Ursula von der Leyenová upevnila svou pozici v čele Evropské komise. Přes kontroverze a nespokojenost některých členských států posiluje svou kontrolu nad rozhodováním EU, přičemž eliminovala kritiky ze svého týmu. Silně tím utrpěla například pozice Francie, jejíž komisař rezignoval a nový získal daleko slabší portfolio.
Ursula von der Leyenová si během svého působení v čele Evropské komise upevnila pověst rozhodné a autoritativní lídryně, která neustále posiluje svou kontrolu nad děním v EU. „Bude mít všechno ještě víc pod kontrolou. Kdo si myslel, že je to vůbec možné?“ ptal se jeden z evropských úředníků, který si přál zůstat v anonymitě, aby mohl s otevřeností mluvit o aktuální situaci v Bruselu pro server Politico.
Leyenová již od začátku své první funkce projevovala snahu eliminovat nesouhlasné hlasy. Důkazem toho je fakt, že do jejího druhého období už nezůstal nikdo z jejích dřívějších odpůrců.
Podle informací zveřejněných serverem Politico si Leyenová během svého prvního funkčního období vybudovala reputaci předsedkyně, která se nebojí učinit jednostranná rozhodnutí. Často také překračovala rámec své pracovní náplně a vyřazovala z procesu rozhodování ostatní vedoucí představitele EU.
Radila se především s úzkou skupinou vybraných poradců, zatímco ignorovala širší názorové spektrum. Tento způsob řízení vyvolal mezi některými diplomaty a úředníky nelibost.
Jedním z příkladů jejího stylu byla situace ve vztahu s Francií, když kvůli francouzské neochotě vyměnit jejich eurokomisaře snížila význam portfolia, které Francii připadlo. Jeden z diplomatů anonymně upozornil, že kdokoliv, kdo doufal v proměnu jejího vedení nebo v menší důraz na udržení přísné kontroly, byl naivní.
Tento diplomatický spor vedl k rezignaci francouzského eurokomisaře Thierryho Bretona, který odstoupil v „afektu“, poté co opakovaně nesouhlasil s Leyenovou v řadě zásadních záležitostí. Podle vysokého úředníka z EU Francouzi selhali v prosazení Bretona a celá situace byla vnímána jako ztráta jejich vlivu na evropské dění.
Paříž se nakonec rozhodla vyslat do Bruselu svého bývalého ministra zahraničí Stéphana Séjourna. Ten však nedokázal získat klíčové portfolio pro hospodářskou soutěž, které Paříž původně plánovala.
Jak poznamenal jeden z úředníků, Francie nedosáhla záruky, že získá silné portfolio, a místo toho Séjourné získal roli zahrnující průmyslovou politiku a finanční služby, podléhat mu budou čtyři komisaři. Další úředník pak popsal, že Séjourné není žádný silný hráč, ale spíše „arcikoordinátor“ než dominantní postava Komise.
Změny ve vedení vyvolaly mezi úředníky Evropské komise smíšené reakce, zejména co se týče nového organizačního schématu, které Leyenová zavedla. Přestože z její strany existovala snaha zlepšit strukturu a zkoordinovat činnost Komise, někteří úředníci upozorňují, že i nadále je to kolegium komisařů, které musí rozhodovat o zásadních politických otázkách.
Leyenová, díky svému pevnému postoji a schopnosti využít mocenského vakua, které zůstalo po oslabených lídrech Francie a Německa – Emmanuelu Macronovi a Olafu Scholzovi – nyní dominuje v evropské politice. „Nemusíte von der Leyenovou učit, jak hrát mocenskou hru. Viděla prázdné místo, které zůstalo po evropských metropolích, a neváhala jej okamžitě obsadit,“ poznamenal další diplomat.
Vzhledem k tomu, že evropská politika je stále komplikovanější a vyžaduje stále pevnější vedení, Leyenová se podle Politica profiluje jako klíčová postava, která drží otěže pevně v rukou. Její styl, který někteří kritizují jako příliš autoritářský, však ukazuje, že se „nehodlá podřizovat vnějším tlakům“, a naopak má ambice ještě více posílit svou pozici v rámci evropských struktur.
Související
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa
EU (Evropská unie) , Ursula von der Leyenová
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 3 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 11 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny.
Zdroj: Libor Novák