Moskva vyzvala Prahu k jednáním o kontroverzní soše maršála Koněva

O přemístění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze by se nemělo rozhodovat jednostranně, uvedla dnes mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová podle agentury TASS. Odstranění památníku znovu označila za porušení bilaterální smlouvy z roku 1993. Upozornila, že tato smlouva počítá s mechanismem konzultací, a vybídla českou stranu k jednáním o problému, který zatěžuje rusko-české vztahy.

Socha maršála Koněva, která dříve stála v pražské Bubenči, je nyní uložena v depozitáři v Měšicích v Praze-východ. Socha se má následně přesunout do Muzea paměti 20. století, jehož vybudování chystá hlavní město. Socha bude muzeu zapůjčena zdarma a dál zůstane majetkem Prahy 6, jak ČTK již dříve řekl mluvčí Prahy 6.

"Otázka, čím majetkem je památník, nemá v daném kontextu význam. Je zjevné, že svévolné odstraněné pomníku nezapadá do řádného plnění závazků ohledně péče o památníky," řekla mluvčí. "Vzhledem k nezbytnosti zajistit přístup k památníku by se otázka o tom, kde se nachází, neměla řešit jednostranně. Lze v této souvislosti uplatnit článek pět smlouvy, který předpokládá rozsáhlý mechanismus konzultací na různých úrovní," dodala.

"V daném případu nelze hovořit o tom, že by česká strana plnila tato ustanovení smlouvy. Povinnost náležitého plnění tohoto dokumentu spočívá na vládě," řekla podle TASS. Připomněla také, že podle vídeňské konvence je každá platná smlouva závazná pro účastníky a měla by se řádně plnit, takže pokládá za nepřípustné "odvolávat se na ustanovení domácího práva a na rozhodnutí místních orgánů jako důvod, proč se smlouva neplní". "Vyzýváme partnery vrátit se k plnění všech závazků vyplývajících ze smlouvy. Jsme připraveni na věcný dialog s českou stranou o tomto problému, který samozřejmě zatěžuje bilaterální vztahy," zdůraznila.

Česká diplomacie naopak argumentuje, že odstranění sochy maršála Koněva z náměstí Interbrigády v Praze 6 neporušuje žádnou z česko-ruských smluv, uvedlo 9. dubna ministerstvo zahraničí na dotaz ČTK. "Socha maršála Koněva je válečným pomníkem, a vztahuje se tak na ni Smlouva o přátelských vztazích a spolupráci z roku 1993, přemístění sochy ale není v rozporu s jejím zněním," upřesnila česká diplomacie o den později.

Socha vojevůdce, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, stála v české metropoli od roku 1980. Praha 6 nechala odstranit Koněvovu sochu na počátku dubna. Ruská diplomacie proti odstranění sochy protestovala a ruské orgány zahájily trestní stíhání proti představitelům Prahy 6, což ovšem české ministerstvo zahraničí označilo za nepřípustné.

Česká diplomacie také zareagovala nótami na protesty, které před českým konzultátem v Petrohradu a ještě dříve před českým velvyslanectvím v Moskvě kvůli odstranění sochy uspořádali aktivisté z nezaregistrované nacionalistické strany Jiné Rusko. Kvůli incidentu ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) jednal s ruským velvyslancem Alexandrem Zmejevským. Česká diplomacie tehdy uvedla, že Rusko je povinno ambasádu chránit a že očekává, že ruské orgány už podobné incidenty nepřipustí.

Česko si naopak stěžuje na zanedbávání péče o hroby českých vojáků v Rusku, které jsou vystavovány poškozování a vandalismu, popřípadě ruské orgány dokonce brání umístění památníků českých legionářů jako v případě Lipjag nebo Samary.

České ministerstvo obrany v uplynulých letech posílalo do Ruska každoročně několik milionů korun, které byly určeny na péči o válečné hroby nebo na budování pomníků legionářů. Loni v dubnu ale vláda rozhodla, že peníze kvůli ruskému "negativnímu postoji k obnově českých válečných hrobů" rozdělí do jiných zemí, ve kterých jsou české válečné hroby. Přestala se také scházet česko-ruská mezivládní komise, která měla na starosti dohled nad vzájemným udržováním válečných hrobů.

Související

Více souvisejících

Rusko maršál Koněv Osvobození Moskva Praha

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy