Začala druhá část summitu EU, jednat se bude o rozpočtu i klimatu

S hodinovým zpožděním dnes začala druhá část dvoudenního summitu zemí Evropské unie v Bruselu. Na programu dnešního jednání, kterého se účastní i předsedkyně budoucí Evropské komise Ursula von der Leyenová, je mimo jiné debata o víceletém rozpočtu EU či o strategických prioritách na příštích pět let. Prezidenti a premiéři zemí evropské sedmadvacítky budou hovořit také o boji s klimatickými změnami.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise
doporučujeme

Podle von der Leyenové, která hovořila s novináři před dnešním jednáním, jsou názory na podobu rozpočtu pro období 2021-2027 "velmi rozdílné". "Bude to ještě hodně práce," zdůraznila.

Důležité podle ní ovšem je, že bude posílena "modernizační část" rozpočtu, která zahrnuje boj s klimatickými změnami, inovace, digitalizaci či vědu a vývoj. Investice do těchto oblastí totiž "Evropu posunou kupředu", řekla nástupkyně Jeana-Claudea Junckera v čele unijní exekutivy.

Rok a půl poté, co komise přišla s návrhem rozpočtu, nepřekonaly unijní země neshody v názorech na jeho celkovou výši i na objem peněz určených na jednotlivé priority. Německo a několik převážně severských zemí chce prosadit snížení rozpočtu z navrhovaných 1,11 procenta hrubého národního důchodu na jedno procento. To se nelíbí zemím z východu unie včetně Česka, které chtějí vyšší rozpočet a usilují o co největší objem peněz do fondů soudržnosti.

Prezidenti a premiéři evropského bloku budou jednat také o strategických prioritách pro další léta. Jednou z nich je boj s klimatickými změnami, kterému dnes budou lídři věnovat zvláštní pozornost. O konkrétním zvýšení závazků však rozhodovat nebudou.

Dnešní část summitu začala zhruba s hodinovým zpožděním oproti plánu. Šéfové států a vlád dlouho do noci jednali situaci na severu Sýrie po turecké ofenzivě, ale především o rozšiřování EU. Na zahájení přístupových rozhovorů se Severní Makedonií a Albánií se ovšem summit nakonec neshodl. Obě balkánské země přitom splnily podmínky, které jim unie stanovila.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko deportovalo rodinu do Německa. Otec skončil ve vazbě kvůli…

15.11.2019 20:52 Otec sedmičlenné rodiny, kterou ve čtvrtek Turecko deportovalo do Německa kvůli podezření ze…

Slovensko truchlí: Státní smutek za oběti tragédie u Nitry, Čaputová je…

15.11.2019 20:26 Aktualizováno Slovensko dnes státním smutkem uctilo oběti středeční nehody linkového autobusu, který se srazil s…

Německo naletělo školačce? Útok neznámou látku si zřejmě vymyslela

15.11.2019 17:35 Aktualizováno Zděšení vyvolala v německém městě Gelsenkirchen informace, že policie pátrá po muži, který ve…

Polsko má staronovou vládu, premiér Morawiecki bude dočasně i ministrem…

15.11.2019 16:51 Polský prezident Andrzej Duda dnes oficiálně jmenoval novou vládu, kterou opět povede dosavadní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama