O ruské odpovědi na sankce USA rozhodne Putin, řekl mluvčí Kremlu

O ruské odpovědi na nové americké sankce, které ve čtvrtek ohlásil prezident Joe Biden, rozhodne ruský prezident Vladimir Putin, uvedl dnes podle tiskových agentur Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

Eurozpravy.cz

"Obecný princip vzájemnosti v těchto otázkách nikdo nezrušil, tento princip je zásadní," řekl Peskov podle agentury TASS. "Ale opakuji, že vše bude záviset na rozhodnutí, které přijme hlava státu," dodal.

Moskva a Washington podle mluvčího Kremlu zjevně nesdílejí shodnou vizi, jak by se měly vytvářet vzájemně prospěšné vztahy, přihlížející k zájmům obou zemí. Za nepřijatelnou označil americkou "vášeň v zavádění sankcí".

K Bidenovým slovům o "deeskalaci" v americko-ruských vztazích z úterního telefonátu obou prezidentů a čtvrtečního projevu dnes Peskov poznamenal, že o potřebě normalizovat a zbavit vyhrocenosti vzájemné vztahy hovoří Putin opakovaně a důsledně, je o této potřebě přesvědčen. "Jsme připraveni rozvíjet náš dialog v míře, v jaké jsou k tomu ochotni naši partneři. V tomto směru je skutečně určitě pozitivní, že se pohledy obou států v tomto shodují," řekl podle listu Kommersant. Mluvčí Kremlu také ujistil, že bez ohledu na sankce zůstane ruská ekonomika stabilní.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Vyhostily deset ruských diplomatů z Washingtonu a uvalily na Rusko řadu ekonomických sankcí. Krok následně podpořilo NATO, podle nějž počínání Moskvy ohrožuje bezpečnost Evropy i Severní Ameriky. Biden podepsal exekutivní příkaz, kterým zmocnil americkou vládu uvalit sankce vůči jakémukoli sektoru ruské ekonomiky s cílem omezit možnosti Ruska vydávat státní dluhopisy. Washington rovněž ztížil podmínky fungování amerických bank na trzích dluhopisů denominovaných v rublech.

Podle zahraničních médií přijmou USA vůči Rusku ještě další kroky, které však zřejmě veřejně neoznámí. Již v minulosti diskutovali američtí vládní činitelé o tom, že v reakci na kybernetické kampaně Moskvy chtějí provést protiútoky, které nebudou patrné na veřejnosti, ale o kterých se dozví Putin a jeho vláda.

Biden varoval, že pokud se bude Rusko dále vměšovat do americké demokracie, Spojené státy jsou připravené odpovědět. Navzdory novým sankcím proti Rusku však Washington podle něj nechce stupňovat napětí a konflikty s Moskvou. "Chceme stabilní a předvídatelný vztah," prohlásil americký prezident.

Témata: EZ

Britský premiér Boris Johnson potvrdil, že je otcem šesti dětí

22.09.2021 07:50 Britský premiér Boris Johnson americkým médiím potvrdil, že je otcem šesti dětí. Upozornila na to…

V Anglii chybělo minulý týden nejméně 100 tisíc školáků kvůli covidu-19

21.09.2021 20:33 Minulý týden v anglických školách chybělo nejméně 100.000 žáků, u kterých se potvrdilo onemocnění…

Británie obvinila dalšího Rusa v případě pokusu o otravu Skripala

21.09.2021 13:14 Britská policie oznámila, že obvinila třetího Rusa v případě pokusu o vraždu bývalého ruského…

Putin o rok prodloužil zákaz dovozu potravin ze Západu

21.09.2021 07:36 Ruský prezident Vladimir Putin opět prodloužil platnost svého nařízení o zákazu dovozu potravin ze…

Putinovo Jednotné Rusko si po volbách udrží většinu v parlamentu

20.09.2021 21:49 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko si po parlamentních volbách udrží dvoutřetinovou většinu ve…

Střelba na permské univerzitě. Nejméně šest mrtvých, studenti vyskakovali…

20.09.2021 15:04 Aktualizováno Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Británii hrozí masová krize. Výrobcům dojde za pět dní CO2, vláda začala…

20.09.2021 13:58 Některým producentům masa v Británii dojde už za pět dní oxid uhličitý, který je ve výrobě…

Johnson tvrdí, že vztah s Francií je pro Británii významný

20.09.2021 09:55 Vztah mezi Francií a Británií má pro Londýn "nesmírný význam", uvedl dnes britský premiér Boris…

Ruské volby podle prvních odhadů vyhrálo Jednotné Rusko; komunisté druzí

19.09.2021 21:01 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko zřejmě letošní parlamentní volby v zemi vyhraje se ziskem 45,2…

V Rusku dnes skončí třídenní parlamentní volby

19.09.2021 11:28 Aktualizováno V Rusku dnes pokračují třetím, závěrečným dnem volby do Státní dumy, tedy dolní komory parlamentu.…

Související:

Právě se děje

reklama