Britský premiér Boris Johnson dnes oznámil, že vláda poskytne tři miliardy liber (téměř 88 miliard korun) na posílení veřejného zdravotního systému v přípravě na možnou druhou vlnu pandemie covidu-19. Ta by podle něj mohla přijít v zimě. Zároveň však ministerský předseda vyjádřil naději, že do Vánoc se život v zemi vrátí do značné míry k normálu.
Dodatečné peníze na posílení zdravotnického systému (NHS) mají podle Johnsona umožnit rozšíření kapacit v soukromých nemocnicích a také zachovat mnoho dočasných nemocnic, které byly spěšně vybudovány po celé zemi na jaře, kdy epidemie v Británii akcelerovala.
Today PM @BorisJohnson has announced an additional £3bn to support the NHS in England this winter. Scotland, Wales and Northern Ireland will also receive additional funds. pic.twitter.com/V0YgcAwNhu
— UK Prime Minister (@10DowningStreet) July 17, 2020
V provizorních nemocnicích se sice nakonec léčilo jen málo pacientů, ale vláda chce tuto záložní kapacitu zachovat pro případ, že nová vlna nemoci covid-19 se setká se zimní chřipkovou sezonou.
Johnson podle agentury AP kráčí po tenkém ledě, když ujišťuje Brity, že země je připravena na novou vlnu epidemie, a zároveň je pobízí, aby se vrátili do obchodů, restaurací a do práce.
Britské obchody a restaurace se otvírají, ale lidem je stále doporučováno, aby pokud možno pracovali z domova a používali veřejnou dopravu, jen pokud je to nutné. Johnson dnes naznačil, že i tato doporučení se brzy změní. Jeho hlavní vědecký poradce Patrick Vallance však ve čtvrtek řekl, že neexistuje "absolutně žádný důvod" něco měnit na doporučení pracovat z domova.
Johnson oznámil, že opatření by se měla dále rozvolňovat od 1. srpna, kdy by mělo být umožněno konání akcí v uzavřených prostorech. Fotbaloví fanoušci by se pak podle něj mohli vrátit na stadiony od října.
V Británii počet obětí koronavirové nákazy přesáhl 45.000, což je nejvíc v Evropě a třetí nejvyšší počet na světě za Spojenými státy a Brazílií. Zpráva Vallanceova týmu z tohoto týdne uvádí, že při nejhorším, avšak reálném scénáři, by mohl počet úmrtí pacientů s covidem-19 dosáhnout 120.000, pokud se vir opět začne rychle šířit v době chřipkové sezony.
Johnson dnes upozornil, že problémy, které aktuálně mají s covidem-19 jiné země, ukazují, co se může pokazit, když veřejnost nedodržuje pravidla. Zároveň vyjádřil naději, že do Vánoc se Británie může vrátit do značné míry k normálu. "Není to jen velmi důležitý čas pro rodiny, ale také velmi důležitá část roku pro britskou ekonomiku a mnoho milionů lidí pracujících v sektorech se skromnými příjmy," řekl Johnson. "Je velmi důležité, abychom doufali v to nejlepší, ale připravovali se na nejhorší," citoval premiéra web BBC.
Premiér vyzdvihl mimo jiné pokrok, který britská vláda učinila v počtu prováděných testů na covid-19. Ten se podle něj zvýšil "stokrát na více než 200.000 testů denně. "Kdokoli kdekoli v Británii má příznaky, muže být bez odkladu otestován," řekl Johnson. S blížící se zimou však má být testů ještě více. "Budeme dále zvyšovat testovací kapacitu na 500.000 denně do konce října," slíbil britský premiér.
Přední belgický virolog Mark Van Ranst dnes varoval, že jeho země je možná na začátku druhé vlny epidemie covidu-19. Počet nových případů za týden tam totiž vzrostl o 32 procent. Belgie přitom má v poměru k počtu obyvatel po San Marinu nejtragičtější bilanci pandemie v Evropě, 9795 mrtvých. Výraznější nárůst počtu nových případů hlásí také turisty hojně navštěvovaný region Bretaň na severozápadě Francie.
V týdnu od 7. do 13. července činily denní počty nově nakažených v průměru 114,7, což bylo o 32 procent více než v předchozím týdnu. "Tváří v tvář těmto číslům musíme říct, že jsme na počátku druhé vlny," řekl expert Van Ranst rozhlasové stanici VRT. V době kolem vrcholu pandemie na jaře však Belgie, počtem obyvatel srovnatelná s Českou republikou, hlásila až 1600 nově nakažených denně.
Reprodukční číslo viru v Belgii poprvé od 4. dubna opět přesáhlo kritickou hranici jedna, což znamená, že jeden nakažený covidem-19 v průměru infikuje jednoho dalšího člověka.
Belgická ministryně zdravotnictví Maggie de Blocková dnes řekla, že "čísla zcela zřejmě nejsou dobrá", a vyzvala Belgičany k dodržování pravidel sociálního distancování.
Na twitteru však také Van Ranst zdůraznil, že zatímco dříve se dařilo zachytit jeden z deseti skutečných případů, nyní je to zhruba jeden ze tří. Zároveň dnes virolog řekl, že nynější nárůsty jsou více lokální než při původním propuknutí epidemie.
Také mluvčí belgického ministerstva zdravotnictví Yves Ban Laethem řekl rozhlasové stanici RTFB, že jde o lokální problém v provinciích Západní Flandry, Antverpy a Limbursko. V úterý dokonce Belgie poprvé od 10. března nehlásila žádného dalšího zemřelého člověka s covidem-19.
Reprodukční číslo znepokojivě vzrostlo také ve francouzské Bretani. Mezi 10. a 14. červencem tam poskočilo z 0,92 na 2,62, vyplývá z dnešních vládních dat. I ve Francii, kde si dosud pandemie vyžádala přes 30.000 obětí, jsou prudší nárůsty tentokrát záležitostí některých oblastí zejména na západě a jihu země. V obavách ze zhoršení situace Francie od příštího týdne zavádí všeobecnou povinnost nošení roušek ve vnitřních veřejných prostorech.
Související

Boris Johnson k Evropě: Trump se vás jen snaží šokovat

Mohla válka na Ukrajině skončit po pár měsících? Svět obrací zrak k Johnsonovi, Zelenskyj ho brání
Boris Johnson , Velká Británie , Belgie , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 23 minutami

Trump zahájí jednání s Čínou o prodeji TikToku. Tvrdí, že dohoda je téměř hotová
před 1 hodinou

Cestující kvůli falešnému poplachu vyskakovali na Mallorce z letadla. 18 lidí se zranilo
před 2 hodinami

Hamás přijal návrh na příměří: Po měsících bojů je dohoda s Izraelem na dosah
před 4 hodinami

Čína porážku Ruska ve válce na Ukrajině. Dlouhý konflikt jí geopoliticky vyhovuje
před 5 hodinami

Trump podepsal kritizovaný rozpočtový zákon. Opět z toho udělal divadlo
před 6 hodinami

Příjemné letní počasí nastane po víkendu, ukazuje předpověď
včera

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu
včera

Obchody se o svátcích řídí zákonem. Víme, jak to bude o víkendu
včera

Zemřel herec Michael Madsen, hrál ve filmech Quentina Tarantina
včera

Ruskou energetikou otřásla další podezřelá smrt. Zemřel viceprezident Transněftu
včera

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě
včera

Předpověď návratu tropického počasí. Meteorologové řekli, jak je to pravděpodobné
včera

Blackout způsobila technická závada, oznámil Fiala. Poprvé se ozval i prezident
včera

Horolezecká tragédie. Zemřela první Češka na Everestu Klára Kolouchová
včera

Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích
včera

Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři
včera

Hamás zvažuje příměří v Gaze, požaduje silnější záruky
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Česko ochromil rozsáhlý blackout. Zastavilo se metro i vlaky, lidé se zasekli ve výtazích
včera

Česko se zotavuje z blackoutu, rozvodny jsou zprovozněny, příčina se stále vyšetřuje
včera
Rakušan svolal Ústřední krizový štáb. Všechny postižené rozvodny jsou opět pod proudem, hlásí ČEPS
Kvůli dnešnímu rozsáhlému výpadku elektrické energie, který postihl nejen Prahu, ale i další části republiky, svolal stát Ústřední krizový štáb. Jeho zasedání je naplánováno na 16:00. Cílem je vyhodnotit situaci, koordinovat další postup a zajistit, aby byly obnovy dodávek proudu i souvisejících služeb co nejrychlejší a nejbezpečnější.
Zdroj: Libor Novák