V EU žilo v roce 2017 až 4,8 milionů migrantů bez povolení, ukazuje studie

Mezi 3,9 a 4,8 miliony migrantů pobývalo na území Evropské unie a čtyř dalších evropských zemích v roce 2017 bez řádného povolení. Vyplývá to ze studie amerického výzkumného střediska Pew Research Center. Sedmdesát procent všech migrantů bez povolení k pobytu přitom žilo ve čtyřech zemích: Německu, Francii, Itálii a Británii. V Česku bylo podle studie bez řádného pobytové statusu před dvěma lety 100.000 až 200.000 imigrantů.

Výzkumníci z Pew Research Center do své studie zahrnuli údaje z osmadvaceti zemí Evropské unie včetně Česka a také čtyř zemí Evropského sdružení volného obchodu (ESVO; Island, Lichtenštejnsko, Norsko, Švýcarsko). V EU na počátku letošního roku žilo přes 513 milionů obyvatel, v zemích ESVO dalších více než 14 milionů.

About half of the UK’s unauthorized immigrants were from Asian countries while one-in-five were from sub-Saharan African countries and about one-in-ten were from Middle East-North Africa countries. https://t.co/NEblD0Ugcb

— Pew Research Center (@pewresearch) November 14, 2019

Ve srovnání s rokem 2014 podle studie počet migrantů, kteří v 32 evropských zemích žili nelegálně, vzrostl. Před pěti lety jejich počet Pew Research Center odhadoval na tři až 3,7 milionu. Oproti roku 2016 ale migrantů bez řádného povolení k pobytu naopak ubylo - tehdy jich podle studie na území EU a ESVO žilo 4,1 až 5,3 milionu.

V Česku se podle studie počet migrantů bez řádného pobytu pohyboval v roce 2017 mezi 100.000 až 200.000, stejně jako například v Rakousku, Řecku či Španělsku. V případě Slovenska, Polska či Maďarska hovoří odhad o méně než 100.000 migrantů. V Německu žilo bez povolení podle Pew Research Center mezi milionem a 1,2 milionu cizinců, v Británii 800.000 až 1,2 milionu, v Itálii 500.000 až 700.000 a ve Francii 300.000 až 400.000.

Za migranta "bez povolení" studie považuje všechny žadatele o azyl, jejichž žádost ještě úřady nevyřídily, a také ty, jejichž žádost zamítly a nařídily jim danou zemi opustit. Kromě nich autoři studie zahrnuli do odhadů cizince, kteří na území 32 evropských států zůstali poté, co jim vypršelo řádné vízum, či ty, kteří hranice překročili nelegálně a nepožádali o žádnou formu legálního pobytu.

Budoucnost žadatelů o azyl, o jejichž žádosti se ještě nerozhodlo, považuje studie za "nejistou", mimo jiné kvůli vysokému počtu zamítnutých žádostí. Proto tyto lidi do údajů zahrnula. Bez nich by byl počet migrantů bez řádného pobytového statusu na území EU a ESVO v roce 2017 nižší - mezi 2,9 a 2,8 miliony.

Třicet procent všech migrantů bez povolení k pobytu na území EU a ESVO pochází podle studie z oblasti Asie a Tichomoří, kam patří i Afghánistán, 23 procent ze zemí, které nejsou členy EU a ESVO, 21 procent ze zemí severní Afriky a Blízkého východu, 17 procent ze subsaharské Afriky a osm procent ze Severní a Jižní Ameriky. V roce 2017 tvořili většinu migrantů, jimž se studie věnovala, muži mladší 35 let.

Studie upozornila, že celkový počet lidí, kteří na území EU a ESVO pobývali před dvěma lety bez řádného povolení, odpovídá asi procentu populace. Ve Spojených státech jsou to tři procenta.

Související

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

Více souvisejících

EU (Evropská unie) migrace uprchlíci

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy