Partnerku zastřelil a rozřezal. Slavný historik přiznal, proč vraždil

Oceňovaného ruského historika Olega Sokolova, který se v neděli přiznal k vraždě své partnerky a spolupracovnice Anastasie Ješčenkové, dnes soud před konáním řádného procesu umístil na dva měsíce do dočasné vazby. Sokolov vypověděl, že činu lituje a že žena na něj zaútočila jako první, píší agentury.

Třiašedesátiletý Sokolov svou partnerku a bývalou studentku, se kterou žil pět let, zastřelil čtyřmi ranami z pušky a následně rozřezal pilou. Soudu řekl, že čtyřiadvacetiletou Ješčenkovou miloval, dostali se však do sporu kvůli jeho dětem z předchozího vztahu a mladá žena na něj údajně posléze zaútočila.

"Během hádky jsme se oba přestali kontrolovat. Nechápu, jak se to stalo - něco takového se mi nikdy předtím nestalo. Zaútočila na mě nožem," citovala agentura Interfax historika.

"Jsem v šoku a lituji toho," dodal k činu Sokolov. Sokolovův právník uvedl, že zvažuje možnost označit případ jako nutnou obranu. Bratr oběti se podle ruských médií nicméně nechal slyšet, že motivem zločinu byla historikova žárlivost.

Sokolova policie zadržela v sobotu večer poté, co ho záchranáři vytáhli z řeky Mojky v centru Petrohradu a našli u něj batoh se zbraní a ženskýma rukama. Podle agentury AFP do řeky spadl, když se snažil částí těla zbavit. Záchranáře zavolal taxikář, který slyšel výkřiky o pomoc.

Policie následně v historikově bytě našla části ženského těla, další pozůstatky Ješčenkové hledal v řece tým potápěčů. Místo toho však nalezli kostru muže, dávnou oběť jiného zločinu. Agentura RIA s odvoláním na pátrací tým uvedla, že pozůstatky mladé ženy proud pravděpodobně odnesl do Finského zálivu.

Sokolov je odborníkem na vojenské dějiny Ruska a Francie na přelomu 18. a 19. století a specializuje se na postavu vojevůdce a císaře Napoleona Bonaparteho. Podílel se na vzniku mnoha dokumentů a filmů z napoleonské éry i na organizaci rekonstrukcí bitev, včetně té u českého Slavkova či u Waterloo.

Francouzský prezident Jacques Chirac Sokolovovi v roce 2003 udělil nejvyšší francouzské státní vyznamenání Řád čestné legie, jehož tradici založil právě Napoleon. Historik působil na fakultě moderních dějin petrohradské univerzity, která ho ovšem po jeho přiznání z funkce odvolala. Jeho studenti ho označovali za nadaného rétora, "podivná" jim však připadala Sokolovova záliba v dobových kostýmech, stejně jako to, že Ješčenkové, která jeho nadšení pro převleky sdílela, říkal podle Napoleonovy manželky Josefína.

Související

Oleg Sokolov

Ruský historik Sokolov dostal 12,5 roku vězení. Rozčtvrtil svou partnerku

Ruský historik Oleg Sokolov, považovaný za znalce epochy francouzského císaře Napoleona Bonaparteho, dostal dnes u soudu v Petrohradě za vraždu své partnerky 12,5 roku vězení. Informovala o tom agentura Reuters. Čtyřiašedesátiletý Sokolov, který svého času přednášel i na pařížské Sorbonně a který je nositelem Řádu čestné legie, se k vraždě už dříve přiznal. Tělo ženy rozčtvrtil.
Věznice, ilustrační fotografie

Ruský historik Sokolov se u soudu přiznal k vraždě své partnerky

Ruský historik Oleg Sokolov, považovaný za znalce epochy francouzského císaře Napoleona Bonaparteho, se dnes u soudu v Petrohradu přiznal k vraždě své partnerky, jejíž tělo rozčtvrtil. "Přiznávám se k vraždě a lituji toho, co jsem spáchal," citovala Sokolova agentura Interfax. Historik dosud u soudu odmítal odpovídat na otázky ohledně své viny či neviny.

Více souvisejících

Oleg Sokolov Rusko

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy