Putinův sluha Lukašenko: Nikdy jsme si nežili tak dobře, jako nyní

Prezident Běloruska Aleksandr Lukašenko prohlásil, že jeho země nikdy nezažila lepší časy než nyní. Ve své řeči porovnal éru po rozpadu SSSR s aktuální situací. Upozornila na projev Ukrajinska pravda s odkazem na běloruskou agenturou BelTa.

„Abychom o naší době s vámi nemuseli nikdy říkat totéž a srovnávat to s jinou humanitární katastrofou, upřímně si přiznejme: nikdy se nám nežilo tak dobře jako nyní." přednášel zfanatizovaně strnulému hledišti běloruský prezident.

Právě se přehrává: Zpráva Bělorusům

Zpráva Bělorusům Video: YT/BelTa

Samozřejmě bychom mohli udělat lépe, ale nemáme to, co máme například v Emirátech a Rusku (takové zásoby nerostných surovin – pozn. red.). Přiznáváme, že bychom neměli uspěchat  revoluční proměny. To není důvod, proč jsme před třetinou století odvedli lid pryč z propasti. A vzali ho pryč."

Zároveň prohlásil, že v Bělorusku není oddělení moci od lidu. Podle něj se reálný peněžní příjem Bělorusů nyní zvýšil desetkrát oproti polovině 90. let.

Lukašenkova řeč popisovala spojenecké vztahy mezi Běloruskem a Ruskem jako o vzor mírové a tvůrčí agendu. Celý jeho projev stavěl moderní Bělorusko do kontrastu s obdobím po rozpadu Sovětského svazu.

Konkrétně zdůraznil, že v minulosti si Bělorusové nemohli dovolit takový luxus jako je maso a domácí spotřebiče, ale nyní, jak řekl: "Bělorusové si stále více mohou dovolit a mohou si koupit i nové auto, mobilní telefon i počítač."

Lukašenko také upozornil na dobu počátku 90. let, kdy v zemi řádili bandité, zejména na dálnicích, ale Bělorusko se s tímto problémem údajně rychle a důrazně vypořádalo.

"Myslím, že ti, kteří odešli do "progresivní" Evropy a Ameriky, oceňují tento úspěch naší bezpečnosti. Nejen já, ale i vy víte, co se tam děje v ulicích. Naši bezpečnost bereme jako samozřejmost. No, díky bohu."

Alexandr Lukašenko sedí v křesle prezidenta Běloruska již od roku 1994. Ne nadarmo je s ním spojováno přirovnání posledního diktátora Evropy.

Narodil se 20. července 1954 ve městě Kopys na východě Běloruska. Pracoval původně v zemědělském družstvu a do politiky vstoupil až v pozdní fázi existence Sovětského svazu. Sám tvrdí, že v roce 1991 byl jediným poslancem v běloruském parlamentu, který hlasoval pro nezávislost republiky na SSSR.

V roce 1994 vyhrál prezidentské volby s slibem potlačit korupci a zlepšit ekonomickou situaci země. Avšak postupně vybudoval autoritářský režim, který utlačuje opozici a ovládá média. Je často označován jako poslední evropský diktátor. Navíc prosadil zákon, který neomezuje počet prezidentských mandátů, což mu umožňuje vládnout nadále.

Státně řízená ekonomika je jeho preferencí, což činí z Běloruska zemi, která více připomíná bývalý Sovětský svaz než současné Rusko nebo Ukrajinu.

Související

Více souvisejících

Alexandr Lukašenko Bělorusko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

před 8 hodinami

COP29

Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy