Stovky migrantů se vrací z Ceuty zpět do Maroka, ve Španělsku hladoví

Stovky lidí, kteří v pondělí a v úterý připlavali podél pobřeží z Maroka do španělské Ceuty, stojí dnes fronty na hraničním přechodu, aby se vrátily domů. Napsal to deník El País. Rozhodli se tak po mnoha hodinách strávených, často bez jídla, na ulicích v malé španělské enklávě na africkém pobřeží.

Eurozpravy.cz

Řada migrantů se ale stále snaží dostat z Maroka do Ceuty, i když jim v tom brání španělská policie a armáda. Podle agentury EFE dnes také marocká policie obnovila kontroly na hranicích, v předchozích dnech migrantům v odchodu nebránila.

Marocká vláda se přitom stále nijak nevyjádřila k situaci, vyvolané dřívější diplomatickou roztržkou s Madridem.

Do moře, které za odlivu šlo i jen přejít, se vrhlo u Ceuty v pondělí na šest tisíc lidí. Řada z nich pouze s mobilním telefonem a hrstkou drobných v kapse. Většinou šlo o mladé muže, přeplavat na půdu evropské země se z Maroka snažily ale také matky s malými dětmi. Na sociálních sítích se objevila fotografie, na níž španělský policista z oddílu potápěčů Juan Francisco drží ve vodě nad hlavou dvouměsíčního kojence.

"V Maroku není nic", "Přišel jsem hledat lepší život, ale tady také není" či "Chtěl jsem se dostat na Pyrenejský poloostrov, ale nepodařilo se mi to", to jsou důvody, které uváděli lidé přecházející dnes hranici z Ceuty zpět do Maroka. Jednou z nich byla Samira Achbarová (17), která do Ceuty přeplavala v noci z neděle na pondělí v sandálech a v sukni. Moc o tom nepřemýšlela, vyrazili všichni její kamarádi a tak se přidala. Doufala prý, že jako nezletilá bude moci zůstat v centru pro uprchlíky, ale po třech dnech putování zjistila, že to nepůjde. "Všechno bylo plné. Nepustili nás tam," uvedla. Po dvou nocích spánku pod širým nebem v přístavu se s přáteli rozhodla vrátit domů, do marocké obce kousek za hranicí.

Ve frontách na přechodu směrem zpět do Maroka dnes stály i 12leté děti bez doprovodu nebo celé rodiny. Vmísily se mezi ně ale i přeshraniční pracovnice, které v Ceutě uvízly po uzavření hranice loni v březnu kvůli pandemii covidu-19 a které toto výjimečné otevření využily jako příležitost k návratu domů.

Z 8000 migrantů, kteří se tento týden dostali do Ceuty, se jich vrátilo na 5600. Někteří tak učinili dobrovolně, jiné vrátila místní policie. K normálu má ale Ceuta ještě daleko. Ve městě jsou stále tisíce lidí, někteří ubytovaní v domech či na lodích, jiní spí pod mosty či na ulicích. Dnes ráno se desítky migrantů po noci strávené v parku umývaly v tamních fontánách. Přes obavy místních obyvatel z bezprecedentní vlny migrantů se podle deníku El País nevyskytly vážnější incidenty.

Témata: EZ

Europoslanci schválili klimatický zákon, zavádí přísnější emisní cíle

24.06.2021 19:25 Europoslanci dnes výraznou většinou hlasů schválili takzvaný klimatický zákon, který stanovuje…

EU získá podle odhadů ve druhém pololetí méně vakcín, než čekala

24.06.2021 18:25 Evropská komise odhaduje, že země sedmadvacítky dostanou ve druhém pololetí letošního roku asi 900…

Lídři EU zahájili summit, na němž proberou pandemii, migraci i vztahy s…

24.06.2021 18:04 Aktualizováno Podoba možné spolupráce s Ruskem včetně uspořádání vrcholné schůzky s prezidentem Vladimirem…

Francouzská policie dopadla dvě podezřelé ze smrti mladé Italky

24.06.2021 14:50 Francouzská policie dnes ráno zadržela dvě ženy podezřelé z toho, že v polovině června při jízdě na…

Merkelová chce společné reakce na ruské provokace i přímé jednání s Moskvou

24.06.2021 10:40 Evropská unie potřebuje společný mechanismus, jak reagovat na ruské provokace, zároveň také musí…

Do případu smrti Roma v Teplicích se vložila Rada Evropy

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po…

Svět rozebírá smrt muže v Teplicích po policejním zákroku. Kauza rezonuje…

23.06.2021 21:56 Aktualizováno Světová média i skupiny aktivistů si v posledních dnech všímají případu Roma, který zemřel v sobotu…

Řecko ve čtvrtek zruší povinnost nosit roušku venku

23.06.2021 21:10 Řecko od čtvrtka zruší povinnost nosit roušku venku. Uvolní se i další zbývající omezení, která…

Covidová varianta delta bude do konce srpna v EU výrazně dominovat

23.06.2021 17:23 Zvláště nakažlivá varianta delta bude do konce srpna v Evropské unii představovat 90 procent nových…

Lídři unijních zemí budou jednat o koronaviru, migraci či Rusku

23.06.2021 16:58 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie budou na nadcházejícím summitu v Bruselu hledat způsob,…

Související:

Právě se děje