Ukrajina zmrazila dialog s Běloruskem

Ukrajina zmrazila kontakty s Běloruskem a připojila se k Evropské unii v odsouzení nedávných prezidentských voleb, považovaných za nesvobodné a nespravedlivé. Oznámil to dnes podle agentury Reuters ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa diplomacie však není důvod k úplnému přerušení diplomatických vztahů se sousední zemí.

Dmytro Kuleba
doporučujeme

"Přerušíme veškeré kontakty, dokud se situace v Bělorusku nestabilizuje," řekl Kuleba na dnešním tiskovém brífinku. Ministr dodal, že není důvod zcela přerušit diplomatické vztahy, ale dodal, že Ukrajina by se rozhodla pro uvalení sankcí na Bělorusko, pokud by tak učinila EU.

Kuleba také vzkázal, že Bělorusové, kteří by chtěli uprchnout před politickou krizí ve své zemi, by mohli být vyňati ze zákazu vstupu cizincům na Ukrajinu kvůli pandemii covidu-19.

Ukrajina se dosud k politické krizi v Bělorusku vyjadřovala zdrženlivě, poznamenala agentura Reuters. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však vyzval ke konání nových voleb v Bělorusku.

V Bělorusku se konají velké demonstrace od sporného znovuzvolení dlouholetého autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka 9. srpna. Opozice a demonstranti výsledky voleb odmítají jako zfalšované a žádají rezignaci hlavy státu a nové hlasování.

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek oznámil, že na Lukašenkovu žádost nechal vytvořit policejní zálohy, které by byly nasazeny v sousední zemi, pokud by se tam situace vymkla kontrole. Běloruští policisté kromě toho odvezli na policejní stanici dvě desítky domácích i zahraničních novinářů, kteří se chystali sledovat další velký protest v Minsku.

I když je Bělorusko tradičně blízkým spojencem Moskvy, podpořilo Ukrajinu tím, že odmítlo uznat ruskou anexi Krymu v roce 2014. Hostilo také mezinárodní rozhovory o řešení konfliktu na východní Ukrajině.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rusku zaznamenali 6595 nově nakažených, nejvíce od července

24.09.2020 21:43 Aktualizováno Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo 6595 případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od 12.…

Británie má rekordní počet nově nakažených, přes 6500

24.09.2020 21:43 Aktualizováno Británie dnes ohlásila 6634 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, což je nejvyšší denní…

Anglie zařadila Slovensko kvůli viru na seznam rizikových zemí

24.09.2020 19:48 Anglie dnes zařadila Slovensko, Dánsko a Island na seznam rizikových zemí. Od sobotních 05:00 SELČ…

Rusko Navalnému zmrazilo bankovní účty, uvedla mluvčí opozičníka

24.09.2020 17:59 Ruskému kritikovi Kremlu Alexeji Navalnému, který přežil nedávný pokus o otrávení nervově…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama