Británie zavede nový systém restrikcí

Britská vláda chce brzy představit nový třístupňový systém, který by obyvatelům Anglie zpřehlednil restrikce platné v jednotlivých oblastech s různým výskytem koronaviru.

Velká Británie
doporučujeme

Podle serveru BBC by kabinet měl inovaci oznámit příští týden, nová pravidla budou platit nejspíš od poloviny října. Ministr dopravy Grant Shapps dnes oznámil, že na seznam rizikových zemí přibylo Turecko a Polsko a lidé, kteří v nich pobývali, budou muset od soboty po návratu do dvoutýdenní karantény.

Britské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že infekce virem SARS-CoV-2 se za uplynulý den potvrdila u téměř 7000 lidí, což je zhruba o dvě stovky případů méně, než ve středu. Celkem už počet infikovaných v 66milionové zemi překročil 460.000, více než 42.200 z nich zemřelo.

Opatření namířená proti šíření koronaviru jsou ve Spojeném království přijímají v jednotlivých zemích přijímána rozdílně, takže v Anglii, Walesu, Skotsku a Severním Irsku platí jiná pravidla. V Anglii jsou navíc restrikce různé v jednotlivých hrabstvích a distriktech podle toho, jaká je v nich aktuálně epidemická situace, což lidé často vnímají jako chaotické.

Ministerstvo zdravotnictví to hodlá vylepšit tak, že zavede třístupňovou škálu rizika podle počtu nakažených. Pokud bude v dané oblasti méně než 100 infikovaných na 100.000 obyvatel, pak se mají lidé řídit nařízeními platnými pro celou Anglii, což je v současnosti například tak zvané "pravidlo šesti", kdy se nesmí setkávat více než šest lidí z různých domácností. Pokud bude počet nakažených vyšší než 100 na 100.000 obyvatel, pak mají platit opatření podobná těm, kterými se nyní řídí například sever Anglie - tedy zákaz setkávaní lidí z různých domácností. Pokud by se počty nakažených výrazně zvyšovaly, pak se má přistoupit k celostátním či lokálním karanténám nebo omezením pohybu, zavírání obchodů, škol či kostelů. Tady ale podle BBC zatím není jasně stanovena hranice množství nemocných.

Pro cestovatele do Anglie mířící z Polska a Turecka budou od soboty platit omezení v podobě povinné dvoutýdenní karantény po návratu. Pro lidi, které policie přistihne při porušení nařízené izolace, se zvýší pokuty až na 10.000 liber (300.000 Kč).

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin potřebuje slyšet jasný vzkaz. Z USA zní apel k trestu za otravu…

21.10.2020 00:01 NÁZOR - Evropská unie a Velká Británie vyslaly Kremlu vzkaz, která říká, že použití chemických…

Johnson uvalil tvrdší restrikce na Manchester

20.10.2020 21:40 Britský premiér Boris Johnson dnes ohlásil zavedení přísnějších restrikcí v boji s koronavirovou…

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, uvedla tamní diplomacie

20.10.2020 15:35 Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž.…

Ukrajina hlásí 113 obětí koronaviru za den, dosud nejvíce. Nový rekord…

20.10.2020 14:43 Aktualizováno Za poslední den zemřelo na Ukrajině 113 lidí s onemocněním covid-19, což je nejvíce od začátku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama