Británie očekává druhou vlnu pandemie. V Belgii už podle virologa zřejmě nastupuje

Britský premiér Boris Johnson dnes oznámil, že vláda poskytne tři miliardy liber (téměř 88 miliard korun) na posílení veřejného zdravotního systému v přípravě na možnou druhou vlnu pandemie covidu-19. Ta by podle něj mohla přijít v zimě. Zároveň však ministerský předseda vyjádřil naději, že do Vánoc se život v zemi vrátí do značné míry k normálu.

Boris Johnson
doporučujeme

Dodatečné peníze na posílení zdravotnického systému (NHS) mají podle Johnsona umožnit rozšíření kapacit v soukromých nemocnicích a také zachovat mnoho dočasných nemocnic, které byly spěšně vybudovány po celé zemi na jaře, kdy epidemie v Británii akcelerovala.

V provizorních nemocnicích se sice nakonec léčilo jen málo pacientů, ale vláda chce tuto záložní kapacitu zachovat pro případ, že nová vlna nemoci covid-19 se setká se zimní chřipkovou sezonou.

Johnson podle agentury AP kráčí po tenkém ledě, když ujišťuje Brity, že země je připravena na novou vlnu epidemie, a zároveň je pobízí, aby se vrátili do obchodů, restaurací a do práce.

Britské obchody a restaurace se otvírají, ale lidem je stále doporučováno, aby pokud možno pracovali z domova a používali veřejnou dopravu, jen pokud je to nutné. Johnson dnes naznačil, že i tato doporučení se brzy změní. Jeho hlavní vědecký poradce Patrick Vallance však ve čtvrtek řekl, že neexistuje "absolutně žádný důvod" něco měnit na doporučení pracovat z domova.

Johnson oznámil, že opatření by se měla dále rozvolňovat od 1. srpna, kdy by mělo být umožněno konání akcí v uzavřených prostorech. Fotbaloví fanoušci by se pak podle něj mohli vrátit na stadiony od října.

V Británii počet obětí koronavirové nákazy přesáhl 45.000, což je nejvíc v Evropě a třetí nejvyšší počet na světě za Spojenými státy a Brazílií. Zpráva Vallanceova týmu z tohoto týdne uvádí, že při nejhorším, avšak reálném scénáři, by mohl počet úmrtí pacientů s covidem-19 dosáhnout 120.000, pokud se vir opět začne rychle šířit v době chřipkové sezony.

Johnson dnes upozornil, že problémy, které aktuálně mají s covidem-19 jiné země, ukazují, co se může pokazit, když veřejnost nedodržuje pravidla. Zároveň vyjádřil naději, že do Vánoc se Británie může vrátit do značné míry k normálu. "Není to jen velmi důležitý čas pro rodiny, ale také velmi důležitá část roku pro britskou ekonomiku a mnoho milionů lidí pracujících v sektorech se skromnými příjmy," řekl Johnson. "Je velmi důležité, abychom doufali v to nejlepší, ale připravovali se na nejhorší," citoval premiéra web BBC.

Premiér vyzdvihl mimo jiné pokrok, který britská vláda učinila v počtu prováděných testů na covid-19. Ten se podle něj zvýšil "stokrát na více než 200.000 testů denně. "Kdokoli kdekoli v Británii má příznaky, muže být bez odkladu otestován," řekl Johnson. S blížící se zimou však má být testů ještě více. "Budeme dále zvyšovat testovací kapacitu na 500.000 denně do konce října," slíbil britský premiér.

Přední belgický virolog Mark Van Ranst dnes varoval, že jeho země je možná na začátku druhé vlny epidemie covidu-19. Počet nových případů za týden tam totiž vzrostl o 32 procent. Belgie přitom má v poměru k počtu obyvatel po San Marinu nejtragičtější bilanci pandemie v Evropě, 9795 mrtvých. Výraznější nárůst počtu nových případů hlásí také turisty hojně navštěvovaný region Bretaň na severozápadě Francie.

V týdnu od 7. do 13. července činily denní počty nově nakažených v průměru 114,7, což bylo o 32 procent více než v předchozím týdnu. "Tváří v tvář těmto číslům musíme říct, že jsme na počátku druhé vlny," řekl expert Van Ranst rozhlasové stanici VRT. V době kolem vrcholu pandemie na jaře však Belgie, počtem obyvatel srovnatelná s Českou republikou, hlásila až 1600 nově nakažených denně.

Reprodukční číslo viru v Belgii poprvé od 4. dubna opět přesáhlo kritickou hranici jedna, což znamená, že jeden nakažený covidem-19 v průměru infikuje jednoho dalšího člověka.

Belgická ministryně zdravotnictví Maggie de Blocková dnes řekla, že "čísla zcela zřejmě nejsou dobrá", a vyzvala Belgičany k dodržování pravidel sociálního distancování.

Na twitteru však také Van Ranst zdůraznil, že zatímco dříve se dařilo zachytit jeden z deseti skutečných případů, nyní je to zhruba jeden ze tří. Zároveň dnes virolog řekl, že nynější nárůsty jsou více lokální než při původním propuknutí epidemie.

Také mluvčí belgického ministerstva zdravotnictví Yves Ban Laethem řekl rozhlasové stanici RTFB, že jde o lokální problém v provinciích Západní Flandry, Antverpy a Limbursko. V úterý dokonce Belgie poprvé od 10. března nehlásila žádného dalšího zemřelého člověka s covidem-19.

Reprodukční číslo znepokojivě vzrostlo také ve francouzské Bretani. Mezi 10. a 14. červencem tam poskočilo z 0,92 na 2,62, vyplývá z dnešních vládních dat. I ve Francii, kde si dosud pandemie vyžádala přes 30.000 obětí, jsou prudší nárůsty tentokrát záležitostí některých oblastí zejména na západě a jihu země. V obavách ze zhoršení situace Francie od příštího týdne zavádí všeobecnou povinnost nošení roušek ve vnitřních veřejných prostorech.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bělorusové se bouří proti výsledku voleb. Mnoho zraněných, policie někde…

10.08.2020 13:35 Aktualizováno Nedělní prezidentské volby v Bělorusku vyhrál podle předběžných výsledků oznámených centrální…

Běloruská policie použila proti demonstrantům české zábleskové granáty P1,…

10.08.2020 13:11 Běloruská policie při zásahu proti demonstrantům nespokojeným s oznámením opětného vítězství…

Skupiny okolo Putina jsou zločinecké. Rusko falšuje tisíce výsledků, říká…

10.08.2020 12:20 Sedí v tmavé místnosti, na sobě má sluneční brýle a klobouk. Před ním leží talíř s borščem. Ten…

Česko dlouho trápilo extrémní sucho. Ze zahraničí teď přišlo varování

10.08.2020 12:20 Střední Evropa v minulých dvou letech zaznamenala největší a nejničivější sucho. Nová studie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama