Američané přesouvají ambasádu na Ukrajině. Na odchodu ničí počítače

Spojené státy kvůli hrozbě ruské invaze na Ukrajinu zavírají svou ambasádu v Kyjevě a její operace přesouvají do Lvova na západě země. Dnes to oznámil americký ministr zahraničí Antony Blinken.

Na velvyslanectví v Kyjevě rovněž ničí počítače a ruší zabezpečené linky, čímž zařízení učiní nepoužitelným pro diplomatické účely, napsal list the Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na vyjádření nejmenovaných činitelů americké vlády a její interní dokumenty.

Blinken jako důvod pro přesun ambasády uvedl "dramatické přibývání ruských sil" na hranicích s Ukrajinou a bezprostřední hrozbu vpádu Ruska na Ukrajinu. "Ambasáda (po přesunu) zůstane otevřená a v kontaktu s ukrajinskou vládou," stojí v ministrově vyjádření. "Důrazně vyzýváme všechny americké občany, kteří jsou stále na Ukrajině, aby zemi okamžitě opustili," dodal.

Podle zdrojů WSJ se americká diplomacie snaží především zabránit tomu, aby v případě ruské invaze Moskva získala některé z utajovaných materiálů, které byly na ambasádě v Kyjevě. V neděli podle vnitřních dokumentů americké vlády dorazilo do USA 56 pracovníků zastupitelského úřadu společně s utajovanými dokumenty z velvyslanectví.

Americké velvyslanectví v Kyjevě již o víkendu uvedlo, že většina jeho diplomatů dostala příkaz opustit Ukrajinu. V zemi podle ní zůstala jen úzká skupina klíčových pracovníků.

Blinken v dnešním prohlášení uvedl, že USA stále zachovávají svůj "neochvějný závazek vůči ukrajinské suverenitě a územní celistvosti", k přesunu ambasády se podle něj rozhodly kvůli ochraně svých pracovníků v zahraničí. Spojené státy rovněž dál doufají v diplomatické řešení nynější krize. "Cesta diplomacie je stále dostupná, pokud se Rusko rozhodne vydat se po ní v dobré víře. Těšíme se na to, že se na ambasádu vrátí naši pracovníci, jakmile to podmínky dovolí," dodal.

Západní země v posledních dnech varují, že vpád Ruska na Ukrajinu může přijít každým dnem. Podle Pentagonu Moskva stále zvyšuje počty svých vojenských sil u ukrajinských hranic. "Je to armáda, která stále narůstá do síly, je stále více připravená," řekl dnes mluvčí amerického ministerstva obrany John Kirby.

Moskva popírá, že by chtěla svého souseda napadnout, a Západ obviňuje z hysterie.

Šéf francouzské diplomacie Jean-Yves Le Drian dnes řekl, že má Rusko připraveny "veškeré prvky" pro silnou invazi na Ukrajinu. V tuto chvíli ale podle něj nic nenaznačuje tomu, že se ruský prezident Vladimir Putin pro invazi již rozhodl.

Podobně se později vyjádřil i Kirby, finální rozhodnutí podle něj Putin ještě neučinil. Mluvčí americké diplomacie Ned Price řekl, že USA zaregistrovaly dnešní poznámky ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, podle nějž Moskva stále nevyčerpala veškeré diplomatické možnosti, aby Západ přiměla k přijetí svých požadavků. Price však poznamenal, že Spojené státy od Ruska neviděly žádné reálné známky snah o zmírnění napětí.

Kirby rovněž označil za hluboce znepokojivou tichou podporu, kterou Rusku poskytuje v otázce Ukrajiny Čína. Postoj Pekingu "upřímně řešeno ještě více destabilizuje bezpečnostní situaci v Evropě", řekl mluvčí Pentagonu.

Oznámil rovněž, že americký ministr obrany Lloyd Austin se tento týden vydá do Evropy. Ve středu se zúčastní zasedání ministrů obrany zemí NATO v Bruselu, plánuje rovněž navštívit Polsko a Litvu, které s Ukrajinou sousedí. V těchto zemích se setká s vysokými činiteli i s americkými vojenskými silami, které tam sídlí. Plánuje rovněž setkání s ministry obrany třech pobaltských zemí.

Související

Maďarsko

EU se neshodla na zmrazení peněz Maďarsku, půjčka Kyjevu se může obejít bez něj

Země Evropské unie se dnes napoprvé neshodly na zablokování maďarských peněz z unijních fondů, které navrhla Evropská komise kvůli nedostatkům při kontrole veřejných zakázek a v boji proti korupci a klientelismu. Maďarsko zároveň v rámci společně projednávaného balíku opět nepodpořilo poskytnutí 18 miliard eur (asi 440 miliard korun) Ukrajině, které vyžaduje jednomyslnost. 

Více souvisejících

Ukrajina Kyjev Antony Blinken USA

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 32 minutami

před 47 minutami

Rusko, ilustrační foto

Rusko se stává rájem HIV. Nemoc se zde šíří rychleji než v afrických zemích

Rusko je podle dat z loňského roku mezi pěticí zemí, ve kterých se nejrychleji šíří virus HIV, způsobující nemoc AIDS, napsal dnes ruský list Kommersant s odvoláním na údaje Programu OSN pro boj proti viru HIV a nemoci AIDS (UNAIDS) a Evropského centra pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC). Z 1,5 milionu nových případů ve světě na Rusko připadlo 3,9 procenta. HIV se zde šíří rychleji než v Tanzanii či v Ugandě.

před 52 minutami

Průmysl, ilustrační foto

Průmyslová výroba v Česku letos v říjnu meziročně stoupla o 3,1 procenta

Průmyslová výroba v Česku letos v říjnu meziročně stoupla o 3,1 procenta, růst však zpomalil ze zářijových 8,3 procenta. Vliv na výsledky měla výroba aut, která stála také za meziměsíčním poklesem produkce o 3,7 procenta. Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila o 18,1 procenta, proti září objednávek ubylo. Čísla dnes na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

před 1 hodinou

Dovoz a vývoz zboží

Zahraniční obchod Česka skončil v říjnu schodkem 26,8 miliardy

Zahraniční obchod Česka skončil v říjnu schodkem 26,8 miliardy korun, který byl meziročně o deset miliard větší. Hlavní příčinou schodku zůstávají vysoké ceny dovážených energetických komodit a vstupů. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V deficitu je obchodní bilance devátý měsíc v řadě.

před 1 hodinou

Stavebnictví, ilustrační foto

Stavební výroba v Česku se v říjnu vrátila k růstu

Stavební výroba v Česku se v říjnu vrátila k růstu, meziročně reálně vzrostla o jedno procento a meziměsíčně byla vyšší o 1,8 procenta. V září stavební produkce zaznamenala po revizi meziroční pokles 2,9 procenta. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Bydlení v Praze, Černý Most.

Nový Hypoindex: Průměrná sazba hypoték stoupla nepatrně na 6,34 procenta

Průměrná úroková sazba hypoték počátkem prosince činila 6,34 procenta a za poslední měsíc stoupla nepatrně o 0,03 procentního bodu. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu, který se od jara zpracovává podle nové metodiky na základě údajů k pátému pracovnímu dni každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 9 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda na Donbasu popravila 21 dezertérů

Ruská armáda zabila na ukrajinském Donbasu 21 ruských dezertérů, uvedl v úterý ve svém pravidelném večerním hlášení ukrajinský generální štáb. Mezi dezertéry podle štábu bylo 13 trestanců naverbovaných do bojů z věznic.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

včera

Donald Trump

Firma exprezidenta Trumpa byla shledána vinnou z daňového podvodu

Firma bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, The Trump Organization, byla dnes u soudu v New Yorku shledána vinnou z daňového podvodu. Informuje o tom agentura AP, která výsledek soudu charakterizuje jako jasné odmítnutí finančních praktik vysokých manažerů v Trumpově společnosti.

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku

České Švýcarsko připraví plán zpřístupnění cest zavřených po požáru

Správa národního parku České Švýcarsko připraví do konce letošního roku harmonogram prací na postupném zpřístupnění cest zavřených pro turisty po letním rozsáhlém požáru. Ministerstvo pro životní prostředí se bude snažit zrychlit práce na geologickém průzkumu území, které oheň zasáhl. Novinářům to po dnešním setkání se starosty obcí v Českém Švýcarsku a novým ředitelem správy parku Petrem Křížem řekl ministr životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Na dnešní schůzku přizval kandidáta na nového ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL).

včera

Polsko lituje, že Německo nedodá Ukrajině systémy Patriot

Polský ministr obrany Mariusz Blazsczak lituje, že Německo nedodá Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot. Polsko bude nyní jednat s Německem o jejich rozmístění na svém území, uvedl dnes Blaszczak na twitteru. To byl původní plán Berlína.

Zdroj: ČTK

Další zprávy