V Rusku nečekaně propustili z vězení odsouzeného jehovistu

V Rusku nečekaně propustili z vězení člena náboženské společnosti Svědkové Jehovovi Gennadije Špakovského, který byl před dvěma měsíci odsouzen k 6,5letému vězení. Původní rozsudek zvrátil odvolací soud. V Rusku je tato náboženská skupina považovaná za extremistickou a je zakázaná. Špakovského právník dnes výsledek odvolacího řízení označil za "zázrak".

Věznice, ilustrační fotografie
doporučujeme

Původní trest vynesl 9. června soud v západoruském Pskově a šlo o dosud nejtvrdší trest pro člena této skupiny od roku 2017, kdy nejvyšší soud náboženskou společnost zakázal. Její zástupci podle agentury Reuters propuštění jednašedesátiletého Špakovského uvítali, ale není to podle nich známka trvalého zmírnění postoje Moskvy vůči jehovistům.

Špakovskij byl obviněn z organizování a financování extremistických aktivit, což ale popřel. "Myslel jsem, že se všechno potvrdí, ale stal se příjemný zázrak, něco nečekaného pro mne i pro mého mandanta," řekl k výsledku odvolacího řízení Špakovského obhájce Arli Čimirov.

Mluvčí společnosti Jarrod Lopes řekl, že Špakovského jméno bylo usvědčením z extremismu poškozeno, a vyzval Rusko, aby skoncovalo se stíháním Svědků Jehovových. Případ označil za pouze "jedno rozhodnutí". "Nemá to celonárodní význam, uvidíme, zda další případy prokážou nadějný trend," dodal Lopes.

V Rusku se ke Svědkům Jehovovým hlásí asi 170.000 věřících, po celém světě okolo osmi milionů. Hnutí vzniklo v 70. letech 19. století kolem kazatele Charlese Russella v Pensylvánii. V Česku jsou Svědkové Jehovovi od roku 1993 registrováni jako církev a v roce 2018 se k nim hlásilo asi 15.000 lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Minsku se nelíbí účast Cichanouské na jednání ministerské rady EU

19.09.2020 14:58 Režim autoritářského běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka velmi popudila informace, že by se…

Hranice Běloruska a Litvy je přes Lukašenkovy hrozby dál otevřená

19.09.2020 12:57 Hrozba běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že zvažuje zavřít hranic s Litvou a Polskem se…

Navalnyj na instagramu popisuje svůj stav, prošel se po schodech

19.09.2020 12:25 Zdravotní stav ruského opozičního politika Alexeje Navalného se dál zlepšuje, i když pomalu. Přední…

Pandemie covid se zhoršuje i v Rusku. Nových případů je opět přes 6000

19.09.2020 11:03 V Rusku za uplynulý den přibylo 6065 případů nákazy novým typem koronaviru, což je o 160 více než…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama