Tisíce lidí demonstrovaly v Rusku na podporu gubernátora Furgala

Desetitisíce obyvatel Chabarovska a dalších měst na ruském Dálném východě dnes demonstrovaly na podporu zadrženého gubernátora Sergeje Furgala. Protestovali proti postupu úřadů v Moskvě ve Furgalově kauze a požadovali i odstoupení prezidenta Vladimira Putina.

Sergej Furgal
doporučujeme

Proti padesátiletému chabarovskému gubernátorovi, který nepatří ke kremelské straně Jednotné Rusko, je vedeno vyšetřování pro podezření z organizace vražd podnikatelů v letech 2004 a 2005.

Demonstrace se konaly v několika městech Chabarovského kraje. Přímo ve velkoměstě Chabarovsk šlo podle pozorovatelů lokálních médií o největší protesty za poslední roky. Policie odhadla počet jejich účastníků celkově na 12.000 lidí, většina médií uváděla podle agentury TASS 30.000 účastníků. Nikým neorganizovaná akce proběhla pokojně a nikdo nebyl zatčen.

Účastníci pochodu v Chabarovsku provolávali hesla jako Svoboda, Vraťte Furgala zpátky, pryč s Moskvou a Putin je zloděj. Shromažďovaly se také podpisy na petici za propuštění oblíbeného gubernátora a demonstranti rovněž kritizovali zasahování mocenského aparátu v Moskvě vzdálené osm hodin letu do dění ve svém regionu ležícím nedaleko Číny.

Ruští vyšetřovatelé zadrželi Furgala před dvěma dny a přepravili ho do Moskvy, kde na něj byla v pátek uvalena vyšetřovací vazba. Podle agentury Interfax zadržení gubernátora souvisí s vraždou podnikatelů Jevgenije Zorji a Olega Bulatova a s pokusem o vraždu Alexandra Smolského.

Furgal veškerá obvinění odmítá. Jeho mluvčí Naděžda Tomčenková na instagramu vyjádřila demonstrantům poděkování za podporu a vyjádřenou ojedinělou jednomyslnost daného regionu. "Jsme si jisti, že budete vyslyšeni," napsala.

V čele Chabarovského kraje na východě Ruska stojí Furgal od září 2018. Kandidoval za nacionalistickou Liberálně-demokratickou stranu Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského.

Šéf LDPR se svého stranického kolegy zastal a při svém vystoupení ve Státní dumě vyjádřil nespokojenost s tím, jak se s členy jeho strany nakládá. Zatčení Furgala přirovnal ke stalinským dobám.

Furgal se stal za posledních deset let 13. trestně stíhaným gubernátorem, poznamenal server Newsru.com. Obvykle šlo ale o podezření z korupce, zpronevěry, podvody či zneužití pravomocí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velkou Británii zasáhl dle studie kvůli brexitu odliv mozků do EU

04.08.2020 19:31 Po britském rozhodnutí opustit Evropskou unii výrazně vzrostl počet Britů, kteří ze své rodné země…

V Rusku nečekaně propustili z vězení odsouzeného jehovistu

04.08.2020 17:57 V Rusku nečekaně propustili z vězení člena náboženské společnosti Svědkové Jehovovi Gennadije…

V Rusku ubylo nových případů koronaviru, na Ukrajině je situace opačná

04.08.2020 16:41 Aktualizováno Rusko dnes oznámilo 5159 nových případů nákazy koronavirem a 144 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O…

Lukašenko vyčetl Rusku ztrátu miliard, slíbil dvojnásobné platy

04.08.2020 13:50 Bělorusko vinou sporů s Ruskem o dodávky ropy přišlo o 1,5 miliardy běloruských rublů (asi 13,5…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama