Koronavirová situace v Evropě: WHO nemá dobré zprávy

Situace kolem nákazy koronavirem je v Evropě sice nadále vážná, státy ale musí rychle a bezpečně obnovit zdravotní služby i pro pacienty, jejichž potíže jsou jiného charakteru. Dnes to na internetové tiskové konferenci prohlásil šéf regionální pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO) pro Evropu Hans Kluge.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Za poslední týden se podle Klugeho počet nakažených v Evropě zvýšil o 15 procent a počet úmrtí, které s infekcí souvisí, o 18 procent. Dosud se tak na kontinentu nakazilo přes 1,4 milionu lidí, z nichž přes 129.000 nákaze podlehlo.

"Na evropský region nyní v celosvětovém měřítku připadá 46 procent případů a 63 procent úmrtí. Oblast tak nadále čelí tvrdým dopadům pandemie," upozornil Kluge.

zdroj: YouTube

Poznamenal, že Španělsko následované Itálií, Británií, Německem a Francií mají nadále nejvyšší bilance, ale že karanténní opatření tam zafungovala, takže se šíření infekce zpomalilo a počet nových případů klesá. Naopak ve východní Evropě, mimo jiné v Rusku, na Ukrajině či Bělorusku, epidemie sílí.

S tím, jak jednotlivé státy začínají nad situací získávat kontrolu, přistupují k plánům na uvolnění karanténních opatření. S tím ale musí podle Klugeho jít ruku v ruce přípravy na plné zpřístupnění zdravotní péče i pro nekoronavirové pacienty.

"Vyzývám vlády a zdravotní úřady, aby našly způsob, jak obnovit rychle a bezpečně ostatní zdravotnické služby, jakmile šíření nákazy dostanou pod kontrolu," řekl Kluge. Upozornil tak na fakt, že pandemie výrazně zhoršila přístup k lékařské péči ostatním pacientům.

Apeloval rovněž na obyvatele, aby zajistili očkování dětí proti nemocem, na které vakcína existuje. Vakcinaci považuje Kluge za nejúčinnější ochranu. Takto chráněné děti, ale i očkovaní lidé, se v budoucnu mohou vyhnout souběhu více nemocí, což se při nynější pandemii ukázalo jako důležité. Navíc hrozí, že dokud nebude vakcína proti koronaviru, bude svět čelit dalším vlnám covidu-19, dodal Kluge.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ledová bouře zasáhla ruský Přímořský kraj, tisíce lidí jsou bez proudu

28.11.2020 11:56 Tisíce obyvatel části ruského Dálného východu jsou už přes týden bez elektřiny a mnohde i bez…

Koronavirus: Počet nakažených na Ukrajině i v Rusku nadále rychle roste

28.11.2020 09:12 Aktualizováno Počet nakažených koronavirem na Ukrajině překročil 700.000. Za posledních 24 hodin do statistik…

Britští obchodníci vytáhli proti lockdownu, odvolávají se na Magnu Chartu…

28.11.2020 09:04 Aktualizováno Britští majitelé obchodů, kteří nesouhlasí s celostátní uzávěrou kvůli koronaviru, se odvolávají na…

Fotbal, nebo válka? Historik vysvětluje, proč se Maradona zapsal do dějin…

28.11.2020 00:01 NÁZOR - Smrt nejlepšího hráče fotbalové historie Diega Armanda Maradony vyvolala smutek i nostalgii…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama