Politický otřes v Rusku: Medveděv oznámil demisi vlády, Putin má náhradu

Ruský premiér Dmitrij Medveděv dnes překvapivě oznámil demisi své vlády, kterou zdůvodnil návrhem ústavních změn, o němž dopoledne ve svém poselství o stavu ruské federace hovořil prezident Vladimir Putin. Šéf Kremlu rezignaci přijal a jako nového premiéra, rovněž nečekaně, Státní dumě navrhl v zahraničí málo známého Michaila Mišustina.

Přidejte svůj názor 308 komentářů

Dmitrij Medveděv
doporučujeme

Kandidaturou třiapadesátiletého Mišustina, který od roku 2010 řídil ruskou federální daňovou správu, se dolní komora parlamentu bude zabývat hned ve čtvrtek. Zatím není jasné, zda o jejím schválení budou poslanci hlasovat ještě týž den, mnohé ale naznačuje tomu, že se s ním otálet nebude. Málokdo přitom pochybuje o souhlasu s Putinovým návrhem.

Celý stávající kabinet i se svým předsedou Medveděvem zatím bude z pověření prezidenta vykonávat povinnosti dál až do jmenování nové vlády.

Medveděv své rozhodnutí odejít zdůvodnil tím, že pokládá za správné podat s kabinetem demisi na pozadí návrhu změn základního zákona, které dnes předložil Putin. Ty podle premiéra představují významný zásah do fungování země a také do dělby a rovnováhy moci. "V tomto kontextu je zjevné, že jako vláda musíme poskytnout prezidentovi možnost přijmout všechna nezbytná rozhodnutí," řekl.

I přes dlouhodobě klesající popularitu vlády a jejího šéfa bylo Medveděvovo odstoupení podle médií překvapivé. Nicméně rychlý sled událostí, včetně Putinova nedlouho poté oznámeného návrhu postavit do čela nové vlády Mišustina, naznačuje, že vše bylo předem připravené.

Podle agentury AP Putinovo dopolední poselství a následná odpolední rezignace vlády naznačují záměr šéfa Kremlu nachystat si pro sebe novou mocenskou pozici, až mu v roce 2024 skončí nynější mandát hlavy státu. "Předávání moci začalo," shodují se i ruští politologové, oslovení deníkem Vedomosti.

Putin při schůzce se členy dosluhující vlády uvedl, že byl s prací kabinetu spokojen, přestože "se ne všechno povedlo". Medveděvovi nabídl novou funkci místopředsedy bezpečnostní rady státu, ve které se má věnovat bezpečnosti a obranyschopnosti země. V radě, které Putin předsedá, byl premiér dosud jedním z jedenácti stálých členů.

Loading...
Vstupte do diskuze (308)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Levičáci mohou slavit? Proč konzervativní prezidentka pohořela ve volbách?

25.01.2020 13:00 Levičáci mohou bouchnout šampaňské. Po několika volebních výprascích v evropských volbách se…

Zemětřesení v norské vládě. Premiérka Solbergová vymění 13 ministrů

24.01.2020 14:58 Norská premiérka Erna Solbergová dnes oznámila největší změny ve vládě od svého nástupu k moci v…

Poradcem Putina je Medinskij. Má skandální pověst, kritizoval Prahu za…

24.01.2020 13:45 Ruský prezident Vladimir Putin jmenoval svými poradci Maxima Oreškina a Vladimira Medinského, kteří…

Soros vytvoří globální univerzitu OSUN, má vzdorovat autoritářským režimům

24.01.2020 10:38 Americký miliardář maďarského původu George Soros poskytne jednu miliardu dolarů (22,7 miliardy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama