Turínské plátno bylo předvedeno veřejnosti, aby povzbudilo věřící

Turínské plátno, ve kterém bylo, jak někteří křesťané věří, zabaleno Kristovo tělo po snětí ze kříže, dnes bylo předvedeno veřejnosti na virtuální výstavě. Mimořádné představení má povzbudit věřící po celém světě k modlitbám za ukončení pandemie koronaviru. Iniciativu turínského arcibiskupa podpořil i papež František, napsala agentura AP.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

turínské plátno
doporučujeme

Se záměrem plátno vystavit alespoň prostřednictvím videopřenosu přišel turínský arcibiskup Cesare Nosiglia, který podle svých slov v poslední době obdržel "tisíce a tisíce" žádostí o jeho předvedení.

Televizní kamery dnes zabíraly čtyři metry dlouhé plátno, uložené v trezoru s kontrolovaným klimatem v kapli v turínské katedrále Jana Křtitele, a arcibiskupa Nosigliu, který pronesl modlitbu.

Uvedl, že plátno bylo předvedeno dnes o Bílé sobotě, která podle křesťanské víry připomíná den, kdy Ježíš ležel v hrobě před svým vzkříšením. Řekl také, že lidé dnes od Ježíše "očekávají, že je vysvobodí z pandemie", která způsobila smrt tolika lidí. Plátno by podle něj mělo lidem "otevřít srdce víře a naději".

Arcibiskup poté přečetl dopis od papeže Františka, v němž nejvyšší představitel katolické církve ocenil "toto gesto, které vyslyšelo žádosti od věřících, kteří jsou tak těžce zkoušeni koronavirovou pandemií". "Ve tváři muže na plátně vidíme tváře tolika nemocných bratrů a sester, obzvláště těch osamělých a těch, o které není postaráno, ale i obětí válek, násilí, otroctví a pronásledování," píše se v papežově dopise.

Plátno, které jako fotografický negativ zobrazuje otisk muže s ranami po ukřižování, je jen málokdy je vystavováno kvůli svému extrémně křehkému stavu. Naposledy bylo krátce ukázáno v roce 2018 skupině mladých lidí. Několik milionů lidí si plátno prohlédly v roce 2015, kdy bylo naposledy takto předvedeno.

Katolická církev k plátnu nezaujala oficiální stanovisko. Skeptici tvrdí, že jde o mistrovské dílo středověkého padělání. Testy uhlíkovou metodou podniknuté v roce 1988 umístily vznik plátna do doby mezi roky 1260 a 1390. Někteří znalci však zpochybnili jejich přesnost a tvrdili, že látka byla poškozena požárem a pokusy o obnovu v 16. století.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko hlásí už druhý den jen jedno úmrtí s covidem-19

28.05.2020 20:17 Španělské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo už druhý den v řadě pouze jedno úmrtí pacienta s…

Francie se chystá od 2. června na rozsáhlé uvolnění restrikcí

28.05.2020 19:13 Ve Francii začne 2. června další rozsáhlá fáze uvolňování ochranných opatření zavedených kvůli…

V Itálii zemřelo za den 70 lidí s koronavirem, nejméně od neděle

28.05.2020 19:10 Počet úmrtí pacientů s koronavirem se v Itálii za poslední den zvýšil o 70 na 33.142. Jde o…

Konflikt v Libyi nebezpečně graduje, Západ se obává "syrského scénáře"

28.05.2020 17:22 Vzrůstající aktivita Turecka a Ruska v Libyi vyvolává otázku, zda se situace v severoafrické zemi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy