Unijní lídry čeká neformální summit o vakcínách a sociálních tématech

Další společný boj s pandemií nemoci covid-19 a zotavení krizí stižených ekonomik budou patřit k hlavním tématům dvoudenního neformálního jednání prezidentů a premiérů zemí Evropské unie. Šéfové států a vlád se v pátek a sobotu sejdou v Portu, kam je k prvnímu osobnímu setkání od prosince sezvalo portugalské předsednictví EU.

Na summitu budou také hledat společný přístup k sociálním otázkám jako je minimální mzda či rovné platy mužů a žen. Měli by rovněž podpořit obnovení rozhovorů o obchodní dohodě s Indií.

Portugalsko si za cíl svého půlročního předsednictví stanovilo dosažení shody na plánu, jak převést do praxe takzvaný evropský pilíř sociálních práv. Soubor 20 principů, na nichž se lídři EU shodli při předchozím sociálním summitu před čtyřmi lety ve Švédsku, je zatím pouze na papíře a řada zemí se jím neřídí.

Podle unijních činitelů by vrcholní politici měli v Portu podpořit jeho praktické naplňování. Řeč bude také o konkrétních plánech jako je chystané zavedení společných parametrů minimální mzdy či vyrovnání pracovních podmínek pro muže a ženy. Členské státy mají však v sociálních tématech velmi odlišné názory a řada z nich se zdráhá převádět pravomoci na Brusel, i proto patrně nedojde na žádnou závaznou shodu.

Při páteční pracovní večeři budou vůdci unijních států hledat způsob, jak co nejrychleji a nejefektivněji pomoci chudším zemím rozjet očkování proti covidu. Po počátečních problémech nabrala v EU vakcinace na tempu a země bloku se nyní snaží naplnit své dřívější přísliby o pomoci státům Afriky, Asie či Latinské Ameriky, které si samy nemohou zajistit dostatek vakcín. Klíčovým tématem debaty bude možnost dočasného uvolnění patentů na výrobu covidových vakcín, kterou dnes zmínila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

"Unie je připravena diskutovat o všech možnostech," řekl dnes novinářům vysoce postavený unijní činitel, podle něhož není vyloučena případná podpora lídrů pro omezení patentových práv. Toto opatření, které má umožnit rychlejší výrobu vakcín ve více zemích, již podpořila více než stovka států Světové obchodní organizace včetně Spojených států.

EU vyváží desítky milionů vakcín vyrobených na svém území do jiných zemí a je také klíčovým přispěvatelem do globálního programu COVAX, z něhož mají dostávat očkovací preparáty chudší státy. Ten se však v minulých měsících i s ohledem na pomalý rozjezd očkování v Evropě potýkal s nedostatkem zásob. Unijní lídři by se kromě možných dalších dodávek vakcín z EU měli bavit také o tom, jak přímo finančně podpořit produkci očkovacích látek například v afrických zemích.

Zmíněný činitel nevyloučil, že by v pátek večer mohli lídři otevřít i téma napjatých vztahů s Moskvou, které zhoršila také česká kauza Vrbětice. Zásadní diskusi o Rusku však mají na programu na bruselském summitu za necelé tři týdny, proto se nyní žádná společná rozhodnutí nečekají.

V sobotu bude hlavním tématem oživení EU po pandemii, která unijní hospodářství uvrhla do krize a zhoršila životní podmínky milionům lidí. Předseda Evropské rady Charles Michel chce s lídry dosáhnout shody na prohlášení, které podpoří ekologické, digitální a sociální cíle spojené s pokrizovou obnovou.

Závěr summitu bude patřit jednání lídrů unijních zemí s indickým premiérem Naréndrou Módím, který se s nimi spojí na dálku. Obě strany by se podle unijních činitelů měly shodnout na obnově jednání o obchodní a investiční dohodě, kterou chtějí uzavřít i kvůli obavám z rostoucího vlivu Číny. Indie v posledních desetiletích snižovala či rušila některá omezení pro export ze zemí EU, inkasuje však stále vysoká cla za dovozy některých zemědělských výrobků či aut.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy