WHO kritizuje, že Brusel chce kontrolovat vývoz vakcín

Světová zdravotnická organizace (WHO) kritizuje oznámení Bruselu, že bude kontrolovat vývoz vakcín vyráběných v EU. Podle WHO takové opatření může vést k prodloužení pandemie. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC. Světová banka vyčlenila 12 miliard dolarů (257,5 miliardy Kč) na očkování proti covidu-19 v Africe, napsala agentura Bloomberg.

Světová zdravotnická organizace
doporučujeme

Pokud výrobci vakcín proti covidu-19 nedodrží smlouvy s Evropskou unií, budou jim moci členské státy dočasně omezit vývoz očkovacích látek vyráběných v podnicích na území bloku. Počítají s tím v pátek zavedená pravidla, jimiž dala Evropská komise zemím možnost dočasně monitorovat a schvalovat export vakcín od společností, které mají s unií uzavřenou smlouvu.

Mechanismus přijatý ve zrychleném řízení je reakcí na aktuální spor EU s firmou AstraZeneca. Společnost, jejíž preparát v pátek Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) doporučila k používání v zemích bloku, chce proti původní dohodě výrazně snížit množství vakcíny, kterou dodá do konce března.

Případná omezení by ale měla podle unijních činitelů být až krajním řešením a týkat se nebudou dodávek do chudých zemí.

Jedná se o "velmi znepokojující trend", konstatovala za WHO Mariangela Simaová. Šéf organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus během virtuálního davoského ekonomického fóra uvedl, že schraňování vakcín "povede k dalšímu šíření pandemie a zabrání ekonomického oživení".

O financích vyčleněních Světovou bankou na vakcinaci v Africe informoval jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa. Podle afrického střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (Africa CDC) vyjde očkování 1,3 miliardy obyvatel černého kontinentu na deset až patnáct miliard dolarů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Počet těžkých případů nákazy vzrostl, Finsko a Maďarsko zpřísňují…

08.03.2021 09:23 Aktualizováno Německo dnes pokračuje v postupném uvolňování protikoronavirových opatření, otevřít se mohou s…

V Německu za poslední den 34 mrtvých s koronavirem

08.03.2021 08:17 Zdravotnické úřady v Německu ohlásily Institutu Roberta Kocha (RKI) za poslední den 5011 nových…

Při havárii vrtulníku zahynul francouzský miliardář a poslanec Dassault

07.03.2021 22:01 Aktualizováno Francouzský miliardář a poslanec Olivier Dassault (69) dnes přišel o život při havárii vrtulníku…

Draghiho italská vláda zvažuje zpřísnění restrikcí v celé zemi

07.03.2021 16:54 Italská vláda zvažuje v souvislosti se zhoršující se epidemickou situací kvůli koronaviru zpřísnit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama