VIDEO: Sopka Etna vytvořila v noci až stometrovou lávovou fontánu

Na jihu Sicílie se v noci na dnešek výrazněji probudila k životu sopka Etna, lávová fontána dosahovala výšky až 100 metrů. Obyvatelé okolních obcí nebyli ohroženi, ale ráno našli popel z erupce Etny na ulici, balkonech i autech. Výbuch neovlivnil ani provoz místního letiště.

Žhavá láva
doporučujeme

Informovala o tom dnes televize SkyTg24. Etna je nejaktivnější evropskou sopkou, doutná prakticky neustále. V neděli večer ale začala chrlit lávu a exploze byla podle svědků slyšet i v sousedním italském regionu Kalábrii. Ráno národní vulkanologický ústav hlásil, že aktivita sopky už poklesla.

Majestátní Etna, která je vysoká přes 3000 metrů, je i oblíbeným cílem turistů. Na její svahy se pořádají výlety a na jejím úpatí se dobře daří mimo jiné vinné révě. Od roku 2013 je také Etna zapsána na seznamu přírodních památek Světového dědictví UNESCO.

Velký výbuch s rozsáhlým výlevem lávy podle vulkanologů v případě Etny nehrozí. Etna má několik hlavních a na tři sta menších kráterů, z nichž také vyvěrá horká pára a plyny.

Vážnější exploze Etny nastala v březnu 2017, kdy bylo zraněno deset lidí, včetně vědců, kteří tam prováděli měření. Zranění utrpěli tehdy i členové týmu vědecké redakce britské stanice BBC.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francouzský zdravotní ústav navrhl dávat druhou dávku vakcíny až po 42…

23.01.2021 15:05 Francouzský zdravotnický ústav (HAS) dnes navrhl, aby zdravotníci druhou dávku vakcíny proti…

Prioritou českého předsednictví v EU by podle Petříčka mělo být její…

23.01.2021 08:07 Prioritami českého předsednictví v Evropské unii (EU) v druhé polovině roku 2022 budou rozšíření…

OLAF uzavřel podvody s dotacemi na Slovensku. Navázali jsme na Kuciakovu…

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Evropský úřad pro Odhalování podvodů (OLAF) uzavřel tři případy týkajících se přímých plateb v…

Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama