Navalného žena dostala u soudu pokutu, Kreml odmítá dialog

Moskevský soud dnes potrestal pokutou 20.000 rublů (asi 5700 Kč) manželku ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného za účast na nedělní nepovolené demonstraci za opozičníkovo osvobození. Soud dnes rovněž poslal do domácího vězení Navalného mluvčí Kiru Jarmyšovou, a to v souvislosti s protesty z 23. ledna. Kreml dnes odmítl možnost dialogu s účastníky demonstrací.

Alexej Navalnyj s manželkou.
doporučujeme

Julija Navalná patřila mezi více než 5300 demonstrantů, které policisté zadrželi při nedělních protestech napříč Ruskem. Ty se odehrály navzdory mrazům i výstrahám úřadů, hrozících přísnými tresty, poznamenala agentura Reuters. Juliji Navalnou policisté zadrželi i o týden dříve při předchozím protestu 23. ledna, připomněl list Kommersant.

Soud pokutu odůvodnil tím, že se Navalná zúčastnila nepovolené akce, vytvářející překážky v dopravě, sdělila advokátka opozičníkovy manželky agentuře Interfax.

Pokutu soud uložil Navalné za přestupek. Prokuratura však hrozí organizátorům a účastníkům protestů i trestním stíháním, hrozícím i dlouholetým pobytem za mřížemi.

Kreml dnes označil demonstranty za výtržníky a provokatéry, s nimiž nehodlá vést dialog. Přítomnost "velkého množství výtržníků a provokatérů" také vysvětluje tvrdou reakci pořádkových sil, uvedl mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov s tím, že namísto dialogu je v tomto případě nutné "konat se vší přísností zákona".

V Rusku je podle Putinova mluvčího možné vyjadřovat své názoru v souladu se zákonem a je nepřípustné využívat k tomu nezákonné akce. Podle mluvčího se nemají "primitivně hodnotit" záběry zachycující brutální zákroky pořádkových sil bez uvědomění si, co bylo důvod k tvrdým opatřením a jaké chování zákrokům předcházelo. Existuje podle něj i velké množství záběrů dokládajících "naprosto nepřípustné" útoky na těžkooděnce a policisty. Sám Putin ovšemže nemůže zhlédnout "každé video natočené během nezákonných akcí", dodal mluvčí podle Kommersantu.

Nedělních protestů proti Navalného uvěznění se zúčastnily desetitisíce Rusů. Policie jich zadržela více než 5300, o týden dříve přes 3000. Mezi zadrženými při nedělních protestech bylo také nejméně 82 novinářů, uvádí ruský web OVD-info, jenž policejní aktivity monitoruje. Podle agentury TASS soud dnes poslal na osm dní do vězení kvůli porušení pravidel o organizací shromáždění novináře listu The Insider Olega Pšeničného. Jeho obhájkyně řekla, že se odvolá.

V souvislosti s protesty z 23. ledna dnes soud poslal do domácího vězení do 23. března Navalného mluvčí Kiru Jarmyšovou, a to kvůli podezření z porušení sanitárních a epidemiologických norem při nepovolené protestní akci. V domácím vězení už jsou kvůli stejnému podezření někteří další Navalného spolupracovníci. Jarmyšovou soud už dříve poslal na devět dní do vězení za porušení pravidel o shromažďování a měla být propuštěna v sobotu, ale policie ji znovu zatkla, píše agentura AP.

Známý Putinův kritik je ve vazbě od 17. ledna, kdy se vrátil z Německa. Tam se léčil po srpnové otravě nervově paralytickou látkou novičok, kterou připisuje Putinovi a ruské tajné službě. Ve vazbě čeká na soud, který již v úterý může Navalného poslat na několik let do vězení. Ruská prokuratura dnes podpořila návrh vězeňské služby změnit Navalnému dříve uložený podmíněný trest na nepodmíněný. Západ hrozí Moskvě dalšími sankcemi.

Navalnyj byl v Rusku dvakrát podmíněně odsouzen. Kritik Kremlu tvrdí, že je politicky pronásledován a že jej odsoudili jen proto, aby nesměl kandidovat proti Putinovi na prezidenta a že jej Evropský soud pro lidská práva očistil.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Královna v projevu ocenila zdravotníky i nové technologie

07.03.2021 20:40 Britská královna Alžběta II. u příležitosti dne britského Společenství, který připadá na pondělí,…

Švýcaři v referendu schválili zákaz zahalování obličeje na veřejnosti

07.03.2021 18:39 Švýcaři se dnes v referendu těsně vyslovili pro zákaz zahalování obličeje na veřejnosti - pro…

V Anglii už zvou na očkování proti koronaviru padesátníky

07.03.2021 10:05 Anglie začala zvát na očkování proti koronaviru osoby ve věku 56 až 59 let. Systém veřejného…

Jak tvrdý postoj zaujal Biden vůči Rusku? Profesor rozebral nové americké…

07.03.2021 00:01 NÁZOR - Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena v reakci na otravu a zatčení Alexeje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama