Bankéři: Dopady epidemie Covid-19 na ekonomiku už jsou znát

Dopady šíření nového koronaviru na britskou ekonomiku už se projevují, varoval dnes guvernér britské centrální banky Mark Carney. Podobně se podle médií vyjádřil i šéf centrální banky Německa Jens Weidmann. Podle něj bude růst největší evropské ekonomiky kvůli viru letos pravděpodobně slabší než 0,6 procenta, na kolik jej centrální banka odhadovala loni v prosinci.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Placení, tržby, ilustrační foto
doporučujeme

"Na základě současných informací očekávám, že se toto riziko do jisté míry naplní," řekl pro agenturu Bloomberg Weidmann, když se vyjadřoval k četným problémům, které ohrožují německou ekonomiku. Ta je exportně orientovaná a teď ji ohrožují i potíže s koronavirem.

"Hospodářský růst v Německu by v letošním roce mohl být o něco nižší, než naši odborníci předpovídali v prosinci. Taková tvrzení ale v současnosti podléhají velké nejistotě," dodal Weidmann, který jako šéf centrální banky zasedá také v Radě guvernérů Evropské centrální banky (ECB). Reakce tvůrců měnové politiky ale v této fázi podle něj zatím není nutná.

Nový koronavirus, který se začal šířit z čínského města Wu-chan, už se dostal do celého světa a vzbuzuje obavy o světovou ekonomiku. Narušeny jsou dodavatelské řetězce, protože vývoz z Číny kvůli karanténě a nutnosti uzavřít některé továrny klesá. Lidé z jiných částí světa se bojí cestovat, což se odráží mimo jiné v poklesu akcií leteckých společností.

Ekonomický dopad koronaviru je ale znát i v Británii, řekl televizi Sky News odcházející šéf centrální banky Mark Carney. Zmínil problémy, kterým čelí britské továrny zapojené do globálních dodavatelských řetězců i odliv turistů. "Vidíme to v ulicích tady v Británii. Je tam méně živo," řekl podle serveru CNBC.

Carney se obává poklesu příjmů z turistiky a zpracovatelského průmyslu, na kterých je ekonomika ostrovního království závislá. Ke konci loňského roku stagnovala, nedařilo se především automobilovému průmyslu - výroba aut ve čtvrtém kvartálu klesla o 1,9 procenta.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakousko má 243 obětí covid-19, v Tyrolsku skončila karanténa

07.04.2020 12:51 V Rakousku se k dnešnímu dni potvrdilo již 12.332 případů nákazy koronavirem. Nemoci covid-19,…

Studie WHO: Ve světě chybí téměř 6 milionů zdravotních sester a…

07.04.2020 12:30 Ve světě, který se v současnosti potýká s pandemií nemoci covid-19, chybí asi 5,9 milionu…

Jak je na tom ve skutečnosti Boris Johnson? Politolog apeluje na…

07.04.2020 12:00 NÁZOR - Desítky milionů Britů v karanténě se shromáždily u obrazovek, aby sledovaly projev královny…

Kardinál Pell byl překvapivě osvobozen. Zneužívá chlapců se dle soudu…

07.04.2020 11:12 Aktualizováno Australský nejvyšší soud dnes v odvolacím řízení překvapivě zbavil obvinění kardinála George Pella,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy