Má Rusko koronakrizi za sebou? Existuje podezření z falšování statistik

Rozvolňování ruských restriktivních opatření v souvislosti s bojem proti epidemii koronaviru se nijak výrazně neprojevilo. Největší země světa, která je po USA, Brazílii a Indii čtvrtou nejvíce zasaženou, hlásí nových 6615 případů infekce. Celkově se v Rusku nakazilo 727 162 lidí, čímž se pomalu a jistě přibližuje hranici jednoho milionu.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Za posledních 24 hodin zemřelo s nemocí covid-19 130 Rusů, čímž se celkový počet úmrtí zvýšil na 11 335, což je ale ve srovnání s jinými zeměmi relativně nízké číslo. 501 061 se uzdravilo. Informoval o tom ruský magazín Moscow Times.

Moskva, která je považovaná za epicentrum nákazy, zrušila přísná karanténní opatření, včetně povinných propustek při pohybu mimo bydliště, 8. června. To uvítali tamní obyvatelé, kteří toho okamžitě využili, a vyrazili do ulic a parků.

K uvolnění se začátkem července odhodlaly i další ruské regiony. Odborná veřejnost ale varuje, že epidemiologická situace může být v Rusku jiná než uvádějí tamní autority. Mnozí dokonce podezřívají Kreml z manipulace se statistikami kvůli snahám utajit celkový rozsah epidemie.

Rusko se nechalo slyšet, že má nízkou úmrtnost díky rozsáhlému testování, díky němuž se podařilo odhalit i případy s mírnými nebo žádnými příznaky. Ty by pak mohly nakazit rizikové skupiny, jako jsou například senioři nebo lidé s diabetem.

Ministerstvo zdravotnictví Ruské federace zároveň také uvedlo, že se do celkového počtu mrtvých zahrnovaly i případy, kdy bylo pouhé podezření, na smrt způsobenou koronavirem, ačkoliv její skutečná příčina mohla být jiná.

Bývalý šéf resortu financí Alexej Kudrin, který je znám svými liberálními politickými názory, uvedl, že je ruské zdravotnictví v otřesném stavu, a že je potřeba do něj víc investovat, zejména v některých regionech.

"Zdravotnictví je dlouhodobě výrazně podfinancované a je důležité provést jeho zásadní reformu," nechal se slyšet bývalý šéf resortu financí, který momentálně stojí v čele ruské auditorské komory v rozhovoru pro agenturu TASS. "Bude proveden audit, na základě něhož se pak připraví zcela nový systém," dodal.

Kudrin si ale i tak nadále stojí za tím, že Rusko epidemii koronaviru zvládlo, a to díky pomoci armády, která se podílela na budování provizorních zdravotnických zařízení.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Británii už naočkovali přes 20 milionů lidí

28.02.2021 16:29 V Británii už první dávku vakcíny proti covidu-19 dostalo více než 20 milionů lidí. Oznámil to dnes…

Rusové převezli Navalného do trestanecké kolonie

28.02.2021 13:20 Odsouzený lídr ruské opozice Alexej Navalnyj dnes dorazil do vězeňské kolonie vzdálené asi 100…

Navalnyj míří z Moskvy do trestanecké kolonie

26.02.2021 12:33 Odsouzený předák ruské opozice Alexej Navalnyj si odslouží svůj více než dvouletý trest v…

Další problémy Boeingu. Letoun musel nouzově přistát v Moskvě

26.02.2021 11:56 Na moskevském letišti Šeremeťjevo dnes kvůli problémům s motorem nouzově přistál letoun typu Boeing…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama