Putinův sluha Lukašenko: Nikdy jsme si nežili tak dobře, jako nyní

Prezident Běloruska Aleksandr Lukašenko prohlásil, že jeho země nikdy nezažila lepší časy než nyní. Ve své řeči porovnal éru po rozpadu SSSR s aktuální situací. Upozornila na projev Ukrajinska pravda s odkazem na běloruskou agenturou BelTa.

„Abychom o naší době s vámi nemuseli nikdy říkat totéž a srovnávat to s jinou humanitární katastrofou, upřímně si přiznejme: nikdy se nám nežilo tak dobře jako nyní." přednášel zfanatizovaně strnulému hledišti běloruský prezident.

Právě se přehrává: Zpráva Bělorusům

Zpráva Bělorusům Video: YT/BelTa

Samozřejmě bychom mohli udělat lépe, ale nemáme to, co máme například v Emirátech a Rusku (takové zásoby nerostných surovin – pozn. red.). Přiznáváme, že bychom neměli uspěchat  revoluční proměny. To není důvod, proč jsme před třetinou století odvedli lid pryč z propasti. A vzali ho pryč."

Zároveň prohlásil, že v Bělorusku není oddělení moci od lidu. Podle něj se reálný peněžní příjem Bělorusů nyní zvýšil desetkrát oproti polovině 90. let.

Lukašenkova řeč popisovala spojenecké vztahy mezi Běloruskem a Ruskem jako o vzor mírové a tvůrčí agendu. Celý jeho projev stavěl moderní Bělorusko do kontrastu s obdobím po rozpadu Sovětského svazu.

Konkrétně zdůraznil, že v minulosti si Bělorusové nemohli dovolit takový luxus jako je maso a domácí spotřebiče, ale nyní, jak řekl: "Bělorusové si stále více mohou dovolit a mohou si koupit i nové auto, mobilní telefon i počítač."

Lukašenko také upozornil na dobu počátku 90. let, kdy v zemi řádili bandité, zejména na dálnicích, ale Bělorusko se s tímto problémem údajně rychle a důrazně vypořádalo.

"Myslím, že ti, kteří odešli do "progresivní" Evropy a Ameriky, oceňují tento úspěch naší bezpečnosti. Nejen já, ale i vy víte, co se tam děje v ulicích. Naši bezpečnost bereme jako samozřejmost. No, díky bohu."

Alexandr Lukašenko sedí v křesle prezidenta Běloruska již od roku 1994. Ne nadarmo je s ním spojováno přirovnání posledního diktátora Evropy.

Narodil se 20. července 1954 ve městě Kopys na východě Běloruska. Pracoval původně v zemědělském družstvu a do politiky vstoupil až v pozdní fázi existence Sovětského svazu. Sám tvrdí, že v roce 1991 byl jediným poslancem v běloruském parlamentu, který hlasoval pro nezávislost republiky na SSSR.

V roce 1994 vyhrál prezidentské volby s slibem potlačit korupci a zlepšit ekonomickou situaci země. Avšak postupně vybudoval autoritářský režim, který utlačuje opozici a ovládá média. Je často označován jako poslední evropský diktátor. Navíc prosadil zákon, který neomezuje počet prezidentských mandátů, což mu umožňuje vládnout nadále.

Státně řízená ekonomika je jeho preferencí, což činí z Běloruska zemi, která více připomíná bývalý Sovětský svaz než současné Rusko nebo Ukrajinu.

Související

Alexandr Lukašenko

Lukašenko ruskými jadernými zbraněmi ohrožuje většinu Evropy. Na dostřel má Prahu i Reykjavík

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se pochlubil tím, že uchovává desítky ruských jaderných zbraní a připravuje zařízení pro rozmístění střel Orešnik. Kombinovaný rusko-běloruský arsenál ohrožuje absolutní většinu evropského kontinentu, přičemž v případě nasazení mohou taktické jaderné zbraně zlikvidovat klíčové základny Severoatlantické aliance v Rammsteinu a Neapoli.

Více souvisejících

Alexandr Lukašenko Bělorusko

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy