NÁZOR: Pandemie skončila a začala párty? Profesorka varuje před iluzí bohatých

Koronavirová varianta delta působí ve světě velké problémy, konstatuje profesorka Devi Sridharová v komentáři pro server The Guardian. Expertka na veřejné zdraví z Univerzity v Edinburghu připomíná, že oproti původnímu viru SARS-CoV-2 je nejméně dvakrát nakažlivější, a proto představuje zkoušku pro opatření, které jednotlivé státy přijaly v roce 2020.

Párty v Británii, lockdown v Austrálii

Počty nákaz a mrtvých rostou například v Thajsku a Jižní Koreji, které epidemii minulý rok zvládly úspěšně, lockdown platí i na Novém Zélandu a v Austrálii, poukazuje odbornice. Dodává, že středně bohaté a chudé země bojují s hrozícím kolapsem nemocnic.

"Delta radikálně změnila hru, je to téměř jako zvládání zcela nového viru," píše Sridharová. Upozorňuje, že zatímco většina světa se nachází v problémech, ve Velké Británii je život zdánlivě v normálu - londýnské noční podniky jsou plné slavících a užívajících si lidí, kteří nemají starosti jako obyvatelé jiných zemí, konají se desetitisícové festivaly a covid-19 zmizel z titulních stran médií.  

Zdálo by se, že pandemie je pro většinu Britů minulostí, uvádí profesorka. Za faktor, který přinesl změnu, označuje očkování. První testy účinnosti vakcín předčily očekávání všech a úvodní studie ze Skotska naznačovaly, že preparát od Pfizeru dokáže i brzdit přenos viru, kvituje autorka komentáře. To podle ní dávalo reálnou naději, že vakcíny potlačí virus natolik, že bude dosaženo "kolektivní imunity" a přestane cirkulovat.

Delta však situaci v tomto směru změnila, a byť vakcíny vykazují stále nevídanou účinnost při bránění závažnému průběhu nemoci a úmrtím, i dvakrát očkovaní se mohou deltou nakazit a šířit ji dál, přiznává expertka. Za důležitý ukazatel nicméně považuje počet případů nemoci, které končí hospitalizací, a ten díky očkování oproti původním dvacet procentům u první čínské varianty viru SARS-CoV-2 poklesl na tři až čtyři procenta.    

To představuje zanedbatelný problém ve srovnání s ničivou situací v zemích jako Indonésie, Indie, Nepál, Peru či Brazílie, kde v některých regionech kolabují nemocnice, lůžka jsou dostupná pouze tehdy, pokud někdo z hospitalizovaných zemře, a v důsledku nedostatku kyslíkové terapie umírají i ti, kteří by mohli přežít, což platí i o mladších pacientech, tvrdí Sridharová. Zmiňuje tři desítky mrtvých z jednotky intenzivní péče v Ugandě, kteří zahynuli minulý měsíc během jediné noci poté, co nemocnici došel kyslík.

Další tisíce lidí umírají doma a týmy dobrovolníků pomáhají s odvozem těl a podporou přeživších příbuzných, uvádí profesorka. Pokládá otázku, jak lze těmto zemím pomoci.

Bohaté vs. chudé země

"V krátkodobém horizontu je zásadní poskytnout zemím zdravotní prostředky, jako školený personál, kyslík, ventilátory a více lůžek," odpovídá si odbornice. Dodává, že instituce jako Světová banka pak podporují zasažené státy finančně, aby mohly zavádět lockdowny a poskytovat ekonomickou pomoc těm, kteří nemohou pracovat.

Avšak toto jsou jen krátkodobá opatření, jelikož delta se bude šířit dál, míní autorka komentáře. Za důležitější proto považuje poskytnutí dostatku vakcín postiženým zemím, aby dokázaly ochránit nejprve svůj zdravotnický personál, následně staré a ohrožené skupiny a poté proočkovat celou populaci, což v zásadě znamená zopakování britského postupu pro miliardy lidí ve světě, navíc tváří v tvář rychle se šířícímu viru, který páchá škody každým dalším dnem.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Hlavním problémem je nyní dodavatelský řetězec, deklaruje profesorka. Vysvětluje, že bohaté země a farmakologické firmy navrhují darovací mechanismus, kdy bohaté státy přislíbí peníze a vakcíny mezinárodnímu programu Covax, který je rozveze po světě. Alternativou je darování vakcín bohatými státy vybrané konkrétní zemi, dodává Sridharová. Vyzdvihuje, že oba tyto charitativní modely ovšem selhaly.

Vakcíny byly nejprve vzácné, tudíž si je bohaté země ponechávaly a nechtěly se dělit, což se nyní opakuje díky rozhodnutí části bohatých zemí začít aplikovat třetí posilovací dávku vlastnímu obyvatelstvu, a to v situaci, kdy chudé země nemají čím očkovat, nastiňuje expertka. Nepovažuje to za překvapivé, jelikož také během předchozích epidemií eboly či prasečí chřipky se bohaté státy staraly nejprve o sebe a teprve poté o zbytek světa.

"Co to znamená pro výhled kupředu? Znamená to, že musíme vyměnit charitativní model za takový, kdy budou moct regiony vyrobit dostatek zásob pro vlastní obyvatelstvo, ideálně v místních výrobních uzlech," píše Sridharová. Doporučuje zakládat továrny ve strategických oblastech celého světa, sdílet technologie a lidské zdroje a připravit nouzové sdílení duševního vlastnictví s výrobci, aby produkce vakcín nepodléhala běžné patentové ochraně.   

Světová banka a bohaté státy by měly pomoci zbytku světa k soběstačnosti, nikoliv trvat na modelu závislosti z 20. století, apeluje autorka komentáře. Výhled do zbytku roku totiž podle ní nabízí dva různé vývoje - zatímco bohaté země se posouvají vpřed a předstírají, že pandemie skončila, na chudé země se opět zapomíná, přestože se s velkými problémy snaží zabránit neustálým ztrátám na životech a stále hlubší devastaci.  

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Velká Británie očkování rozvojové země

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy