Konec pandemie v dohledu? Oxfordští vědci popsali, jak to vypadá s vakcínou

NÁZOR - Ze stovek potenciálních vakcín proti nemoci covid-19, které jsou ve vývoji, se šest nachází v poslední etapě testování, známé jako třetí fáze klinických zkoušek, poukazují imunoložka Rebecca Ashfieldová a lékař specializující se na infekční nemoci Pedro Folegatti. Vědci z Oxfordské univerzity v komentáři pro server The Conversation popsali své práce na vakcíně ChAdOx1 nCoV-19.

Očkování, ilustrační foto

Před schválením musí vakcíny projít mnoha koly testů, aby se ukázalo, že jsou bezpečné a funkční, upozorňují vědci. Konstatují, že kombinovaná první a druhá fáze testů oxfordské vakcíny prokázala její bezpečnost - hlášeny jsou pouze krátkodobé vedlejší efekty bez vážných neočekávaných problémů - i schopnost vyvolat imunitní reakci.

Účelem třetí fáze testů je vyhodnotit, zda je tato imunitní reakce dostatečně silná, aby chránila lidi před nemocí covid-19, uvádějí autoři komentáře. Deklarují, že v takovém případě se otevírá cesta k veřejnosti dostupné vakcíně.

Jak funguje třetí fáze testů

"Zpravidla má třetí fáze testů dvě skupiny (lidí), jedna dostává testovanou vakcínu a druhá placebo nebo 'kontrolní' injekci, například solný roztok či vakcínu proti jiné nemoci," pokračují odborníci. Vysvětlují, že k prokázání účinnosti vakcíny by očkovaná skupina měla ve srovnání se skupinou kontrolní vykazovat výrazně méně případů konkrétního onemocnění.

V závislosti na infekčnosti nemoci takové testy zahrnují tisíce, ne-li desetitisíce dobrovolníků, poukazují Ashfieldová a Folegatti. Doplňují, že v případě ChAdOx1 nCoV-19 testy probíhají na pěti světadílech, vakcína je vyhodnocována v různých regionech a na různém obyvatelstvu, což má zajistit, že výsledky lze považovat za obecné a aplikovat je i na jedince mimo sledované skupiny.

Ve Velké Británie je vakcína testována na zdravotnících, u kterých je pravděpodobnost, že budou vystaveni nákaze, větší než u jiných segmentů populace, uvádějí vědci. Dodávají, že v testech jsou zahrnuti také dobrovolníci starší sedmdesáti let, u kterých existuje vyšší riziko těžšího průběhu nemoci, a proto je důležité vědět, jak na vakcínu reagují.

Oxfordská univerzita a její mezinárodní partneři již naočkovali na 17 tisíc lidí v prvních třech zemích - v Británii, Brazílii a Jihoafrické republice -, přičemž polovina z nich dostala kontrolní vakcínu, nastiňují Folegatti a Ashfieldová. Podotýkají, že většina dostává také dodatečnou vakcínu v rozmezí 1-3 měsíce po prvotním naočkování, jelikož data z prvních dvou fází testů ukazují, že tento postup posiluje imunitní reakci - není však zatím jasné, zda dvě dávky zvládnou ochránit člověka před nemocí covid-19.

Po očkování se dobrovolníci vrací k běžnému životu, ale jsou sledováni, aby se vidělo, zda onemocní, konstatují experti. Vyzdvihují, že sledované osoby mají dodržovat stejné opatření proti nákaze jako ostatní, protože se neví, zda vakcína funguje a zda nejde o jedince, kteří dostali pouze kontrolní vakcínu.

"Provedení třetí fáze klinických testů v mnoha různých zemí v rekordním čase je ohromná logistická výzva," píšou vědci. Poukazují, že práce se zkušeným mezinárodním týmem sice umožňuje zvládnout složitý proces distribuce vybavení a vakcín, ale i tak jde o těžký úkol s ohledem na omezení cestování a letecké dopravy v mnoha zemích.

Koordinovat je nutné mnoho různých operací, přičemž jen v Brazílii se očkuje na třech místech a v Jihoafrické republice hned na sedmi, deklarují autoři komentáře.

Bude vakcína bezpečná?

U většiny vakcín trvají klinické testy nejméně pět let, a tak se nabízí otázka, zda nejsou vakcíny proti covidu-19 uspěchané, přiznávají Ashfieldová a Folegatti. Ujišťují, že oxfordská vakcína prošla kompletním programem předklinických bezpečnostních testů na zvířatech a stejně pečlivým předepsaným procesem jako vakcíny proti jiným nemocem.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"V plánovaných testech bude vyzkoušena na více dobrovolnících než mnoho již schválených léků a vakcín," vyzdvihují odborníci. Vysvětlují, že vývoj probíhá tak rychle díky koordinovanému úsilí velkých mezinárodních vědeckých a lékařských týmů.   

Ve skutečnosti bezpečnost, etika a předpisy vývoj urychlují, protože upřednostňují proces schvalování vakcíny proti covidu-19 před jinými léky a vakcínami, zdůrazňují autoři komentáře. Opakují, že potenciální vakcíny proti covidu-19 musí splnit stejně přísné standardy a při jejich vývoji si nelze zkracovat cestu na úkor bezpečnosti.

Kdy se dozvíme, zda vakcína funguje?

Existuje dobrá šance, že do konce roku budeme vědět, zda vakcína ChAdOx1 nCoV-19 funguje, tvrdí Folegatti s Ashfieldovou. Nastiňují, že po případném úspěšném završení třetí fáze testů budou kontrolní úřady v jednotlivých zemích muset ještě posoudit dostupná data, než schválí běžné použití vakcíny.

AstraZeneca, firma, která je partnerem Oxfordské univerzity při vývoji vakcíny, se nicméně již snaží o souběžné rozšíření výrobních kapacit během fáze klinických testů, poukazují odborníci. Věří proto, že pokud se vakcína ukáže jako bezpečná a účinná, mohou být brzy k dispozici stovky milionů kusů.

V Rusku v sobotu zemřel téměř rekordní počet nakažených

24.10.2021 16:58 V Rusku v sobotu přibylo dalších 1072 úmrtí spojených s nemocí covid-19, což je v zemi druhý…

Při nehodě autobusu zemřelo v Rusku nejméně šest lidí

24.10.2021 11:08 Nejméně šest lidí zahynulo v noci na dnešek na jihu evropské části Ruska při srážce autobusu s…

NÁZOR: Lockdowny stvořily nový druh ohrožených pijáků, varuje adiktolog

24.10.2021 00:01 Zvýšené pití během pandemie vytvořilo skupinu lidí, kteří se nepovažují za alkoholiky, ale činí jim…

Británie za uplynulý týden eviduje nejvíce nově nakažených od července

23.10.2021 21:28 Británie za uplynulý týden zaznamenala nejvyšší počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem…

Permafrost taje. Nejvíce pociťuje vliv oteplování Rusko

23.10.2021 15:25 Staré letiště v sibiřské obci Čurapča je už léta nepoužitelné, jeho ranvej se proměnila v bažinaté…

Ukázka ruské "demokracie". Policie jde po muži, který odhalil násilí na…

23.10.2021 13:26 Ruské úřady vydaly zatykač na muže, díky kterému se veřejnost začátkem října dozvěděla o násilí…

Rusko v pátek zaznamenalo třetí den po sobě nejvyšší počty nakažených

23.10.2021 11:05 Rusko v pátek zaznamenalo třetí den po sobě nejvyšší počty jak nově potvrzených případů nákazy…

Experti doporučují Johnsonovi, aby Británie zavedla opatření proti šíření…

22.10.2021 17:35 Britský premiér Boris Johnson by se měl připravit na zavedení některých opatření k omezení šíření…

Putin: Rusko může po schválení plynovodu Nord Stream 2 okamžitě zvýšit…

22.10.2021 12:08 Rusko je připraveno bezprostředně po schválení provozu nového plynovodu Nord Stream 2 zvýšit…

Denní rekordy nakažených koronavirem a úmrtí v Rusku dál rostou

22.10.2021 11:00 Rusko ve čtvrtek zaznamenalo druhý den po sobě nejvyšší počty jak nově potvrzených případů nákazy…

Související:

Právě se děje

reklama