Nebezpečné boxování Rusko-NATO u konce? Něco se děje

"Skutečnost, že setkání (ruského) prezidenta Vladimira Putina s (americkým) ministrem zahraničních věcí Johnem Kerrym, během něhož nebylo ničeho dosaženo, je vnímáno jako dobrá zpráva, je názornou ukázkou toho, jak hluboko se americko-ruské vztahy potopily. Přesto bylo dobrou zprávou, že se v úterý v jihoruském městě Soči na čtyři hodiny setkali poté, co Kerry jednal s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem," začíná úvodník amerického serveru New York Times. Známý list v něm rozebral stávající napjaté vztahy mezi Moskvou a Washingtonem.

Rusko a USA se potřebují

"V momentě kdy Rusko a NATO nebezpečně stínově boxují u svých hranic, americké vojenské jednotky a tanky přijíždějí do Gruzie na společné cvičení a existuje potřeba spolupracovat ohledně Sýrie, Íránu, Jemenu a Libye, bylo moudré přistoupit k diplomacii," konstatuje úvodník.   

"To neznamená, že oživení studené války je za námi, navzdory optimistickému titulku v ruském byznys deníku Kommersant, který tvrdí, že ve vztahu mezi Spojenými státy a Ruskem začíná nová etapa. Nikdo ve skutečnosti neočekává, že se Rusko stáhne z Krymu a dohoda o příměří na východní Ukrajině Minsk II, kterou dojednala v únoru německá kancléřka Angela Merkelová, je přinejmenším křehká a neustále dochází ke střetům na dělící linii," připomíná New York Times.  

"Zpráva, na které pracoval opoziční (ruský) politik Boris Němcov předtím, než byl v únoru zavražděn, dokončená jeho kolegy a zveřejněná v úterý, tvrdí, že navzdory Putinovu popírání o ruském angažmá, bylo v bojích na východě Ukrajiny zabito nejméně 220 ruských vojáků. Západní sankce zůstávají v plné platnosti a západní lídři bojkotovali velkou ruskou vojenskou přehlídku na 9. května, na svátek připomínající konec druhé světové války," shrnuje americký list.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.  

"Nyní se zdá, že za dané situace mají Spojené státy a Německo spíše snahu udržet dohody z Minsku než tlačit na definitivní řešení situace v separatistických provinciích, čímž dávají Ukrajině čas na obnovení kontroly nad jejími zpustošenými financemi a vydání se k potřebným reformám," domnívá se New York Times.

"Na straně prezidenta Putina se ruská ekonomika stále vzpamatovává z úderu, který inkasovala od propadu cen ropy a západních sankcí a rubl v posledních třech měsících pozvolna chytá dech. Zdání klidu na ukrajinské frontě mu může pomoci argumentovat proti obnovení sankcí Evropské unie, až na konci července vyprší," naznačuje komentář.

"Spojené státy potřebují ruskou spolupráci v Sýrii, kde vojska tamního prezidenta Bašára Asada utrpěla řadu porážek a vyvstává otázka, co dál. Rovněž problematice Íránu, kde probíhají jednání o limitech jaderného programu Teheránu, v nichž jsou Washington a Moskva partneři, se blíží kritický bod," varuje deník.

Pozitivní gesta

"Zdá se, že vzhledem ke stavu věcí jsou obě strany připraveny zmírnit hořkost z minulého roku, byť nejprve pouze symbolicky. Gesta zahrnují dárek v podobě místních brambor a rajčat, který Lavrov předal Kerrymu po příjezdu - oplátku za brambory z Idaha, které dal Kerry Lavrovovi při jejich posledním setkání před ruskou anexí Krymu, v Paříži v lednu 2014. Kerry na oplátku položil věnec na památník druhé světové války a připomněl ujištění (amerického) prezidenta Obamy, že pokud minské dohody vydrží, sankce mohou začít být odvolávány," uvádí New York Times.      

"Je zde vždy riziko, že prezident Putin bude tvrdit, že Kerryho návštěva ukazuje, že mu Západ konečně projevil respekt, který veřejně vyžaduje. Přesto to byl také ústupek z Putinovy strany setkat se s jiným americkým představitelem, než je prezident. V každém případě v této složité a rychlé době, jak prohlásil Kerry, šlo o risk, který stál za to," deklaruje závěrem úvodník.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Rusko Ukrajinská krize

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

31. ročník Cen Thálie Prohlédněte si galerii

Vondráčková, Strejček i herci Divadla Na zábradlí. Předávaly se Ceny Thálie

Letošní Ceny Thálie za nejlepší herecké výkony v činohře zamířily do pražského Divadla Na zábradlí. Ocenění získali Kateřina Císařová za roli Káti ve hře Vzkříšení a Miloslav König za ztvárnění francouzského spisovatele Michela Houellebecqa ve hře Veřejní nepřátelé. Ceny Thálie za celoživotní mistrovství převzali herec Viktor Preiss, zpěvačka Helena Vondráčková, sopranistka Naďa Šormová a tanečník a choreograf Josef Kotěšovský.  

včera

včera

Konvoj OSN

OSN Izrael neposlechne. Libanon neopustí

Mírové jednotky OSN v Libanonu v sobotu prohlásily, že neplánují opustit své pozice na jihu země, navzdory izraelským požadavkům na jejich přemístění. Informovala o tom agentura TASR na základě zprávy AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

Hans Petter Midttun

EXKLUZIVNĚ: Hrozí světu jaderná válka? Světoví experti pro EZ zodpověděli ožehavou otázku

Rusko nedávno upravilo svou jadernou doktrínu, která nyní umožňuje jadernou reakci na útok nejaderného státu podporovaného jadernou mocností nebo při použití vzdušných a kosmických zbraní proti jeho území. Podle několika expertů oslovených serverem EuroZprávy.cz tyto změny neovlivní podporu Ukrajiny ze strany Západu, a varování o jaderném útoku Kremlu postupně ztrácí svou účinnost.

včera

Jana Maláčová

Maláčová byla zvolena předsedkyní SOCDEM

Novou předsedkyní Sociální demokracie (SOCDEM) se stala bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Byla zvolena na sjezdu strany v Hradci Králové, kde získala podporu zhruba 66 % delegátů. 

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Musí své červené linie nakreslit i Západ? Chránit ukrajinské nebe lze i bez války

Bývalý německý diplomat Wolfgang Ischinger vyzývá Západ k určení vlastních červených linií vůči Rusku, zejména kvůli útokům na ukrajinskou civilní infrastrukturu. Západ dosud reagoval převážně sankcemi a vojenskou pomocí, ale bez jasného signálu, který by Moskvu odradil od dalších agresivních kroků.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy