Světová média píší o rozhodnutí Česka vyhostit ruské diplomaty

Rozhodnutí České republiky vyhostit 18 pracovníků ruské ambasády v Praze v souvislosti s podezřením na podíl ruských tajných služeb na výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích z roku 2014 si všímají všechna velká zahraniční média. Britský zpravodajský server BBC News a britské deníky jako například The Guardian na svých prvních stránkách upozorňují na souvislost kauzy s otravou bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury z roku 2018.

Eurozpravy.cz

Česká policie vyhlásila kvůli výbuchu ve Vrběticích v sobotu pátrání po dvou ruských občanech, kteří se prokazovali cestovními doklady na jména Alexandr Petrov a Ruslan Boširov. Podle fotografií i jmen z pasů jde o stejné muže, kteří jsou podezřelí ze Skripalovy otravy. Média tyto muže už dříve identifikovala jako agenty vojenské tajné služby GRU Alexandra Miškina a Anatolije Čepigu.

Americká agentura AP v obsáhlé zprávě o vypovězení ruských diplomatů z Česka zdůrazňuje, že Spojené státy vyjádřily prostřednictvím své chargé d’affaires v Praze Jennifer Bachusové Česku podporu. Agentura také připomíná, že oznámení Prahy přišlo jen dva dny poté, co Spojené státy vyhostily deset ruských diplomatů a uvalily sankce na desítky jednotlivců a firem. Cílem těchto kroků bylo podle Washingtonu potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Moskva tato nařčení odmítá.

Ruská agentura TASS naopak od soboty zveřejnila sérii reakcí ruských politiků, kteří považují tvrzení o podílu ruských tajných služeb na výbuchu ve Vrběticích za absurdní a hrozí Česku odvetnými kroky. Ruský list Izvestija napsal, že o zapojení ruských tajných služeb do případu Praha neposkytla žádné důkazy. Není to však první nepřátelské prohlášení premiéra Andreje Babiše vůči Rusku, které naznačuje, že prezident Miloš Zeman, známý svými proruskými názory, má v české vládě oponenty, konstatuje list. V březnu 2018 Babiš nevyloučil možnost vyhoštění ruských diplomatů kvůli Skripalově otravě, dodává.

Investigativní skupina Bellingcat na twitteru uvedla, že o případu brzy zveřejní množství podrobností, které se jí podařilo vypátrat. Ve svých dosavadních příspěvcích se soustřeďuje především na hledanou dvojici Rusů, kteří podle české policie na fiktivní jména přiletěli 13. října 2014 do České republiky a byli předem objednáni na návštěvu muničního skladu ve Vrběticích.

Výbuch ve Vrběticích 16. října 2014 zabil dva zaměstnance. Bellingcat s odvoláním na českou policii uvádí, že v té době se ve skladě nacházely zbraně, které měl nakoupit jeden bulharský obchodník. Zřejmě dodával zbraně na Ukrajinu, která byla právě ve válce s Ruskem.

Belllingcat připomíná, že o šest měsíců později byl v Bulharsku otráven nervově paralytickou látkou typu novičok místní obchodník se zbraněmi Emilijan Gebrev a jeho syn. Podobně jako Skripal s dcerou i oni útok přežili. Gebrev nicméně tvrdí, že zbraně Ukrajině neposílal a že útok na něj byl zřejmě důsledkem konkurenčního boje, do nějž jeden z jeho soků zapletl Rusy.

Už v listopadu 2014 byli Miškin a Čepiga podle Bellingcatu vyznamenáni titulem Hrdina Ruska. Vyznamenání od prezidenta Vladimira Putina Miškin podle lidí ze svého okolí dostal za "činnost vztahující se k okupaci Krymu. "Tato úspěšná operace v Česku je ale pravděpodobnějším vysvětlením," píše na twitteru investigativní novinář ze skupiny Bellingcat Christo Grozev. Podle něj navíc Miškin s Čepigou nebyli jedinými agenty GRU, kteří ve zmíněnou dobu do Česka přijeli.

Témata: EZ

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Předpověď počasí: Užijeme si letos ještě teplé víkendy?

28.09.2021 06:30 Ačkoliv se původně zdálo, že uplynulý víkend bude dost možná poslední teplý v letošním roce, výhled…

Vláda schválila i přes nesouhlas ČSSD návrh rozpočtu. Platy porostou méně

28.09.2021 11:20 Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Česko hlásí nejvíce případů koronaviru od konce května

28.09.2021 10:30 V Česku v pondělí přibylo 672 potvrzených případů koronaviru, nejvíc od 24. května. V mezitýdenním…

Milion chvilek dnes v noci vylepil v desítkách měst exekuční pásky proti…

27.09.2021 21:08 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

Scholz má největší naději na kancléřství, míní Söder

28.09.2021 16:25 Největší šanci stát se příštím německým kancléřem má sociálnědemokratický (SPD) kandidát Olaf…

Polsko ještě nezačalo platit pokutu od unijního soudu za neuzavření dolu…

28.09.2021 16:05 Polsko ještě nezačalo platit pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 milionu Kč) za neuposlechnutí…

Vlády bohatých zemí nedělají dost pro ochranu klimatu, tvrdí mladí…

28.09.2021 15:06 Vlády bohatých zemích nedělají dost pro ochranu klimatu, myslí si mladí ekologičtí aktivisté.…

Orbán se odmítl setkat s vyšetřovací delegací výboru EP pro lidská práva

28.09.2021 14:22 Předseda maďarské vlády Viktor Orbán se odmítl setkat s vyšetřovací delegací výboru pro lidská…

EK poslala Česku prvních 23 miliard korun z mimořádného fondu obnovy

28.09.2021 13:27 Aktualizováno Evropská komise dnes poslala Česku první platbu z mimořádného fondu určeného ke zotavení ekonomik z…

Muž hodil vejce na Macrona, skončil v psychiatrické léčebně

28.09.2021 13:07 Devatenáctiletý student, který v pondělí hodil vajíčko po francouzském prezidentovi Emmanuelovi…

Čaputová ve zprávě o stavu země poukázala na rozdělení slovenské…

28.09.2021 12:32 Aktualizováno Na prohlubující se rozdělení slovenské společnosti v souvislosti s epidemií nemoci covid-19…

Orbán přijede do Česka, sejde se s Babišem i Zemanem

28.09.2021 11:48 Maďarský premiér Viktor Orbán ve středu přijede na celodenní návštěvu České republiky. Jednat bude…

Kandidát na kancléře Laschet zřejmě rezignuje na premiérský post

28.09.2021 11:44 Aktualizováno Kancléřský kandidát německé konzervativní unie CDU/CSU Armin Laschet dá k dispozici své premiérské…

Rozkol mezi Zelenými? Baerbockovou nechtějí za vicekancléře

28.09.2021 10:03 Pokud Zelení usednou v budoucí německé vládě, jak se všeobecně předpokládá, bude v ní udávat tón…

Související:

Právě se děje

reklama