V Británii má protilátky po první dávce vakcíny 96 procent lidí, po druhé 99 procent

Už po první dávce očkování proti covidu-19 vakcínami Pfizer/BioNTech a AstraZeneca má protilátky přes 96 procent lidí. Po druhé dávce dokonce přes 99 procent lidí. Zjistili to britští vědci, kteří zkoumali účinnost vakcín u více než 8000 očkovaných v Anglii a Walesu. Podle dalšího průzkumu přináší očkování úlevu i lidem, kteří se potýkají s dlouhodobými zdravotními důsledky prodělané nemoci covid-19. Napsal o tom dnes list The Guardian.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Výzkum ukázal, že v období od 28 do 34 dní po první dávce vakcíny mělo protilátky 96,42 procenta očkovaných osob. V rozmezí sedm až 14 dní po druhé dávce vakcíny vzrostl podíl lidí s protilátkami na 99,08 procenta.

Vědci z londýnské University College, kteří jsou autory studie o protilátkové odpovědi u očkovaných proti covidu-19, se domnívají, že její výsledky jsou "fantastické". "Více než devět z deseti dospělých v Británii, kteří byli očkováni (vakcínou) Pfizer či AstraZeneca, si vytvořilo protilátky během měsíce od první dávky," uvedla šéfka výzkumného týmu Maddie Shrotriová. "To, jak dobře tyto vakcíny fungují, je pozoruhodné, a to zejména s ohledem na rychlost, kterou byly vyvinuty. Jde o opravdový úspěch vědy tváří v tvář nejničivější pandemii za poslední století," dodala.

Očkování má podle dalšího průzkumu pozitivní vliv i na lidi, kteří pociťují dlouhodobé zdravotní problémy po prodělaném covidu. Průzkum mezi více než 800 členy podpůrné skupiny, která pacienty s takzvaným "dlouhým covidem" sdružuje, ukázal, že 57 procent z nich pocítilo po podání vakcíny úlevu. Větší zlepšení pak zaznamenali ti, kdo dostali vakcínu vyrobenou technologií mediátorové RNA (mRNA), což jsou nyní například očkovací látky od firem Pfizer/BioNTech či Moderna.

Británie patří k nejrychleji očkujícím zemím na světě. V zemi se 66 miliony obyvatel už první dávku vakcíny dostala více než polovina z nich - skoro 37 milionů lidí. Obě dávky už má přes 20 milionů obyvatel.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Bohaté země slibují vakcíny pro ty chudší, většina ale má dorazit až…

11.06.2021 12:57 Spojené státy a Británie před summitem G7 ohlásily plány darovat stamiliony vakcín proti nemoci…

Česko odsuzuje Lukašenkovy metody a podpoří evropské sankce, řekl Kulhánek

09.06.2021 18:01 Aktualizováno Česká republika jednoznačně odsuzuje metody režimu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama