Putin chce jadernými zbraněmi odvést pozornost od slabého postupu na Ukrajině, tvrdí Británie

Uvedením jaderných sil do pohotovosti chce ruský prezident Vladimir Putin odvést pozornost od nedostatečného postupu ruské armády na Ukrajině, je přesvědčen britský ministr obrany Ben Wallace. Řekl to televizi Sky News.

V rozhovoru pro rozhlasovou stanici Times Radio zase vyjádřil přesvědčení, že Putin jaderné zbraně kvůli Ukrajině nepoužije. List The Times dnes napsal, že v Kyjevě je přes 400 ruských žoldáků, kteří mají za úkol zabít ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

"Neměli bychom opravdu zapomínat na to, že je to snaha odvést pozornost od potíží na Ukrajině právě vypouštěním těchto slov do mediálního prostoru," řekl Wallace o Putinově nedělním rozhodnutí uvést ruské síly strategického odstrašení, jejichž součástí jsou i jaderné zbraně, do vysokého stupně bojové pohotovosti.

Ruský prezident se podle Wallace útokem na Ukrajinu zachoval iracionálně, britský ministr ale nechce spekulovat o tom, co Putin udělá dále. Je však přesvědčen, že jaderné zbraně budou i nadále sloužit jako odstrašující prostředek. Wallace si nemyslí, že by Putin chtěl jít tak daleko, aby je v souvislosti s útokem na Ukrajinu skutečně nasadil.

The Times zatím napsal, že žoldáci z ruské Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny řízené jedním z nejbližších spolupracovníků Putina mají za úkol v Kyjevě najít a zabít prezidenta Zelenského. Slíbenou za to prý mají vysokou odměnu. V Kyjevě jsou podle listu už několik týdnů. Ukrajinské úřady se o plánu dozvěděly v sobotu ráno a krátce poté vyhlásily 36hodinový zákaz vycházení, aby mohly ruské sabotéry ve městě snadněji vypátrat.

Británie oznámila další sankce, nebude pouštět do přístavů ruské lodě

Británie oznámila další sankce vůči Rusku kvůli jeho invazi na Ukrajinu. Nebude pouštět do svých přístavů ruské lodě či lodě plující pod ruskou vlajkou a zmrazí aktiva dalším ruským bankám. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na ministry britské vlády.

Britský ministr dopravy Grant Shapps na twitteru oznámil, že požádal britské přístavy, aby nevpouštěly lodě plující pod ruskou vlajkou, registrované v Rusku či vlastněné nebo provozované Ruskem. "Vzhledem k Putinově akci na Ukrajině jsem dal jasně najevo, že tato plavidla nejsou vítána, příslušná legislativa bude následovat," napsal Shapps.

Další protiruské sankce dnes oznámila v parlamentu ministryně zahraničí Liz Trussová. Dodala, že Británie a její západní spojenci budou muset kvůli těmto sankcím vydržet určité ekonomické potíže, které ale nejsou nic proti tomu, co zažívá ukrajinský lid.

Podle Trussové je cílem nových sankcí zcela odstřihnout Rusko od přístupu na britské kapitálové trhy. Přes 50 procent ruského obchodu se odehrává v dolarech či britských librách, takže to "zničí ruskou schopnost obchodovat se světem", uvedla Trussová.

Nové sankce se mají týkat mimo jiné tří ruských bank: Sovkombank, Otkritie FC Bank a státní rozvojové agentury VEB.RF.

Británie se podle Trussové ve spolupráci se svými spojenci chystá během několika dnů zmrazit aktiva všem ruským bankám.

Trussová také řekla, že Británie zvažuje i druhotné sankce, jejichž cílem by byly osoby profitující z mezer na trhu, způsobených už uvalenými protiruskými sankcemi. Sekundární sankce by přitom byly použity k potrestání subjektů ve třetích zemích, které usilují o obchodování s Ruskem. "Ano, zkoumáme to," potvrdila Trussová na příslušný dotaz v parlamentu.

Ministryně rovněž upozornila, že pokud bude v Británii zakázána ruskou vládou podporovaná zpravodajská televize RT, mohlo by to vést k obdobnému zákazu BBC a dalších stanic v Rusku. Británie přitom minulý týden RT obvinila z toho, že jde o nástroj kremelské desinformační kampaně. O případném zákazu má rozhodnout mediální regulátor.

Související

Více souvisejících

Vladimír Putin Jaderné zbraně Velká Británie protiruské sankce

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 42 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy