Ukrajina chce po Íránu černé skříňky z boeingu, schyluje se k dalším protestům

Írán by měl předat Kyjevu skříňky se záznamy o letu ukrajinského civilního letadla, které Íránci sestřelili minulou středu krátce po startu z teheránského letiště. Oznámil to dnes úřad ukrajinského prokurátora. Íránský prezident Hasan Rúhání řekl, že by se armáda měla omluvit. Teherán nejprve sestřel popíral, odpovědnost připustil až po několika dnech.

Boeing 737-800 společnosti Ukraine International Airlines

Podle ukrajinských bezpečnostních zdrojů tento týden zjišťují vyšetřovatelé z Íránu na Ukrajině, zda je tamní laboratoř vybavená tak, aby v ní mohly být takzvané černé skříňky z letadla dekódovány.

Írán až po třech dnech přiznal, že letadlo zasáhla jeho protivzdušná obrana, která byla v pohotovosti po předchozím íránském raketovém útoku namířeném na americké cíle v Iráku. Šlo o odvetu za předchozí likvidační americký útok na íránského generála v Bagdádu.

Mezi 176 oběťmi leteckého neštěstí bylo mnoho Íránů nebo lidí s dvojím občanstvím. Letadlo mířilo z Teheránu do Kyjeva a zřítilo se krátce po startu.

Ruská agentura TASS dnes s odkazem na šéfa kyjevského ústavu pro vědecký výzkum Oleksandra Ruvina napsala, že dekódování černých skříněk začne 20. ledna na Ukrajině a že se k němu sjedou "všichni specialisté". Ruvin také řekl, že pokračuje identifikace obětí s pomocí testů DNA a že "íránský prezident rozhodl, že pozůstatky obětí musejí být předány do 19. ledna".

Po přiznání armády k odpovědnosti za zničení letadla v Íránu vypukly demonstrace proti vládě, protože Íráncům se nelíbí, že byla příčina neštěstí zatajována. Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf dnes řekl, že se národu lhalo.

Rúhání v dnešním televizním projevu řekl, že "lidé chtějí mít jistotu, že s nimi úřady jednají upřímně a že jim lze důvěřovat". Požádal ozbrojené síly, aby se "omluvily a vysvětlily lidem, co se stalo". Podle něj musejí lidé pochopit, že nikdo nechce nic skrývat.

Podle dnešní zprávy agentury Reuters se Íránci na sociálních sítích svolávají k dalšímu protestu.

V Íránu se budou v únoru konat parlamentní volby a zřejmě právě k voličům směřovala dnešní Rúháního slova: "Naším pánem je národ a my jsme jeho služebníci. Služebník se musí k pánovi chovat čestně a s pokorou. Lidé si přejí pestrost."

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Související:

Právě se děje