Má Rusko koronakrizi za sebou? Existuje podezření z falšování statistik

Rozvolňování ruských restriktivních opatření v souvislosti s bojem proti epidemii koronaviru se nijak výrazně neprojevilo. Největší země světa, která je po USA, Brazílii a Indii čtvrtou nejvíce zasaženou, hlásí nových 6615 případů infekce. Celkově se v Rusku nakazilo 727 162 lidí, čímž se pomalu a jistě přibližuje hranici jednoho milionu.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Za posledních 24 hodin zemřelo s nemocí covid-19 130 Rusů, čímž se celkový počet úmrtí zvýšil na 11 335, což je ale ve srovnání s jinými zeměmi relativně nízké číslo. 501 061 se uzdravilo. Informoval o tom ruský magazín Moscow Times.

Moskva, která je považovaná za epicentrum nákazy, zrušila přísná karanténní opatření, včetně povinných propustek při pohybu mimo bydliště, 8. června. To uvítali tamní obyvatelé, kteří toho okamžitě využili, a vyrazili do ulic a parků.

K uvolnění se začátkem července odhodlaly i další ruské regiony. Odborná veřejnost ale varuje, že epidemiologická situace může být v Rusku jiná než uvádějí tamní autority. Mnozí dokonce podezřívají Kreml z manipulace se statistikami kvůli snahám utajit celkový rozsah epidemie.

Rusko se nechalo slyšet, že má nízkou úmrtnost díky rozsáhlému testování, díky němuž se podařilo odhalit i případy s mírnými nebo žádnými příznaky. Ty by pak mohly nakazit rizikové skupiny, jako jsou například senioři nebo lidé s diabetem.

Ministerstvo zdravotnictví Ruské federace zároveň také uvedlo, že se do celkového počtu mrtvých zahrnovaly i případy, kdy bylo pouhé podezření, na smrt způsobenou koronavirem, ačkoliv její skutečná příčina mohla být jiná.

Bývalý šéf resortu financí Alexej Kudrin, který je znám svými liberálními politickými názory, uvedl, že je ruské zdravotnictví v otřesném stavu, a že je potřeba do něj víc investovat, zejména v některých regionech.

"Zdravotnictví je dlouhodobě výrazně podfinancované a je důležité provést jeho zásadní reformu," nechal se slyšet bývalý šéf resortu financí, který momentálně stojí v čele ruské auditorské komory v rozhovoru pro agenturu TASS. "Bude proveden audit, na základě něhož se pak připraví zcela nový systém," dodal.

Kudrin si ale i tak nadále stojí za tím, že Rusko epidemii koronaviru zvládlo, a to díky pomoci armády, která se podílela na budování provizorních zdravotnických zařízení.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin: Rusko schválilo první vakcínu proti koronaviru na světě

11.08.2020 12:24 Ruské ministerstvo zdravotnictví schválilo první očkovací látku na světě proti nemoci covid-19,…

Zeveta Bojkovice odmítla, že výbušky použité v Bělorusku jsou její výrobek

11.08.2020 11:23 Společnost Zeveta Ammunition z Bojkovic na Uherskohradišťsku dnes na dotaz ČTK odmítla, že při…

Skotské školy znovu zahajují výuku, vede se spor kvůli rouškám

11.08.2020 11:16 Po téměř pětiměsíční pauze způsobené koronavirovou pandemií se dnes ve Skotsku začaly otevírat…

Vůdkyně opozice Cichanouská odjela z Běloruska, je nyní v Litvě

11.08.2020 11:09 Aktualizováno Vůdkyně běloruské opozice Cichanouská oznámila, že se sama rozhodla k odjezdu ze země. Její…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama