Rusko pátrá po americkém špionovi. O pomoc žádá Interpol

Rusko chce prostřednictvím Interpolu najít údajného špiona Ústřední zpravodajské služby (CIA) působícího v Kremlu, který před dvěma lety uprchl do Spojených států. Kvůli útěku Rusko zahájilo proti tomuto muži a jeho rodině trestní řízení. S odvoláním na mluvčí ministerstva zahraničí o tom dnes informovala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

CIA
doporučujeme

Mluvčí Marija Zacharovová prohlášení učinila na základě mediálních zpráv, podle nichž byl agent CIA působící v Kremlu v roce 2017 vyzvednut z dovolené v Černé Hoře a převezen do USA.

List The New York Times napsal, že ruský špion byl pro USA zvlášť cenný v době, kdy se Rusko začalo vměšovat do amerických prezidentských voleb. Jeho informace byly klíčové pro zjištění, zda vměšování nařídil a organizoval sám Putin.

Podle ruského listu Kommersant byl špionem pracovník prezidentské kanceláře Oleg Smolenkov, spolupracovník prezidentova poradce pro zahraniční politiku Jurije Ušakova. Deník nadto zjistil, že Rus žije ve městě Stafford nedaleko Washingtonu i se svou ženou Antoninou, která rovněž pracovala v aparátu ruské vlády. Dům, v němž Smolenkov žije pod vlastním jménem, podle televize NBC střeží policejní agenti.

Zacharovová řekla, že Rusko po zmizení Smolenkova zahájilo trestní řízení a že se mediální informace o pobytu bývalého vysoce postaveného zaměstnance v Kremlu ve Spojených státech "musejí potvrdit příslušnými kanály".

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co s drahou zbraní? Rusko hledá využití pro svůj nejpokročilejší letoun

15.09.2019 00:01 NÁZOR - Suchoj Su-57 je bojový letoun obtížně zachytitelný radary a proto má jít o nejlepší ruské…

Kamion v Rusku vjel do protisměru. Sestřelil autobus plný lidí, 7 zabil

14.09.2019 22:09 Při nehodě nákladního vozu a malého autobusu v ruské Jaroslavské oblasti zemřelo sedm osob.

Snowden v knize vysvětlil, proč vyzradil tajná data. Vlády se ho prý bojí

14.09.2019 22:08 Aktualizováno Bývalý spolupracovník tajných služeb Spojených států Edward Snowden, který po vyzrazení citlivých…

V Česku hrozí nástup nacismu? Ruský historik rozdmýchává spor o Koněva

13.09.2019 23:43 Aktualizováno Před možným nástupem nacismu v České republice varoval v moskevské metropolitní televizi TV Centr…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama