Maďaři a Nizozemci se chtějí odklonit od unijní migrační politiky. Má to ale háček

Vlády v Maďarsku a Nizozemsku ohlásily, že chtějí požádat o výjimku z nařízení Evropské unie o azylovém procesu. Problémem ale je, že taková výjimka musí být zahrnuta do evropských smluv, což vyžaduje schválení všemi členskými státy EU.

Ve Štrasburku krok maďarské vlády o odklonu od migrační politiky EU oznámil ministr pro evropské záležitosti Janos Boka. „Maďarsko se stejně jako Nizozemsko domnívá, že přísnější vnitrostátní kontroly migrace jsou nezbytné, aby byly chráněny veřejné služby a suverenita,“ nastínil podle německého serveru DW.

Naopak cílem nizozemské vlády je podle její ministryně pro azyl Marjolein Faberové „zavést nejtvrdší migrační politiku v historii“. Chce dokonce vyhlásit výjimečný stav, který by v případě potřeby pomohl krajně pravicové vládě jednat bez souhlasu parlamentu.

S oběma zeměmi se shoduje i italská pravicová premiérka Giorgia Meloniová. Zřejmě bude také žádat o takzvaný opt-out z azylových zákonů EU. „Požadavek nizozemské vlády na opt-out z evropské migrační politiky je papírový tygr,“ upozornila německá europoslankyně Birgit Sippelová.

Pochybuje ale o úspěchu nizozemské žádosti. „Protože klauzule o neúčasti by musela být zahrnuta do evropských smluv a ty lze měnit pouze jednomyslnou dohodou. Velmi pochybuji, že by ostatní členské státy takový jednostranný krok Nizozemska schválily,“ shrnula.

„Dokud nebude smlouva změněna, jsou Nizozemsko a Maďarsko stále vázány stávajícím evropským právem a jsou povinny plně dodržovat azylová pravidla,“ varovala mluvčí Evropské komise Anitta Hipperová.

Podle politoložky Elise Muirové jde o zkoušku principu závazku EU k právnímu státu. „Členský stát nemůže odstoupit od právních předpisů EU poté, co byly přijaty. Celý smysl členství v EU spočívá v tom, že se zavazujete dodržovat zákony EU,“ řekla.

Související

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbánovo Maďarsko nadále těží z levné ruské ropy. Dohody porušuje i Bratislava

Maďarsko postupně ztrácí výhody, které mělo díky ujednané výjimce na dovoz ruské ropy z počátku invaze Moskvy proti Ukrajině. Za spolupráci s Ruskem čelí velkém tlaku Evropské unie. Jeden ze členských států dokonce ochotně nabídl pomoc, Budapešť ji ale odmítla. Naopak tvrdí, že kvůli blokaci ruské ropy nebudou „schopni nakrmit zemi“. 

Více souvisejících

Maďarsko Nizozemí uprchlíci

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Orbán se rozčiloval nad pomalou pomocí EU. Ta už ale je na cestě, Česku připadnou dvě miliardy

Maďarský premiér Viktor Orbán ve čtvrtek dopoledne kritizoval Evropskou unii za nedostatečnou rychlost pomoci po povodních. Ve skutečnosti ale už je uvolněno deset miliard eur, z toho dvě půjdou České republice.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy