V Moskvě a Petrohradu demonstrovaly stovky lidí proti Putinovi

Stovky lidí dnes v centru Moskvy protestovaly proti ústavním změnám, které prezidentovi Vladimiru Putinovi poskytují možnost setrvat u moci až do roku 2036. Agentura Reuters odhadla počet demonstrantů na 500, reportérka deníku Kommersant na 300.

Vladimír Putin
doporučujeme

Obdobná akce byla ohlášena i z druhého největšího ruského města - Petrohradu. Zatímco počet obyvatel ruské metropole se uvádí kolem 13 milionů, ve městě na Něvě žije na šest milionů lidí.

"Na Puškinově náměstí v Moskvě začala opozice sbírat podpisy pod kolektivní žalobu, kterou se chce u soudu domáhat zrušení výsledků referenda o ústavních změnách," napsal Kommersant na svém webu. Z více než dvou stovek ústavních změn, schválených v referendu, opozičníci požadují zrušit pouze ustanovení, které dovoluje Putinovi, aby po vypršení nynějšího mandátu v roce 2024 kandidoval ještě na dvě další šestiletá období.

Zpočátku policie sbírání podpisů podle Kommersantu jen přihlížela, ale po jeho skončení se pustila do zatýkání. Podle specializovaného portálu OVD-Info, který monitoruje počínání policie, bylo zadrženo více než sto demonstrantů.

Mnozí z demonstrantů podle Reuters přišli v rouškách s nápisem "Ne", skandovali hesla za Putinovo odstoupení a třímali transparenty. "Přišel jsem se podepsat pod petici proti ústavní reformě, protože jsem nacionalista," řekl čtyřicátník v černém tričku, zatímco dav skandoval "Putin je zloděj!". Podepsat se přišla i čtrnáctiletá Vasilisa, podle které "Putin zavinil chudobu v naší zemi" a v Rusku je možné "beztrestně zabíjet gaye a mlátit ženy".

Fronty zhruba 500 zájemců, kteří chtěli petici podepsat, se podle deníku vytvořily také v Petrohradu. Místní server Fontanka poznamenal, že zatímco v Moskvě už se zatýká, v Petrohradu demonstranti stále stojí disciplinovaně ve frontě na podpis.

List připomněl, že úřady s odvoláním na nebezpečí koronaviru odmítly povolit demonstraci. Opozice pokládá tento důvod za ryze formální, koronavirus podle ní totiž nezabránil úřadům uspořádat od 25. června do 1. července celostátní hlasování o změnách v ústavě.

Změny v ústavě schválilo asi 58 milionů voličů, což mluvčí Kremlu označil za Putinův triumf.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rusku nečekaně propustili z vězení odsouzeného jehovistu

04.08.2020 17:57 V Rusku nečekaně propustili z vězení člena náboženské společnosti Svědkové Jehovovi Gennadije…

V Rusku ubylo nových případů koronaviru, na Ukrajině je situace opačná

04.08.2020 16:41 Aktualizováno Rusko dnes oznámilo 5159 nových případů nákazy koronavirem a 144 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O…

Lukašenko vyčetl Rusku ztrátu miliard, slíbil dvojnásobné platy

04.08.2020 13:50 Bělorusko vinou sporů s Ruskem o dodávky ropy přišlo o 1,5 miliardy běloruských rublů (asi 13,5…

Jak se pilo v karanténě? Výzkum dospěl k zajímavým zjištěním

04.08.2020 12:00 NÁZOR - Pozornost vědců, kteří zkoumají pijácké zvyky populace, se v poslední době zaměřila na to,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama