Soudní psychiatr: Putin má rysy psychopata, kterého lze odradit pouze hrozbou síly

Ruský prezident Vladimir Putin vykazuje rysy psychopata, kterého lze odradit pouze "věrohodnou hrozbou síly", uvedl soudní psychiatr z Cornellovy univerzity v rozhovoru s Fox News Digital.

Vladimír Putin

Doktor Ziv Cohen řekl, že by bylo porušením etických pravidel jeho profese diagnostikovat veřejnou osobu, kterou osobně nevyšetřil, ale může Putinovo jednání posoudit v rámci osobnostního typu.

Putin podle něj dosahuje vysokého skóre ve třech kategoriích spojených s duševní poruchou psychopatie, kterými jsou agresivita, narcismus a nedostatek empatie, což se naplno projevilo při invazi autokratického vůdce na Ukrajinu.

"Není to blázen," řekl Cohen. "Je okouzlující, vypočítavý a manipulativní. S psychopaty nemůžete dosáhnout společného porozumění. Nemůžete s nimi uzavírat dohody. Reagují skutečně jen na větší moc, na věrohodnou hrozbu silou," dodal.

Mnoho komentátorů vykládá skutečnost, že Putin povýšil připravenost jaderných sil země do "zvláštní bojové pohotovosti", jako známku jeho nestability. A čím dál tím více amerických a evropských představitelů zpochybňuje Putinovo duševní zdraví.

Už v minulosti se Putin pouštěl do ozbrojených konfliktů, aniž by jevil větší zájem o civilní oběti. K potlačení separatistických povstání v Čečensku použil těžké zbraně, v roce 2000 srovnal se zemí město Groznyj a dosadil tam zmocněného vládce.

V Sýrii pomohl prezidentu Bašáru Asadovi udržet se u moci během lidového povstání z roku 2011 tím, že neváhal ničit ani území s vysokým počtem civilistů a dokonce použil penetrační bomby na podzemní nemocnice. O několik let později Putin napadl svého jižního souseda, Gruzii - zemi, která byla stejně jako Ukrajina kdysi součástí Sovětského svazu.

"Dívá se na lidi jako na nástroje k dosažení svých cílů," řekl Cohen webu Fox News Digital. Přirovnal ho k Josifu Stalinovi, Adolfu Hitlerovi a Mao Ce-tungovi, pokud jde o brutalitu a způsob, jakým tyto osoby řídily celou zahraniční politiku své země.

"Putin se identifikuje jako neoddělitelný od Ruska a jeho odkazu," dodal Cohen. "To je velmi velikášské vnímání sebe sama. Ovládl celou svou zemi, a to i proti zájmům vlastního národa," řekl lékař.

Ovšem Rebekah Kofflerová, bývalá důstojnice americké vojenské rozvědky DIA a autorka knihy "Putinova příručka: Tajný plán Ruska na porážku Ameriky", s Cohenovým hodnocením nesouhlasí. Podle ní Putinovu duševní vyrovnanost hodnotili jiní psychiatři a dospěli k závěru, že je to typický autoritář bez jakýchkoli anomálií.

"Putinova logika není americká ani západní," řekla Kofflerová, která se narodila a vyrostla v Rusku. "Jeho jednání odráží ruské kulturní normy a standardy chování," vysvětlila. "Ruský způsob vedení války je velmi odlišný od západního stylu," dodala. "Nevěnují velkou pozornost úmrtím civilistů, ale upřednostňují dosažení mise, tedy eliminaci protivníka jakýmikoli prostředky," dodala Kofflerová.

Srovnávání Putina se Stalinem či Hitlerem označila za přehnané. Na rozdíl od Josifa Stalina Putin nezavraždil, nevyhladověl ani neposlal do gulagu miliony Rusů, uvedla s tím, že Putinova vláda byla mnohem méně brutální než vláda Vladimira Iljiče Lenina nebo dokonce carů.

"Putin celkově zlepšil blahobyt Ruska jako země a jeho postavení na světové scéně, což si ruský lid přál," uvedla Kofflerová. "Ruská národní identita je propojená s myšlenkou výjimečnosti a toho, že Rusko je silná mocnost. Putin toho dosáhl," dodala.

ON-LINE 82. den války: Ukrajině se povedlo vytlačit v Charkovské oblasti…

16.05.2022 08:10 Ruské jednotky nyní své hlavní úsilí soustředí v Doněcké oblasti, kde se dělostřelbou a leteckými…

Předpověď počasí na příští víkend: Dojde během něj k výraznému ochlazení

15.05.2022 06:30 V Česku v posledních dnech panuje letní počasí, ačkoliv je teprve polovina května. I v příštím…

Rusové takhle kradou: Na co je v ruském vrtulníku pračka? Anebo sušička?

16.05.2022 05:48 Polemiky na sociálních sítích vyvolal snímek torza domácího spotřebiče v troskách ruského vrtulníku…

Předpověď počasí na příští týden: Letní teploty budou pokračovat, hrozí…

13.05.2022 06:30 Letní teploty v Česku vydrží i příští týden. Přidají se ale i přeháňky a Česko mohou zasáhnout také…

Švédsko a Finsko budou výraznou posilou NATO, uvedla německá ministryně

15.05.2022 14:37 Vstup Finska a Švédska by byl výraznou posilou Severoatlantické aliance a Německo proto učiní vše,…

ON-LINE 82. den války: Ukrajinská armáda v Charkovské oblasti vytlačila…

16.05.2022 08:08 Ruské jednotky nyní své hlavní úsilí soustředí v Doněcké oblasti, kde se dělostřelbou a leteckými…

Na co je v ruském vrtulníku pračka? Anebo sušička?

16.05.2022 05:42 Polemiky na sociálních sítích vyvolal snímek torza domácího spotřebiče v troskách ruského vrtulníku…

81. den války: Ruská ofenziva nadále ztrácí na síle, na Azovstal dopadaly…

15.05.2022 22:25 Aktualizováno Podle britského vojenského zpravodajství je nepravděpodobné, že by Rusko v příštích 30 dnech…

Švédsko je blíž vstupu do NATO, podpořili ho sociální demokraté

15.05.2022 19:09 Aktualizováno Švédská vládní sociálně demokratická strana dnes podpořila vstup země do NATO, uvedla agentura…

Finsko podá přihlášku do NATO, potvrdili prezident a premiérka

15.05.2022 17:17 Aktualizováno Finský prezident Sauli Niinistö a premiérka Sanna Marinová dnes oznámili, že Finsko požádá o…

Turecko nechce zablokovat rozšíření NATO o Švédsko a Finsko, řekl…

15.05.2022 16:32 Aktualizováno Turecko nemíní zablokovat rozšíření NATO o Švédsko a Finsko. Uvedl to po dnešním jednání ministrů…

Na ukrajinské západní hranici je nyní více přijíždějících než odjíždějících

15.05.2022 16:28 Na západní ukrajinské hranici je v posledních dnech více lidí, kteří do země přijíždějí, než těch,…

Papež po více než dvou letech prohlásil nové svaté

15.05.2022 13:15 Po více než dvou letech pauzy dnes papež František prohlásil na Svatopetrském náměstí nové svaté z…

Stoltenbergův náměstek očekává vyřešení tureckých výhrad k severským zemím

15.05.2022 08:48 Náměstek generálního tajemníka Severoatlantické aliance Mircea Geoana věří, že turecké výhrady ke…

80. den války: Rusové se stahují z okolí Charkova. Moskva opět varovala…

14.05.2022 22:20 Aktualizováno Ruské jednotky pravděpodobně opouští své pozice v Charkově a okolí a Ukrajině se podařilo vyhrát…

Související:

Právě se děje

reklama