V Belgii překonal denní počet nakažených hranici 15.000

V Belgii překonal denní přírůstek počtu nakažených koronavirem poprvé hranici 15.000. V úterý přibylo 15.432 potvrzených případů nákazy, informoval dnes zdravotnický úřad Sciensano, který zveřejňuje denní bilance infikovaných s několikadenním zpožděním. V hlavním městě Bruselu se kvůli šíření nákazy zpřísní opatření.

Belgie, Brusel
doporučujeme

Belgie má kolem 11,5 milionu obyvatel. Dosud nejvyšší denní přírůstek nakažených pocházel z neděle, kdy mělo podle Sciensano pozitivní test 12.969 lidí. Úterní bilance je tak zhruba o 2500 případů vyšší. Mezi 14. a 20. říjnem registrovali v Belgii v průměru 11.201 případů nákazy denně. To je o 56 procent více než v předcházejícím týdnu.

Kvůli šíření nákazy se bruselská regionální vláda rozhodla v hlavním městě a okolních obcích zavést nová opatření. Od pondělí se budou muset ve veřejných prostorech opět nosit roušky, obchody se budou muset zavírat ve 20:00 a od 22:00 bude platit noční zákaz vycházení. V Bruselu sídlí mimo jiné hlavní instituce Evropské unie a Severoatlantická aliance.

Předseda bruselské regionální vlády Rudi Vervoort dnes rovněž oznámil, že se v pondělí musí zavřít bazény, sportovní kluby, posilovny, divadla, kina a muzea. Pokud je to možné, je práce z domova povinná. Účast na pohřbech bude omezená na 15 lidí, svateb se budou moci účastnit jen snoubenci a jejich svědci. Restrikce přitom mají platit nejméně do 19. listopadu. Jedno z opatření se dotkne také Halloweenu: děti nebudou smět letos chodit dům od domu koledovat.

"Situace je velmi vážná," uvedl dnes Vervoort. Jak opatření zabrala, bude podle něj znatelné až za deset dní či dva týdny.

Ústřední belgická vláda už v pátek oznámila nová opatření v boji s šířením koronaviru. Zakázala mimo jiné sportovní soutěže, snížila počet studentů v přednáškových sálech na univerzitách a zavedla zákaz vycházení po půlnoci.

Opatření, která budou platit v Bruselu, jsou tak výrazně přísnější než ta, která vyhlásila belgická vláda premiéra Alexandera De Crooa. Například francouzsky hovořící Valonsko ale už také posunulo začátek nočního zákazu vycházení na 22:00. Vlámsko, nizozemsky hovořící část Belgie, se bude zatím řídit opatřeními centrální vlády.

Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) se v Belgii koronavirem od počátku epidemie nakazilo více než 287.000 lidí. S covidem-19 jich 10.658 zemřelo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rakousku začalo hromadné testování na koronavirus

01.12.2020 15:29 Rakousko dnes zahájilo hromadné testování populace na koronavirus. Jako první na řadu přišli…

V Trevíru najelo auto na pěší zónu. Dva mrtví, mnoho zraněných

01.12.2020 14:55 Ve městě Trevíru (Trier) na západě Německa vjelo dnes auto na pěší zónu. Na místě zemřeli dva lidé…

Žhář ve Francii zapálil vysílač, tři miliony lidí jsou bez televize

01.12.2020 14:31 V noci na dnešek ve Francii požár poničil druhý největší televizní a radiový vysílač v zemi. Tři a…

Švédka (70) je podezřelá, že desítky let věznila svého syna. Ten prakticky…

01.12.2020 13:39 Švédská policie zadržela 70letou ženu, která čelí podezření, že desítky let věznila doma svého syna…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama