Trussová zvítězila ve volbě a bude novou britskou premiérkou

Novou britskou premiérkou se stane Liz Trussová (47), která byla zvolena šéfkou Konzervativní strany. Svůj hlas jí odevzdalo 81.326 konzervativců. Její oponent Rishi Sunak získal 60.399 hlasů. Královna Alžběta II. novou šéfku vlády jmenuje do funkce v úterý na skotském zámku Balmoral.

Liz Trussová

Trussová v krátkém projevu po dnešním oznámení výsledků vnitrostranických voleb poděkovala "svému příteli" a končícímu premiérovi Borisi Johnsonovi. Ten se v reakci na dlouhotrvající krizi důvěry veřejnosti i spolustraníků ve svou osobu rozhodl v červenci odejít z funkce.

Johnson i Sunak po vyhlášení výsledků hlasování na twitteru napsali, že by se konzervativci nyní měli sjednotit za novou premiérkou.

"Budu vládnout konzervativně. Prosadím odvážný plán snížení daní, který přinese růst naší ekonomice. Vyřeším krizi cen energií," prohlásila Trussová. Slíbila také "velké vítězství" Konzervativní strany ve volbách v roce 2024.

Trussová a Sunak se o přízeň konzervativců ucházeli celé léto, kdy cestovali napříč Británií a setkávali se s členy strany. "Naši dva skvělí kandidáti podstoupili 14 hodin rozhovorů a odpověděli na více než 600 otázek," řekl Andrew Stephenson, místopředseda Konzervativní strany, než na pódium uvedl předsedu konzervativního Výboru 1922 Grahama Bradyho, který oznámil výsledky hlasování.

Konzervativci, kteří zvolili novou premiérku, se od průměru britské veřejnosti liší například tím, že 63 procent z nich jsou muži, většina z nich žije v Londýně a na jihu Anglie a 76 procent z nich se v roce 2016 vyslovilo pro odchod Británie z Evropské unie.

Do funkce Alžběta II. uvede Trussovou v úterý ve 14:30 SELČ na Balmoralu. V Británii je přitom už od doby královny Viktorie v 19. století zvykem, že noví premiéři jsou uváděni do funkce v Buckinghamském paláci. Změna místa pravděpodobně vyvolá další spekulace o zdravotním stavu šestadevadesátileté panovnice, která v posledních měsících kvůli zdravotním obtížím odřekla účast na několika veřejných akcích, uvedl analytik BBC Sean Coughlan.

Královna v úterý nejprve oficiálně odvolá z funkce Johnsona a poté povolá Trussovou, které se zeptá, zda je připravena sestavit vládu. Je zvykem, že končící předseda vlády před cestou ke královně pronese projev před premiérským sídlem v Downing Street.

Politický redaktor listu Independent Andrew Woodcock v rozhovoru s BBC uvedl, že nový britský premiér má běžně čas užít si po svém uvedení do funkce krátké "líbánky". Trussová ale vejde "přímo do hurikánu". "Lidé čelí chudobě, firmám hrozí krachy. Potřebujeme řešení velice, velice rychle," řekl Woodcock.

Trussová v rozhovoru s BBC uvedla, že svoji vizi energetické politiky, která přinese řešení rostoucích životních nákladů, představí do týdne.

Sunak a Trussová jako dva soupeřící kandidáti vzešli z několikakolového hlasování 357 konzervativních poslanců. Mezi zbylými dvěma kandidáty pak vybírala široká členská základna strany. V červencovém průzkumu společnosti YouGov uvedla polovina dotázaných členů, že kvůli skandálům, které poznamenaly Johnsonovo působení, je pro ně důležitá "čestnost a integrita" nového lídra.

Respondenti téhož průzkumu také projevili vůli vrátit se ke "konvenčnímu konzervatismu" s důrazem na snižování daní a státních výdajů, což je v souladu s programem Trussové. Někteří odborníci, s nimiž hovořila televize Sky News, nicméně o ekonomických vizích budoucí premiérky řekli, že jsou "jako z fantastického příběhu".

Fiala popřál Trussové úspěchy, věří v další spojenectví s ČR a EU

Premiér Petr Fiala (ODS) popřál Liz Trussové mnoho úspěchů v její nové roli britské premiérky a šéfky tamní Konzervativní strany. Fiala věří, že Británie bude dál cenným spojencem Česka a Evropské unie. Předseda vlády to dnes uvedl na svém twitterovém účtu. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) věří v ještě lepší bilaterální vztahy, Trussovou by rád uvítal v Praze.

Trussová v hlasování konzervativců získala 81.326 hlasů a předčila svého oponenta Rishiho Sunaka se 60.399 hlasy. Královna Alžběta II. novou šéfku vlády jmenuje do funkce v úterý na skotském zámku Balmoral. Předtím oficiálně odvolá z funkce končícího premiéra Borise Johnsona.

Fiala poblahopřál Trussové k vítězství. "Přeji jí hodně úspěchů v její nové roli. Věřím, že Velká Británie bude i nadále cenným spojencem České republiky a Evropské unie," doplnil.

Lipavský na twitteru označil Trussovou za svou dobrou přítelkyni a připojil společnou fotografii z její květnové návštěvy Prahy v roli šéfky britské diplomacie. "Již nyní máme s Británií skvělou bilaterální spolupráci. Těším se, že ji ještě vylepšíme!" uvedl. Trussovou by jako předsedkyni vlády rád uvítal v Praze. Britská premiérka dostane pozvání na říjnový neformální unijní summit na Pražském hradě.

Šéfka EK očekává, že Británie bude pod vedením nové premiérky dodržovat dohody

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes pogratulovala Liz Trussové k nové roli britské premiérky a šéfky Konzervativní strany. Očekává, že Británie pod jejím vedením dodrží všechny aspekty dohody o brexitu, napsala agentura Reuters. Mnoho úspěchů Trussové popřáli i německý kancléř Olaf Scholz nebo indický premiér Naréndra Módí.

"Evropská unie a Spojené království jsou partneři. Čelíme společně mnoha výzvám od změny klimatu po ruskou invazi na Ukrajinu. Těším se na konstruktivní vztahy při plném respektování našich dohod," napsala šéfka EK von der Leyenová na twitteru.

Německý kancléř uvedl, že "v těchto těžkých časech se těší na spolupráci" s Trussovou. "Spojené království a Německo budou nadále úzce spolupracovat jako partneři a přátelé," prohlásil Scholz na twitteru.

Trussové poblahopřál a popřál hodně štěstí v nové funkci i indický premiér. "Jsem přesvědčen, že pod vaším vedením bude komplexní strategické partnerství mezi Indií a Spojeným královstvím dále posíleno," uvedl na twitteru Módí.

Ke gratulacím se připojil také australský premiér Anthony Albanese, který prohlásil, že "se těší na konstruktivní vztahy a přátelství" mezi oběma zeměmi.

Předpověď počasí na příští víkend: Bude až 20 stupňů

02.10.2022 06:30 Česko v posledních dnech trápilo deštivé počasí, nakonec by ale přece jen mělo dorazit i babí léto.…

Výcvik ukrajinských vojáků v Německu kdosi špehoval pomocí dronů

03.10.2022 05:22 Během noci na sobotu kdosi pomocí dronů špehoval výcvik ukrajinských vojáků v Německu ve vojenském…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Neštěstí v Bratislavě: Čtyři lidé zemřeli, další se zranili po nárazu auta…

03.10.2022 10:26 Čtyři lidé zemřeli a sedm dalších osob utrpělo zranění v centru Bratislavy, když osobní automobil…

Ukrajinci vstoupili do Lymanu, Rusové se stáhli

01.10.2022 18:04 Ukrajinští vojáci vstoupili do strategicky důležitého města Lyman v Doněcké oblasti na východě…

Duma schválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k…

03.10.2022 14:25 Aktualizováno Státní duma, tedy dolní komora ruského parlamentu, dnes schválila smlouvy o připojení čtyř…

Nobelovu cenu za lékařství dostal švédský biolog Svante Pääbo

03.10.2022 13:36 Aktualizováno Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství za rok 2022 dostane švédský expert na evoluční genetiku…

Kreml čekají konzultace ohledně hranic anektovaných ukrajinských oblastí

03.10.2022 12:46 Moskva bude konzultovat s obyvateli Chersonské a Záporožské oblasti stanovení hranic těchto…

Ukrajinská armáda hlásí osvobození vesnice Torske nedaleko strategického…

03.10.2022 08:42 Ruská armáda v noci na dnešek podle Ukrajinců podnikla raketové útoky na město Záporoží. Údaje o…

Británie pořídí dvě specializované lodi na ochranu plynovodů a kabelů

02.10.2022 20:42 Británie pořídí dvě specializované lodi na ochranu infrastruktury na dně moří, jako jsou plynovody…

Putin má podle šéfa ukrajinské zpravodajské služby nejméně tři dvojníky

02.10.2022 19:05 Ruský prezident Vladimir Putin má nejméně tři dvojníky, řekl podle agentury Unian šéf ukrajinské…

Stoltenberg považuje za nejlepší odpověď na anexi podporu Ukrajiny

02.10.2022 18:53 Aktualizováno Nejlepší odpovědí na ruskou anexi ukrajinských území je pokračovat v podpoře Ukrajiny. Řekl to dnes…

V Izjumu bylo podle zjištění AP mučení vojáků i civilistů během okupace…

02.10.2022 17:53 V ukrajinském Izjumu bylo během šesti měsíců ruské okupace mučení naprosto běžnou praktikou, která…

Karel III. nepojede na klimatický summit COP27

02.10.2022 17:31 Aktualizováno Britský král Karel III. na přání premiérky Liz Trussové zrušil cestu do egyptského Šarm aš-Šajchu,…

Trojice zemí koupí slovenské houfnice pro Ukrajinu

02.10.2022 16:06 Aktualizováno Německo, Dánsko a Norsko koupí pro Ukrajinu 16 slovenských houfnic Zuzana 2. Uvedené tři země za ně…

Související:

Právě se děje

reklama