V Británii má protilátky po první dávce vakcíny 96 procent lidí, po druhé 99 procent

Už po první dávce očkování proti covidu-19 vakcínami Pfizer/BioNTech a AstraZeneca má protilátky přes 96 procent lidí. Po druhé dávce dokonce přes 99 procent lidí. Zjistili to britští vědci, kteří zkoumali účinnost vakcín u více než 8000 očkovaných v Anglii a Walesu. Podle dalšího průzkumu přináší očkování úlevu i lidem, kteří se potýkají s dlouhodobými zdravotními důsledky prodělané nemoci covid-19. Napsal o tom dnes list The Guardian.

Výzkum ukázal, že v období od 28 do 34 dní po první dávce vakcíny mělo protilátky 96,42 procenta očkovaných osob. V rozmezí sedm až 14 dní po druhé dávce vakcíny vzrostl podíl lidí s protilátkami na 99,08 procenta.

Vědci z londýnské University College, kteří jsou autory studie o protilátkové odpovědi u očkovaných proti covidu-19, se domnívají, že její výsledky jsou "fantastické". "Více než devět z deseti dospělých v Británii, kteří byli očkováni (vakcínou) Pfizer či AstraZeneca, si vytvořilo protilátky během měsíce od první dávky," uvedla šéfka výzkumného týmu Maddie Shrotriová. "To, jak dobře tyto vakcíny fungují, je pozoruhodné, a to zejména s ohledem na rychlost, kterou byly vyvinuty. Jde o opravdový úspěch vědy tváří v tvář nejničivější pandemii za poslední století," dodala.

Očkování má podle dalšího průzkumu pozitivní vliv i na lidi, kteří pociťují dlouhodobé zdravotní problémy po prodělaném covidu. Průzkum mezi více než 800 členy podpůrné skupiny, která pacienty s takzvaným "dlouhým covidem" sdružuje, ukázal, že 57 procent z nich pocítilo po podání vakcíny úlevu. Větší zlepšení pak zaznamenali ti, kdo dostali vakcínu vyrobenou technologií mediátorové RNA (mRNA), což jsou nyní například očkovací látky od firem Pfizer/BioNTech či Moderna.

Británie patří k nejrychleji očkujícím zemím na světě. V zemi se 66 miliony obyvatel už první dávku vakcíny dostala více než polovina z nich - skoro 37 milionů lidí. Obě dávky už má přes 20 milionů obyvatel.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Aktualizováno před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Daň z nemovitosti v roce 2024 vzrostla. Platební údaje už míří k poplatníkům

Finanční správa začala informovat poplatníky o nové výši daně z nemovitosti. Lidé mohou obdržet platební údaje do datové schránky, na email či poštou. Lhůta pro zaplacení daně či její první splátky končí 31. května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy