KOMENTÁŘ | 30 let od START II. Pokus o hlubší spolupráci USA a Ruska zkrachoval, Kreml dál rachotí jadernými zbraněmi

Mělo se jednat o další milník na cestě k bezpečnějšímu světu a ukázku spolupráce někdejších studenoválečných supervelmocí. Před 30 lety, 3. ledna 1993, podepsali prezidenti Spojených států George H. W. Bush a Ruska Boris Jelcin smlouvu START II, která dále výrazně omezovala strategické jaderné arzenály obou zemí. Následující vývoj však zamezil jejímu uvedení do praxe a učinil z ní jeden ze symbolů pozvolného krachu pokusů budovat korektní vztahy mezi Washingtonem a Moskvou.

V ruské metropoli podepsaná smlouva navazovala na úmluvu START, kterou o sedmnáct měsíců dříve uzavřely Spojené státy ještě se Sovětským svazem. Neměnila její principy, přicházela pouze s přísnějšími limity. Zaměřovala se na těžké mezikontinentální balistické rakety využívající technologii MIRV. Ta, stručně řečeno, umožňuje na jednu střelu instalovat více jaderných hlavic, případně i klamných cílů znesnadňujících jejich zničení nepřátelskou protivzdušnou obranu. Každá z nich dokáže zasáhnout jinou lokalitu, což výrazně posiluje ničivý potenciál tohoto typu zbraní.

Zdánlivě se jednalo o úspěch, který vzbuzoval naději, že po skončení studené války budou Washington s Moskvou posilovat vzájemnou spolupráci v klíčových bezpečnostních a strategických oblastech. Bolestivý ratifikační proces v následujících letech ale ukázal, že se jednalo o iluzi. Americká strana smlouvu ratifikovala s tříletým odstupem, Rusko dokonce až v dubnu 2000; navíc s podmínkou, že bude zachována americko-sovětská smlouva o protiraketové obraně z roku 1972. Jelikož Washington od této smlouvy omezující vývoj protiraketových systémů v polovině roku 2002 odstoupil, Moskva pouhý den poté, tedy 14. června, START II vypověděla. Dohoda se tedy nikdy příliš nepřenesla do praxe.

Po rozpadu Sovětského svazu přitom alespoň zdánlivě existovaly mimořádně příhodné podmínky pro průlomové dohody na poli jaderného odzbrojení mezi Washingtonem a Moskvou, které mohly stavět na rámci vytvořeném smlouvou START. Nezapomínejme, že vládnoucí elita v mladém ruském státu soustředěná okolo prezidenta Jelcina byla touto dobou spolupráci se Západem – a Spojenými státy obzvlášť – značně nakloněna.

Ve skutečnosti, viděno zpětnou optikou, již příprava smlouvy START II odhalila výrazné posuny, ke kterým v první polovině 90. let při formování poststudenoválečného řádu v mezinárodní politice docházelo. Omezování strategických jaderných zbraní – tradičnímu studenoválečnému tématu, který počítal s dialogem sobě rovných supervelmocí – Rusko nadále přikládalo velký význam. Proti tomu ve Spojených státech otázka ztrácela na naléhavosti spolu s tím, jak se ukazovalo, že vztahy mezi Washingtonem a Moskvou nabírají stále více asymetrický charakter.

Navíc ekonomické problémy spojené se snahou o rychlý přechod k tržnímu hospodářství byly v Rusku postupně stále častěji spojovány s údajně nedostatečnou pomocí ze strany Západu. Na ruské politické scéně zakořenil narativ, že Západ nemá na vyřešení ruských potíží zájem, ale naopak se jich snaží využít ve svůj prospěch. Právě START II se za této situace pro mnohé v Rusku stával příkladem prohlubujícího se nerovného postavení Washingtonu a Moskvy. Nechuť k ratifikaci smlouvy posilovalo poznání, že strategické jaderné zbraně zůstávají jednou z posledních oblastí (ne-li tou vůbec poslední), kde si Rusko nadále může nárokovat statut supervelmoci.

Ratifikace na ruské straně tak byla odkládána do značné míry z manifestačních důvodů, například na protest proti americkému postupu na Blízkém východě či v kosovské krizi, stejně jako rozšíření NATO o tři bývalé členy varšavského paktu v roce 1999. Osud smlouvy, která se měla stát ukázkou poststudenoválečné americko-ruské spolupráce, se změnil v indikátor stupňující pachuti ve vzájemných vztazích, především pak zhrzenosti Moskvy, která nedokázala účinně vzdorovat etablování a prohlubování unilaterálního mezinárodního řádu. 

Podcenit nelze ani výraznou proměnu v ruském vojenském uvažování. Během studené války spoléhal Sovětský svaz dlouhou dobu na kvantitativní převahu a vydržoval početně rozsáhlé konvenční síly. Spojené státy, a především jejich západoevropští spojenci proti tomu stavěli nukleární arzenál, který měl početní výhodu potenciálního nepřítele eliminovat. V 80. letech se situace začala dramaticky měnit. Moskevské vedení si uvědomilo, že nemá ekonomickou sílu, která by nadále umožňovala udržet konvenční paritu, neřkuli převahu nad Západem. Roli klíčové bezpečnostní záruky již za vlády Michaila Gorbačova začaly zaujímat strategické jaderné zbraně a tento princip se během éry Borise Jelcina dále prohluboval. 

Důvod do značné míry vidíme dnes na Ukrajině, kde ruská armáda nedokázala konvenčními prostředky dosáhnout vytýčených cílů proti početně výrazně slabšímu nepříteli, který za pomoci západních zbraní dokázal postup agresora zastavit a přivodit ruským ozbrojeným silám i dílčí potupné porážky. Občasné verbální rachocení jaderným arzenálem ze strany ruských politiků a dalších aktérů veřejné debaty, k němuž na pozadí ukrajinské války dochází, pouze odráží fakt, že bez těchto zbraní hromadného ničení představuje Rusko z vojenského hlediska maximálně regionální mocnost.

Třicáté výročí podpisu smlouvy START II zároveň připomíná, že kontrola nejničivějších prostředků hromadného ničení zůstává imperativem bez ohledu na to, že vztahy mezi Moskvou a Západem jsou od února loňského roku kvůli ruskému vojenskému útoku na Ukrajinu na bodě mrazu. Vypovězení klíčových smluv, které omezují stavy strategických jaderných arzenálů, by mohlo vyvolat opětovný závod ve zbrojení a vést k marnotratné investici enormních prostředků do zbraní, jejichž apokalyptický charakter vylučuje jejich smysluplné nasazení. 

Svého času si to uvědomoval i kremelský autoritář Vladimir Putin, který krátce před tím, než Rusko pod jeho prezidentstvím vypovědělo START II, neváhal podepsat smlouvu SORT, která počty amerických a ruských jaderných hlavic omezila ještě výraznějším způsobem. Tím potvrdil, že za krachem START II stály především symbolické důvody. Dohody o kontrole strategických zbraní by se ovšem v budoucnu mohly stát symbolem opačným, symbolem obnoveného dialogu Moskvy a Washingtonu, podobně jako v dobách studené války. Těžko hledat příhodnější oblast.

Autor je historik.

Související

Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně Komentář

Z Babiše se stala hlava zkorumpované hydry, kterou zapomněl zlikvidovat

Vrchní soud odmítl kauzu Čapí hnízdo uzavřít a rozhodl o jejím novém projednání. Andrej Babiš se tak po letech úniků, výmluv a teatrálních projevů opět vrátí na soudní lavici. Namísto definitivní tečky přichází další kapitola příběhu, který už dávno překročil hranice právního sporu a stal se politickým zrcadlem celé jedné éry. A s každým novým soudním rozhodnutím je zřejmější, že nejde jen o odpovědnost jednoho muže, ale i o to, jak hluboko se jeho styl vládnutí zakořenil v systému, který původně slíbil očistit.
izraelská vlajka, ilustrační fotografie Komentář

Izrael opět zachraňuje svět. Před čtyřiceti lety se mu to povedlo se Saddámem, teď se pokouší o totéž proti Íránu

Když Izrael v roce 1981 zničil irácký jaderný reaktor Osirak, sklidil celosvětové odsouzení. Přesto se později ukázalo, že šlo o krok s dalekosáhlými důsledky. Dnes se situace opakuje: izraelské letectvo zaútočilo na íránská jaderná zařízení – a Spojené státy se poprvé přidaly. Kritika je silná a riziko eskalace vysoké. Ale možná, že svět opět jednou uzná, že tento zásah přišel v pravou chvíli.

Více souvisejících

komentář Smlouva START Jaderné zbraně USA (Spojené státy americké) Rusko George H. W. Bush (sr.) Boris Jelcin Vladimír Putin válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Prezident Trump přijal ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského

Trump se dnes osobně setká se Zelenským

Americký prezident Donald Trump se ve středu na summitu NATO v nizozemském Haagu osobně setká se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Informaci potvrdil nejmenovaný činitel z Bílého domu. Zatím však není jasné, jakou roli bude Ukrajina na summitu skutečně hrát – v době, kdy se pozornost světových lídrů stále více upírá na konflikt mezi Izraelem a Íránem.

před 39 minutami

Prezident Trump

"Zlehčují jeden z nejúspěšnějších útoků v dějinách." Trump kritiku odmítá, popírá slova vlastních zpravodajců

Americký prezident Donald Trump důrazně odmítl tvrzení, že by nedávné americké letecké útoky na íránská jaderná zařízení měly jen omezený účinek. Při rozhovoru s novináři na palubě Air Force One prohlásil, že všechny tři cíle byly „perfektně zasaženy“ a „zničené“. Kritiku z amerických médií označil za neúctu k těm, kteří se na operaci podíleli.

před 1 hodinou

Důsledky útoku na íránský jaderný objekt v Isfahánu.

Americké údery na Írán poškodily jaderné cíle, ale zřejmě je nezničily, tvrdí zpravodajci

Americké letecké útoky na tři íránská jaderná zařízení, o nichž prezident Donald Trump tvrdil, že „zcela a totálně zničily“ íránský jaderný program, ve skutečnosti podle předběžného hodnocení americké vojenské rozvědky jadernou infrastrukturu Íránu jen částečně poškodily a pravděpodobně ji zbrzdily pouze o několik měsíců. Vyplývá to z informací, které CNN poskytlo sedm obeznámených zdrojů.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Izrael, Jeruzalém

Dvojí metr v jaderném světě: Íránu terčem útoku kvůli podezření z vývoje zbraní, zatímco izraelský arzenál zůstává nedotčen

Írán podle amerických zpravodajců stále nerozhodl, zda začne vyrábět jadernou zbraň, ačkoli má dostatek materiálu k jejímu sestrojení. Spojené státy i Izrael však varují, že by se k tomu Teherán mohl odhodlat v případě vojenského útoku nebo atentátu na ajatolláha. Zatímco íránský program budí obavy kvůli netransparentnosti a výhrůžkám, izraelský jaderný arzenál Západ dlouhodobě toleruje.

včera

včera

Prezident Trump

Trump se ostře vymezil vůči Izraeli po krachujícím příměří s Íránem. Zavolal Netanjahuovi

Americký prezident Donald Trump dnes vystoupil s nebývale tvrdou kritikou Izraele poté, co se jeho zprostředkované příměří mezi Izraelem a Íránem začalo rychle rozpadat. Trump, který dohodu oznámil v pondělí večer, dnes ráno před odletem na summit NATO v Nizozemsku hovořil s novináři na trávníku Bílého domu. Jeho slova odhalila frustraci a rozčarování z vývoje situace.

včera

včera

Evropský parlament

Konec byrokracie v EU? Státy se shodly na výrazných změnách, aktivisté jsou na nohou

Všechny členské státy Evropské unie se dohodly na výrazném omezení návrhu směrnice o etických pravidlech v dodavatelských řetězcích. Jde o jeden z nejvýraznějších kroků směrem k deregulaci ekologických pravidel v EU, který má ulehčit podnikatelskému prostředí a podpořit stagnující ekonomiku bloku. Tento krok však vyvolává silnou kritiku ze strany ekologických organizací a části europoslanců.

včera

včera

Donald Trump

Trump zuří. Kvůli porušení příměří vulgárně vyjel na Írán i Izrael

Americký prezident Donald Trump se v úterý ostře vyjádřil ke svým spojencům i nepřátelům na Blízkém východě. V emotivním prohlášení obvinil jak Izrael, tak Írán z porušení příměří, které se mu podle jeho slov podařilo dojednat, ale které se podle všeho rozpadlo jen pár hodin po svém oznámení.

včera

Friedrich Merz (CDU)

Nejdůležitější moment v historii NATO? Před summitem padají rázná slova

Před summitem NATO v Haagu zazněla silná slova o budoucnosti aliance i její připravenosti čelit novým bezpečnostním hrozbám. Stálý zástupce USA při NATO Matthew Whittaker označil summit za „pravděpodobně jeden z nejvýznamnějších okamžiků v historii aliance“ a ujistil evropské partnery, že Spojené státy zůstávají pevnou součástí NATO.

včera

Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně

Z Babiše se stala hlava zkorumpované hydry, kterou zapomněl zlikvidovat

Vrchní soud odmítl kauzu Čapí hnízdo uzavřít a rozhodl o jejím novém projednání. Andrej Babiš se tak po letech úniků, výmluv a teatrálních projevů opět vrátí na soudní lavici. Namísto definitivní tečky přichází další kapitola příběhu, který už dávno překročil hranice právního sporu a stal se politickým zrcadlem celé jedné éry. A s každým novým soudním rozhodnutím je zřejmější, že nejde jen o odpovědnost jednoho muže, ale i o to, jak hluboko se jeho styl vládnutí zakořenil v systému, který původně slíbil očistit.

včera

Írán

Proč byla íránská odveta za americké útoky tak slabá? Teherán nechce válku, ale musel reagovat

Írán v pondělí odpověděl na americké nálety z předchozího dne útokem na základny USA v oblasti Perského zálivu, avšak podle všeho učinil maximum pro to, aby útok neměl eskalační charakter. Podle informací The Jerusalem Post Teherán o svém plánu předem informoval USA i Katar, čímž se pokusil minimalizovat ztráty a vyslat signál, že si nepřeje rozsáhlý konflikt.

včera

včera

Prezident Trump

Na summitu NATO bude úspěchem už jen to, že Trump zůstane v místnosti

Když se 25. června sejdou lídři 32 členských států NATO na každoročním summitu v Haagu, středem pozornosti bude především Donald Trump. Ten je k alianci chladnější než kterýkoli z jeho předchůdců za celých 76 let její existence. Navíc se nedávno zapojil do krátkého izraelsko-íránského konfliktu a zároveň fakticky rezignoval na snahu ukončit válku na Ukrajině.

včera

Bratislava

Politico: Zákon, který jde ve stopách Kremlu, má Slovensko za legitimní. Hájí se Evropským parlamentem

Slovenská vláda v pondělí označila svůj kontroverzní zákon o neziskových organizacích za „legitimní krok“ a argumentovala přitom nedávným rozhodnutím Evropského parlamentu zřídit orgán pro vyšetřování financování nevládních organizací z fondů EU. Podle Bratislavy je nový zákon součástí širšího evropského trendu směřujícího k větší transparentnosti občanské společnosti.

včera

"Je to lež." Írán odmítá obvinění z porušení příměří. Tvrdí, že rakety nevypálil

Napětí mezi Íránem a Izraelem nadále roste. Zatímco izraelská armáda tvrdí, že v úterý ráno zachytila dva raketové útoky z Íránu, Teherán kategoricky popírá, že by po vyhlášení příměří jakékoli střely vypálil. Informace o íránském útoku se objevily pouhé tři hodiny poté, co prezident Donald Trump oznámil, že příměří mezi oběma zeměmi vstoupilo v platnost.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy