Počet žen ve věznicích po celém světě roste, přes snahu o opak

Počet žen ve věznicích na celém světě za posledních deset let stoupl o 17 procent, ve výkonu trestu je podle odhadů 741.000 žen. Stalo se tak navzdory závazkům hlav států k mírnějším trestům za drobné trestné činy i přes znalost negativních dopadů na duševní zdraví žen i jejich dětí. Na 80 procent vězněných žen trpí psychickými obtížemi.

Věznice
doporučujeme

Vyplývá to ze zprávy britské nevládní organizace Penal Reform International (PRI), kterou zveřejnila nadace Thomson Reuters.

"Počet žen ve vězení stoupá alarmujícím tempem. (...) Je šokující, že životy stále více žen jsou ničeny vězením, často za velmi triviální prohřešky," uvedla výkonná ředitelka PRI Olivia Ropeová.

Evropa je jediný kontinent, na kterém počet žen ve vězení klesl, je jich 85.000, téměř o třetinu méně než před deseti lety. V Asii stoupl počet vězněných žen o 50 procent na 310.000, rostl i v Africe a ve střední a jižní Americe.

Více než třetina žen si odpykává trest za prohřešky spojené s drogami. Tento zločin je u žen dvakrát častější než u mužů. Ženy obvykle tvoří dvě až devět procent obyvatel věznic a ty pro ně mnohdy nemají speciální programy, uvádí zpráva. S epidemií covidu-19 a zákazem návštěv se navíc zhoršily podmínky pro ženy, které kvůli tomu nemohou vídat své nezletilé děti nebo jim návštěvy nemohou donést hygienické potřeby.

V českých věznicích bylo na začátku prosince necelých 20.000 lidí, ženy tvořily 8,3 procenta vězněných, uvádí statistiky generálního ředitelství Vězeňské služby ČR. Za posledních 20 let má počet žen v českých věznicích stoupající tendenci, vyplývá z čísel neziskové organizace World Prison Brief.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policisté v Británii čelí v době koronaviru napadením

21.01.2021 14:38 Britská vláda dnes oznámila, že v prvních šesti měsících po zavedení koronavirové uzávěry v březnu…

Navalnyj čeká na soud v nechvalně známé vazební věznici

20.01.2021 17:03 Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj čeká na soud, jenž rozhodne o tom, zda ho pošle do vězení za…

Kreml potvrdil ochotu prodloužit odzbrojovací dohodu s USA

20.01.2021 13:13 Moskva dnes prostřednictvím mluvčího Kremlu opět potvrdila ochotu prodloužit poslední odzbrojovací…

Jak počítat oběti pandemie? Profesor z Oxfordu upozornil na úskalí…

20.01.2021 00:01 NÁZOR - Kolik lidí zemřelo kvůli pandemii nemoci covid-19? A jak se tato čísla liší v jednotlivých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama