V Moskvě a Petrohradu demonstrovaly stovky lidí proti Putinovi

Stovky lidí dnes v centru Moskvy protestovaly proti ústavním změnám, které prezidentovi Vladimiru Putinovi poskytují možnost setrvat u moci až do roku 2036. Agentura Reuters odhadla počet demonstrantů na 500, reportérka deníku Kommersant na 300.

Vladimír Putin
doporučujeme

Obdobná akce byla ohlášena i z druhého největšího ruského města - Petrohradu. Zatímco počet obyvatel ruské metropole se uvádí kolem 13 milionů, ve městě na Něvě žije na šest milionů lidí.

"Na Puškinově náměstí v Moskvě začala opozice sbírat podpisy pod kolektivní žalobu, kterou se chce u soudu domáhat zrušení výsledků referenda o ústavních změnách," napsal Kommersant na svém webu. Z více než dvou stovek ústavních změn, schválených v referendu, opozičníci požadují zrušit pouze ustanovení, které dovoluje Putinovi, aby po vypršení nynějšího mandátu v roce 2024 kandidoval ještě na dvě další šestiletá období.

Zpočátku policie sbírání podpisů podle Kommersantu jen přihlížela, ale po jeho skončení se pustila do zatýkání. Podle specializovaného portálu OVD-Info, který monitoruje počínání policie, bylo zadrženo více než sto demonstrantů.

Mnozí z demonstrantů podle Reuters přišli v rouškách s nápisem "Ne", skandovali hesla za Putinovo odstoupení a třímali transparenty. "Přišel jsem se podepsat pod petici proti ústavní reformě, protože jsem nacionalista," řekl čtyřicátník v černém tričku, zatímco dav skandoval "Putin je zloděj!". Podepsat se přišla i čtrnáctiletá Vasilisa, podle které "Putin zavinil chudobu v naší zemi" a v Rusku je možné "beztrestně zabíjet gaye a mlátit ženy".

Fronty zhruba 500 zájemců, kteří chtěli petici podepsat, se podle deníku vytvořily také v Petrohradu. Místní server Fontanka poznamenal, že zatímco v Moskvě už se zatýká, v Petrohradu demonstranti stále stojí disciplinovaně ve frontě na podpis.

List připomněl, že úřady s odvoláním na nebezpečí koronaviru odmítly povolit demonstraci. Opozice pokládá tento důvod za ryze formální, koronavirus podle ní totiž nezabránil úřadům uspořádat od 25. června do 1. července celostátní hlasování o změnách v ústavě.

Změny v ústavě schválilo asi 58 milionů voličů, což mluvčí Kremlu označil za Putinův triumf.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

COVAX do května rozdělí 142 zemím 237 milionů dávek vakcín

02.03.2021 15:57 Mezinárodní očkovací program COVAX rozdělí do konce května ve 142 zemích světa celkem 237 milionů…

Jaká je celková cena pandemie? Historička medicíny poukazuje na přehlížený…

02.03.2021 00:01 NÁZOR - Žijeme v době nevýslovného utrpení, tvrdí s odkazem na více než dva miliony obětí…

Velká Británie hodlá dodržet plán uvolňování i přes brazilskou mutaci

01.03.2021 20:58 Británie dodrží svůj plán na rozvolňování opatření, přestože se v zemi objevilo šest případů…

Finsko vyhlásilo stav nouze, rychle stoupá počet nakažených

01.03.2021 13:24 Finská vláda dnes v reakci na rychlý růst počtu nakažených koronavirem vyhlásila stav nouze.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama