Bělorusko může z pohledu Rusů dopadnout jako Ukrajina, upozorňuje profesor

NÁZOR - Ruská televize Rossija-24 ve čtvrtek ráno náhle oznámila, že odvysílá rozhovor s prezidentem Vladimirem Putinem, který se bude týkat nejaktuálnějších otázek, připomíná politolog Nikolaj Petrov v komentáři pro server Moscow Times. Profesor z moskevské Vysoké ekonomické školy dodává, že silně zklamán byl každý, kdo doufal, že Putin promluví o otravě Alexeje Navalného či pokračujících masových protestech v Chabarovsku.

Pravý důvod? Bělorusko

Na Putina se sice stále více obracejí světoví politici ohledně stavu lídra ruské opozice Navalného, přesto se ukázalo, že hlavními tématy rozhovoru byly ruské "úspěchy" v boji s koronavirem, ruská vakcína Sputinik V, zotavování ekonomiky země z koronavirové krize a postoj Kremlu k situaci v Bělorusku, shrnuje odborník. Právě poslední téma označuje za pravý důvod rozhovoru, jelikož jako jediné přineslo aktuální informace.

"Putin využil rozhovor k vyjádření podpory jak běloruskému prezidentovi Alexanderu Lukašenkovi, tak jeho plánu přijmout novou ústavu, coby základ pro nové parlamentní a prezidentské volby," píše politolog. Zmiňuje prohlášení šéfa Kremlu ohledně situace v Bělorusku, že podle jeho názoru projevují tamní bezpečnostní složky "chvályhodnou zdrženlivost".

Ruský prezident také varoval, že vytvořil záložní uskupení bezpečnostních jednotek, které by mohlo být nasazeno, pokud by se situace v Bělorusku vymkla z kontroly, upozorňuje profesor. Dodává, že Putin představil i dohodu s Lukašenkem, podle níž Rusko poskytne svému sousedovi pomoc v hodnotě miliardy dolarů (zhruba 22 miliard korun, pozn. redaktora).

Podle autora komentáře Kreml zjevně nahlíží na situaci v Bělorusku optikou své vlastní geopolitické konfrontace se Západem a po krátkém vyčkávání, které mělo ukázat, zda je Lukašenkova vládnoucí elita nadále loajální, se konečně rozhodl přidat na stranu "svého parchanta" v Minsku.

"Nepomohlo, že Západ projevil extrémní opatrnost, aby se vyhnul vyprovokování ruského zásahu, ani to, že běloruští demonstranti nejsou viditelně prozápadní, natož protiruští," pokračuje Petrov. Soudí, že bod zlomu pro pozici Kremlu ve skutečnosti přišel dříve, ve chvíli kdy Moskva na Lukašenkovu žádost vyslala do Minsku mediální specialisty, politické stratégy a "bezpečnostní experty".

Během předchozího víkendu začala o situaci v sousední zemi zcela jinak informovat ruská státní média, konstatuje odborník. Poukazuje, že Kreml sice nemá žádný důvod preferovat Lukašenka a činilo mu jisté zlomyslné potěšení 18 dní sledovat diktátorovy potíže, ale zároveň nemá zájem sledovat svržení běloruského režimu, především v důsledku občanského povstání.

Nyní se tedy zdá, že Putin je připraven pomoci svému zoufalému autoritářskému kolegovi, domnívá se politolog. Vysvětluje, že Kreml čelí volbě mezi zachováním spojenectví s běloruským režimem - byť s Lukašenkem u moci - a výhledem na změnu tohoto režimu pod společenským tlakem, přičemž zjevně preferuje první možnost.    

Protesty nemají u Rusů podporu

Ve chvíli, kdy Putin vyjádřil veřejně podporu Lukašenkovi a potvrdil svou připravenost vyslat "bezpečnostní rezervy", bude-li to nutné, nezávislé ruské sociologické Levadovo centrum zveřejnilo průzkum ohledně postoje Rusů k volbám a protestům v Bělorusku, poukazuje Petrov. Konstatuje, že podle něj většina z nich, podobně jako jejich prezident, preferuje zachování statutu quo v této zemi.

Jako dva hlavní důvody Rusové zmiňovali pocit, že nepokoje v Misku jsou "vyprovokovány" západními silami (39 %), případně tamní opozicí (25 %), upozorňuje profesor. Dodává, že jen čtvrtina respondentů chová k běloruským demonstrantům sympatie, třetina je indiferentní a dvě pětiny je vnímají negativně.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Ačkoliv jen 48 % (Rusů) věří, že volby v Bělorusku byly férové či v zásadě férové, 57 % prohlásilo, že by preferovalo setrvání Lukašenka před převzetím moci příslušníkem opozice," píše politolog. Tyto veřejné nálady, které podle něj mohou být sotva výsledkem pouze několika dnů vymývání mozků ruskou státní televizí, označuje Petrov za depresivnější než Putinovo stanovisko.

Průzkum odhalil ani ne tak nedostatek sympatie a solidarity se sousedním bratrem, ale především to, že Kremlu a jeho propagandistům se během dlouhých let podařilo nastavit způsob, kterým Rusové pohlížejí na svět, uvádí Petrov. Tvrdí, že nyní tak jejich strach ze "ztráty Běloruska" převažuje nad sympatiemi se samotnými Bělorusy a jejich pokojnými protesty.

"Je však ironií, že právě tento postoj může stát Rusko ztrátu Běloruska, stejně jako (Rusko) již ztratilo Ukrajinu," uzavírá expert.   

Související

Více souvisejících

Rusko Vladimír Putin Bělorusko Alexandr Lukašenko

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 13 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy