Moskva odmítá jako ultimátum podmínky USA k prodloužení START-3

Za nepřijatelný ultimativní přístup označil dnes náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov varování zmocněnce amerického prezidenta pro otázky kontroly zbrojení, že Washington může Moskvě předložit nové podmínky pro prodloužení dohody o snížení počtu strategických zbraní (START-3). Informovala o tom ruská tisková agentura TASS.

Moskva, Kreml
doporučujeme

"Jsou to všechno ultimativní přístupy, které snižují šance na uzavření jakékoli dohody. Nemůžeme rozhovor vést v takovém stylu," odpověděl Rjabkov na dotaz agentury TASS týkající se toho, co americký vyjednávač Marshall Billingslea řekl o možnosti prodloužení dohody, kterou v dubnu 2010 podepsali v Praze ruský prezident Dmitrij Medveděv a prezident Spojených států Barack Obama.

Billingslea v rozhovoru poskytnutém ruskému listu Kommersant řekl, že USA "mohou vznést nové podmínky" pro prodloužení dohody START-3, jestliže Rusko do amerických prezidentských voleb, které se budou konat v listopadu, nepřijme již stanovené podmínky Washingtonu.

Rjabkov rovněž odmítl tvrzení zmocněnce prezidenta Donalda Trumpa pro otázky kontroly zbrojení, že Rusko s USA souhlasí ohledně nutnosti připojení Číny k rozhovorům o strategické stabilitě.

"Není o nic méně podivné, že Billingsley ve svých komentářích vytváří dojem, jako by Rusko souhlasilo se Spojenými státy ohledně nutnosti zapojit Čínu do jednání v této oblasti. To je prostě úmyslné zkreslení našeho postoje," zdůraznil Rjabkov. Zopakoval, že zapojení k jednáním o jakékoli dohodě je zcela na svrchovaném rozhodnutí samotné Číny.

"Pokud Čína v určité etapě někdy takové rozhodnutí učiní, samozřejmě nebudeme proti. Ale neučinili jsme a nehodláme učinit žádné kroky směřující k tomu, abychom Čínu k takovým jednáním 'přitáhli', což jsme americkým kolegům mnohokrát řekli," citoval TASS Rjabkova.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko má další rekordní přírůstek nových případů nákazy

26.10.2020 17:06 Aktualizováno Rusko dnes oznámilo rekordní přírůstek 17.347 případů nákazy novým koronavirem a 219 úmrtí za…

Británie zavádí rychlotest na covid, výsledek je za 12 minut

26.10.2020 16:21 Řetězec lékáren Boots v následujícím týdnu uvede v Británii na trh koronavirový rychlotest, který…

Rozruch v Kyjevě: Aktivistka Femen se svlékla donaha před polskou ambasádou

26.10.2020 15:53 Aktivistka feministické skupiny Femen se dnes vysvlékla donaha před polským velvyslanectvím v…

Miliony ojetin končí v rozvojových zemích. Následky pociťuje celá planeta,…

26.10.2020 15:44 Miliony vysoce znečišťujících ojetých vozů se z bohatých států dostávají do rozvojových zemí,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama