Politický otřes v Rusku: Medveděv oznámil demisi vlády, Putin má náhradu

Ruský premiér Dmitrij Medveděv dnes překvapivě oznámil demisi své vlády, kterou zdůvodnil návrhem ústavních změn, o němž dopoledne ve svém poselství o stavu ruské federace hovořil prezident Vladimir Putin. Šéf Kremlu rezignaci přijal a jako nového premiéra, rovněž nečekaně, Státní dumě navrhl v zahraničí málo známého Michaila Mišustina.

Dmitrij Medveděv

Kandidaturou třiapadesátiletého Mišustina, který od roku 2010 řídil ruskou federální daňovou správu, se dolní komora parlamentu bude zabývat hned ve čtvrtek. Zatím není jasné, zda o jejím schválení budou poslanci hlasovat ještě týž den, mnohé ale naznačuje tomu, že se s ním otálet nebude. Málokdo přitom pochybuje o souhlasu s Putinovým návrhem.

Celý stávající kabinet i se svým předsedou Medveděvem zatím bude z pověření prezidenta vykonávat povinnosti dál až do jmenování nové vlády.

Medveděv své rozhodnutí odejít zdůvodnil tím, že pokládá za správné podat s kabinetem demisi na pozadí návrhu změn základního zákona, které dnes předložil Putin. Ty podle premiéra představují významný zásah do fungování země a také do dělby a rovnováhy moci. "V tomto kontextu je zjevné, že jako vláda musíme poskytnout prezidentovi možnost přijmout všechna nezbytná rozhodnutí," řekl.

I přes dlouhodobě klesající popularitu vlády a jejího šéfa bylo Medveděvovo odstoupení podle médií překvapivé. Nicméně rychlý sled událostí, včetně Putinova nedlouho poté oznámeného návrhu postavit do čela nové vlády Mišustina, naznačuje, že vše bylo předem připravené.

Podle agentury AP Putinovo dopolední poselství a následná odpolední rezignace vlády naznačují záměr šéfa Kremlu nachystat si pro sebe novou mocenskou pozici, až mu v roce 2024 skončí nynější mandát hlavy státu. "Předávání moci začalo," shodují se i ruští politologové, oslovení deníkem Vedomosti.

Putin při schůzce se členy dosluhující vlády uvedl, že byl s prací kabinetu spokojen, přestože "se ne všechno povedlo". Medveděvovi nabídl novou funkci místopředsedy bezpečnostní rady státu, ve které se má věnovat bezpečnosti a obranyschopnosti země. V radě, které Putin předsedá, byl premiér dosud jedním z jedenácti stálých členů.

Rusko uvádí, že u Krymu vypálilo výstražné výstřely na britský…

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Plavidlo ruské pohraniční stráže dnes vypálilo výstražné výstřely kvůli plavbě britského…

Johnson byl po více než roce na pravidelné audienci u královny osobně

23.06.2021 21:43 Britský premiér Boris Johnson se dnes po více než roce zúčastnil osobně pravidelné audience u…

Nord Stream 2 podrývá bezpečnost Ukrajiny, uvedl šéf americké diplomacie…

23.06.2021 13:23 Aktualizováno Plynovod Nord Stream 2 je ruský geopolitický projekt podrývající bezpečnost Ukrajiny a hrozba pro…

Brexit i pět let po referendu rozděluje Británii, lidé své postoje nemění

23.06.2021 12:58 Přesně před pěti lety voliči v Británii nasměrovali svou zemi na cestu z Evropské unie, která…

V Rusku opět vzrostl počet nových případů nákazy koronavirem i úmrtí

23.06.2021 11:32 Rusko během uplynulých 24 hodin zaznamenalo 17.594 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a…

Rusko hlásí nejvyšší počet úmrtí na covid-19 od února

22.06.2021 11:41 Rusko zaznamenalo 16.715 nových případů nákazy koronavirem a 546 úmrtí za uplynulý den. Tento počet…

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Související:

Právě se děje