Navalného stihne osud Magnitského? Aktivista nesmí zemřít za mřízemi, zní z USA

NÁZOR - Vězněný ruský opoziční předák Alexej Navalnyj musí dostat lékařskou péči a být propuštěn na svobodu. S tímto jasným apelem vystoupil editorial prestižního amerického deníku Washington Post.

V Putinově hledáčku

Navalnyj má podle renomovanýho serveru "nezlomného ducha". Poté, co byl nedávno poslán do nechvalně proslulého vězení za smyšlená obvinění, onemocněl, což vedlo k ochrnutí jeho pravé nohy, píše Washington Post. Dodává, že vůdčí osobnost opozice proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi žádá pouze lékařskou péči, nikoliv výsadní podmínky či lepší jídlo.

"Nežádám správu (trestaneckého tábora) IK-2, aby mi pekla koláče," cituje americký deník Navalného. Konstatuje, že humor ale zakrývá závažné a naléhavé zdravotní problémy opozičníka a má pouze podtrhnout obavy, že zůstává v Putinově hledáčku.

Loni v srpnu se příslušníci ruských tajných služeb pokusili Navalného zabít nervovým jeden novičokem ze sovětské éry, připomíná americký deník. Upozorňuje, že otrava málem stála Navalného život, který mu zachránily rozhodnutí odvážného pilota nouzově přistát a prvotní péče, které se mu dostalo od zdravotníků.

Navalnyj se z otravy nervovým jedem léčil v Německu a do Ruska se vrátil letos v lednu, načež mu byl vyměřen absurdní trest v trvání 2,5 roku za šest let starý verdikt, který byl dle Evropského soudu pro lidská práva nezákonný, nastiňuje vlivný server. Dodává, že aktivista byl poslán do trestanecké kolonie ve městě Pokrov na východ od Moskvy, která je známa pro tvrdý izolační režim.

V dopise adresovaném ruským vězeňským úřadům, který byl ve čtvrtek zveřejněn, Navalnyj prohlašuje, že je vystaven mučení v podobě odpírání spánku, uvádí Washington Post. Zmiňuje opozičníkovo obvinění, že je buzen každou hodinu dozorci, kteří jej fotografují, ačkoliv jeho cela je neustále monitorována průmyslovou kamerou.

Aktivista si také stěžuje, že trpí akutní bolestí nohy, v níž na několika místech ztratil cit, poukazuje prestižní deník. Doplňuje, že Navalnyj dle svého tvrzení špatně chodí, což přičítá projevům skřípnutého nervu, jeho právník navíc hovoří o bolestech zad, jimiž jeho klient rovněž trpí.

Brutalita nesmí být tolerována  

"Navalnyj tvrdí, že se denně dožaduje lékařského vyšetření specialistou, ale věznice jeho žádosti dosud ignoruje," pokračuje washingtonský server. Konstatuje, že místo toho dal vězeňský lékař opozičníkovi dvě tablety ibuprofenu a lokální lék.

Ve středu Navalnyj podstoupil vyšetření na magnetické resonanci, ale nikdo mu nesdělil výsledek, ani informaci, kdo snímky vyhodnocuje, uvádí americký deník. Odkazuje na aktivistovo prohlášení, že věznice reaguje na jeho stížnosti výsměchem. Navalnyj, původním povoláním právník, také upozorňuje, že vězeňské úřady porušují vlastní předpisy s jasným cílem poškodit mu zdraví, dodává editorial.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Washington Post v té souvislosti připomíná osud Sergeje Magnitského, ruského experta na daňové zákony, který odhalil podvodné daňové vratky v hodnotě 230 milion dolarů (zhruba 5 miliard korun, pozn. redaktora), jež získali ruští činitelé na základě ukradených firemních dokumentů: Magnitskij zemřel ve vězení, jelikož mu úřady neposkytly řádnou a včasnou lékařskou péči.

"Tato brutalita nesmí potkat Navalného, který v posledním desetiletí učinil více než kdokoliv jiný v konfrontaci s korupcí a autoritářstvím Kremlu," apeluje renomovaný server. Podotýká, že ruské tajné služby se jej již jednou pokusily zabít, přičemž Spojené státy a další demokratické země by měly dát jasně najevo, že druhý pokus nebude tolerován.

Související

Více souvisejících

Rusko Alexej Navalnyj Sergej Magnitskij

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy