Svět řeší nový problém. Koronavirus nahrává psychopatům

Pandemie koronaviru s ním spojená karanténa či omezené vycházení nahrává do karet psychopatickým tyranům, kteří se častěji uchylují k domácímu násilí. Například Francie eviduje nárůst případů o 33 procent.

Od 17. března, kdy v zemi kvůli epidemii nového koronavirus začalo platit omezení pohybu, ve Francii zaznamenali 33% nárůst případů domácího násilí.

Podle serveru LCI státní tajemnice pro rovnost pohlaví Marlene Schiappaová v neděli na rozhlasové stanici Europe 1 informovala o nových opatřeních, která v této souvislosti přijala francouzská vláda během sobotního zasedání.

Od pondělí jsou v nákupních centrech k dispozici kontaktní místa pro oběti domácího násilí. Ohroženi lidé budou moci na svou situaci upozornit i lékárníky, přičemž stačí, když před nimi vysloví dohodnuté "heslo" Masque-19 (Maska-19).

Lékárník následně kontaktuje policii, která se situací bude zabývat. Úřad ve spolupráci s ministerstvem pro bytovou výstavbu řeší i možnosti přestěhování žen ze společné domácnosti s násilníkem do bezpečného bytu.

Vláda na pomoc nevládním organizacím pomáhajícím obětem domácího násilí rovněž vyčlení milion eur. Bezplatná telefonická linka pro oběti domácího násilí eviduje v těchto dnech nižší návštěvnost, což Schiappaová označila za pochopitelné, neboť pro oběti je těžké telefonovat z bytu, ve kterém jsou zavřené s násilníkem.

K podobným opatřením přikročilo i Španělsko. Nárůstu případů domácího násilí se obávají i v Rusku, kde v některých částech zvažují i zákaz prodeje alkoholu.

Podobný problém řeší i Spojené státy. "Můj manžel mi nedovolí opustit dům. Má příznaky podobné chřipce a tvrdí, že nechce nikoho ohrožovat. Myslím si ale, že je to jen pokus o mou izolaci. Bojím se, že pokud odejdu z domu, manžel mě vyhodí," řekla nejmenovaná žena na tamní lince pro oběti domácího násilí.

Manžel jí navíc údajně vyhrožoval, že ji vyhodí na ulici, pokud začne kašlat. "Pachatelé obětem vyhrožují, že je vyhodí na ulici. Zaznamenali jsme i případy nepřivolání lékařské pomoci ve chvíli, kdy byla nutná," řekla šéfka linky Katie Ray-Jonesová.

Obává se, že lidé, kteří jsou nebo byli v minulosti zneužívání, v současnosti pravděpodobně čelí ještě většímu násilí. Jejich situaci totiž zhoršuje i to, že nemohou hledat útočiště v práci nebo mezi přáteli.

"Postup, který používáme k ochraně lidí před virem, může ohrozit oběti domácího násilí. Podporujeme potřebu dodržovat sociální izolaci, zároveň ale prostřednictvím ní nechtěně vytváříme příležitost tyranům, aby páchali více násilí," potvrdila Anita Bhatiaová z OSN.

"Mluvila jsem s jednou ženou z Kalifornie, která je v karanténě, protože má astma. Její partner ji dnes škrtil. Při rozhovoru zněla, jako kdyby byla zraněná. Bojí se ale jít k lékaři, aby neonemocněla na COVID-19," dodala Bhatiaová.

Podle Ray-Jonesové je hrozbou pro oběti násilí i ekonomická krize. "Opuštění partnera často závisí na financích, které si oběti odkládají, aby se mohly postavit na vlastní nohy. Kvůli pandemii však hrozí velká nezaměstnanost, a tak ztratí zdroj svého příjmu," uvedla.

Související

Den beze spěchu ovlivní i chod orloje na Staroměstském náměstí.

Dnes je den beze spěchu. Lidem připomíná, že si tak mohou i zachránit život

Odložit některé aktivity může zachránit život, upozorňuje iniciativa, se kterou přišla Česká asociace pojišťoven. Třetí duben je dnem, kdy se symbolicky zpozdí některé události našeho života, abychom si uvědomili, že spěcháme zbytečně a často v těch nejhorších okamžicích, tedy i za volantem. Jen v loňském roce zemřelo podle Police ČR na českých silnicích kvůli nepřiměřené rychlosti 138 lidí.

Více souvisejících

Lidé ženy týrání domácí násilí

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 41 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy