Telefon se stal nejmocnější zbraní ukrajinského prezidenta, píše deník

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj díky řadě telefonátů z obleženého Kyjeva přesvědčil Západ, aby souhlasil se sankcemi proti Rusku, které byly ještě před týdnem nemyslitelné. Napsal to dnes britský deník The Guardian.

Zelenskyj vycítil, jak evropské veřejné mínění reaguje na statečnost jeho lidu, a neustále telefonoval západním představitelům a prostřednictvím svého twitteru přemlouval, povzbuzoval, kritizoval a chválil své spojence. Mezitím se sankce, které byly ještě před týdnem považovány za nemyslitelné, staly morálním základem. Tempo, jakým Západ přistupuje na nové sankce, právníkům, úředníkům a bankéřům vyrazilo dech, jak přiznávají úředníci, kteří pracují pod silným tlakem, aby změnili prohlášení v realitu.

"Obdivujeme ho. Možná se mu nakonec nepodaří zachránit Ukrajinu nebo změnit Rusko, ale mění Evropu," uvedla kancelář jednoho z evropských lídrů.

Vezměme si sobotní diplomacii. Zelenskyj uvedl, že další den na diplomatické frontě zahájil telefonátem s Emmanuelem Macronem, v průběhu dne následovaly hovory s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, italským premiérem Mariem Draghim, švýcarským prezidentem Ignaciem Cassisem a indickým premiérem Naréndrou Módím, tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem, nizozemským premiérem Markem Ruttem, generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem, německým kancléřem Olafem Scholzem, papežem, českým premiérem Petrem Fialou, polským prezidentem Andrzejem Dudou a virtuální noční schůzka s britským premiérem.

Den předtím byl počet hovorů podobný, všechny se týkaly žádostí o zbraně a zpřísnění sankcí. Není úplně pochopitelné, jak Zelenskyj zvládl uskutečnit tyto telefonáty, sjednotit domácí frontu, řídit armádu a spát.

"Je velmi přímý, velmi zapálený a velmi praktický," řekl jeden z těch, kteří ho viděli přímo v akci. Hovory ale přinesly zaslouženou odměnu a pomohly zvrátit vývoj situace.

Tempo společenských změn se ve většině válek zrychluje, ale sledovat, jak Německo během týdne otočilo o 180 stupňů a podpořilo prodej zbraní Ukrajině, slíbilo zvýšit výdaje na obranu na dvě procenta HDP a souhlasilo s odříznutím Ruska od SWIFTu, není jen mimořádnou změnou politiky. Je to přelom v poválečném způsobu uvažování.

Stejně tak italský premiér Mario Draghi ještě na začátku týdne zdůrazňoval potřebu dlouhodobých řešení nezbytných k odstřižení Itálie od ruského plynu. Pak si ovšem uvědomil, že politický odpor vůči tvrdým opatřením zmizel.

Možná nejničivější zvažované opatření však nevzešlo přímo z neúnavného lobbování Zelenského. Někteří evropští představitelé se domnívají, že to bude právě zcela nečekané zmrazení aktiv ruské centrální banky, nejdůležitější ruské finanční instituce, které zajistí rozvrat Putinovy ekonomiky.

"Měli jsme to v záloze, ale v pondělí (dnes) to přinese honbu za rublem, kterou nebudou schopní ustát," uvedl jeden evropský úředník.

Jiný úředník připustil, že dlouhodobé šance ukrajinské armády udržet se proti obrovské přesile ruských sil jsou omezené. Skutečným cílem je dosáhnout toho, že boje budou pro Putina ekonomicky a politicky tak devastující, že bude nucen si uvědomit, že za svých podmínek nemůže vyhrát, uzavírá The Guardian.

Související

Zničená Ukrajina. Komentář

Západ potřebuje změnit rétoriku ohledně Ukrajiny. Jde o Donbas a Krym

Západní představitelé nutně potřebují změnit rétoriku. Ukrajinské území brzy bude terčem plnohodnotné ruské agrese tři roky a situace od podzimu 2022 nedoznala výraznějších změn. Je potřeba se zaměřit na to, jakou formu rusko-ukrajinského vyrovnání podpořit, abychom nemuseli sledovat válku ještě další dekádu – a aby tito lídři neztratili poslední zbytky veřejné podpory. 

Více souvisejících

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Íránské rakety dopadají na Izrael

Írán vypálil na Izrael stovky raket. V Tel Avivu došlo k teroristickému útoku

Írán vypálil více na Izrael stovky, informovaly Izraelské obranné síly. Jejich počte se liší, některá média uvádějí 200 raket, jiná hovoří až o 500. Varovné sirény zazněly nejen v Tel Avivu, ale také v Jeruzalémě a na jihu země. Uvedl to server Times of Israel. Zemí také hýbou teroristické útoky, které si vyžádaly nejméně 8 mrtvých.

včera

včera

Izrael, ilustrační foto

Izrael stahuje obyvatele do bombových krytů

Izraelské Velitelství domácí fronty vydalo v úterý večer nové pokyny pro obyvatele centrální části Izraele, vyzývající k pobytu v blízkosti bombových krytů nebo jiných chráněných objektů, dokud nebude situace vyřešena. 

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Piráti dávají vládě sbohem. Chtějí být konstruktivní opozicí

Piráti oznámili, že i po svém odchodu z vlády hodlají být konstruktivní opozicí, která bude podporovat smysluplné kroky vlády a prosazovat témata, která sami nastolovali. Na tiskové konferenci to uvedl jejich poslanecký klub před mimořádným jednáním Poslanecké sněmovny.

včera

včera

včera

Mark Rutte: Kdo je novým generálním tajemníkem NATO a jaké ho čekají výzvy?

Mark Rutte, bývalý premiér Nizozemska, se dnes stal generálním tajemníkem Severoatlantické aliance (NATO), čímž nahradil svého předchůdce, Nora Jense Stoltenberga, který tuto pozici zastával po deset let. Rutteho příchod do čela NATO je významným momentem nejen pro samotnou Alianci, ale i pro celou evropskou a globální bezpečnostní politiku. Kdo je Mark Rutte a proč byl zvolen právě on do této klíčové role?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy