V Moskvě byli zadrženi členové opozičního hnutí Otevřené Rusko

V Moskvě byl dnes u kanceláře nevládního opozičního hnutí Otevřené Rusko zadržen jeho ředitel Andrej Pivovarov. S odvoláním na spolupracovníka organizace o tom informuje agentura Interfax. Spolu s Pivovarovem byla zadržena i koordinátorka hnutí Marija Kuzněcovová a v kanceláři a u dalších pracovníků organizace se provádějí prohlídky. Podle tiskového mluvčího hnutí souvisí krok úřadů s plánovanou demonstrací proti přijatým změnám ústavy.

Rusko, ilustrační foto
doporučujeme

Protest by se měl konat 15. července pod záštitou kampaně "Ne!", kterou iniciovalo hnutí Otevřené Rusko. Tuto organizaci založil opozičník Michail Chodorkovskij.

Úřady dnes prováděly domovní prohlídky u dalších koordinátorů Otevřeného Ruska, představitelky kampaně "Ne!" a šéfredaktora informačního serveru MBCH Media, založeného v roce 2017, když ruský cenzurní úřad zablokoval stránku Otevřeného Ruska.

Pivovarov dnes před svým zadržením umístil na twitter odkaz s pozvánkou na plánovanou demonstraci.

V podrobnostech akce je uvedeno, že podle nezávislých analýz jsou Rusové ve skutečnosti proti ústavním změnám, které nedávno byly schváleny v referendu, a rovněž se v nich uvádí, že během voleb se falšovaly výsledky.

Jak ale připomíná agentura Reuters, masová shromáždění jsou v Moskvě kvůli šíření koronaviru zakázaná, protesty s účastí více než jednoho člověka navíc v Rusku i mimo pandemii vyžadují souhlas úřadů.

Změny v ústavě, které umožní mimo jiné prezidentovi Vladimiru Putinovi ještě dvojí znovuzvolení do nejvyššího úřadu, podpořilo podle oficiálních výsledků hlasování 77,9 procenta ruských voličů. Referendum začalo 25. června a skončilo ve středu 1. července. Díky změnám v základním zákoně se Putin bude moci ucházet o prezidentský úřad i po vypršení nynějšího mandátu v roce 2024, a to na dvě další šestiletá období. Mohl by tak setrvat u moci až do května 2036.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Skotsku vykolejil vlak, na místě jsou vážně zranění

12.08.2020 14:30 Několik vážně zraněných si dnes vyžádala železniční nehoda ve Skotsku. Osobní vlak vykolejil…

V Minsku pokračují protesty, policie prý zatkla koordinátory

12.08.2020 14:17 Aktualizováno V Bělorusku již třetí noc pokračovaly protesty proti falšování výsledků nedělních prezidentských…

Rusko už má přes 900 tisíc nakažených, hájí svou koronavakcínu

12.08.2020 13:09 Ruský ministr zdravotnictví Michail Muraško dnes jako nepodloženou odmítl zahraniční kritiku…

20 let od potopení Kursku: Za zkázou ponorky stojí diletantství Ruska i…

12.08.2020 09:39 ANALÝZA - Jejich pohrdání lidskými životy, mlžení a lhaní je zarážející i po dvaceti letech. Ruské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama