Zelenskyj nezaznamenává eskalaci napětí, válka by se neomezila na Ukrajinu

Ukrajina ve sporu s Ruskem nepotřebuje paniku, napětí se nyní nevyhrocuje, i když se to do budoucna nedá vyloučit, prohlásil dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na tiskové konferenci pro západní novináře také podle agentur apeloval, že Západ by měl otevřeně říct, zda Ukrajina jednou vstoupí do Severoatlantické aliance.

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Kromě členství v NATO nevidí pro svou zemi prezident žádné jiné bezpečnostní záruky.

"Nepotřebujeme paniku (ohledně případné ruské invaze), potřebujeme stabilizovat naši ekonomiku," zdůraznil Zelenskyj podle agentury AFP.

Ukrajinský prezident podle připustil, že nedokáže říct, zda zítra či v únoru vypukne válka, podotkla agentura Reuters. Pokud by konflikt vypukl, neomezil by se jen na území Ukrajiny, varoval Zelenskyj s tím, že by měl podobu hybridní války. Prezident také pokládal za vhodné zdůraznit svou plnou důvěru v ukrajinskou armádu, zocelenou osmi lety bojů s proruskými separatisty na východě země, jejíž úroveň podle prezidenta není slabší než schopnosti armád členských států Severoatlantické aliance.

"Nyní nezaznamenáváme větší eskalaci než dříve. Ano, zvětšil se počet (ruských) vojáků (u hranic Ukrajiny), ale na to jsem upozorňoval už na začátku loňského roku, kdy Rusko podnikalo vojenská cvičení. Teď se nedomnívám, že situace je napjatější, než byla tehdy, kdy (ruská) cvičení vrcholila. Ale tehdy se nevedla taková informační politika," řekl šéf státu podle agentury Unian a apeloval na média, aby informovala vyváženě a novináři si všímali, že po kyjevských ulicích tanky nejezdí.

Zelenskyj, který měl ve čtvrtek večer dvouhodinový rozhovor s americkým prezidentem Joem Bidenem, opět popřel případné rozpory a napětí, o kterých se po telefonátu zmiňovala americká média.

"Nemáme nedorozumění s prezidentem Spojených států. Prostě hluboce chápu, co se děje v mém státu, zatímco on (Biden) hluboce chápe, co se děje v USA, a to je vše," řekl Zelenskyj podle agentury Unian.

Proti tvrzení televizní stanice CNN, že čtvrteční rozhovor obou prezidentů se příliš nepodařil, protože se oba lídři neshodli na míře rizika ruské invaze na Ukrajinu, se mezitím už ohradil Bílý dům i šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba.

Zdroj CNN popsal rozhovor jako "dlouhý a upřímný", Biden v něm údajně varoval před bezprostředně hrozícím útokem a řekl, že invaze je nyní v podstatě jistá a dojde k ní někdy v únoru, až dostatečně promrzne půda. Zelenskyj však podle CNN znovu zopakoval svůj postoj, že hrozba z Ruska je "nebezpečná, ale nejednoznačná".

Rusko v posledních týdnech vyslalo desetitisíce vojáků do blízkosti hranic s Ukrajinou. Kyjev, USA i další západní země tvrdí, že Moskva připravuje invazi na Ukrajinu. Rusko, které v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a podpořilo proruské povstalce v Donbasu, ale popírá, že by chystalo útok proti svému sousedovi. Zároveň však předložilo řadu bezpečnostních požadavků, které ale Západ odmítl.

Za cynická označil Zelenskyj dnešní slova šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova, který ukrajinského prezidenta pozval k návštěvě Moskvy či jiných ruských měst. Připomněl, že ruská strana dopředu odmítá na možných setkáních hovořit o Donbasu, částečně ovládaném proruskými separatisty, aby Kyjev přiměla k přímým jednáním s povstalci. To až dosud Ukrajina odmítá učinit, separatisty totiž pokládá za pouhé loutky Moskvy.

"K čemu je takové poselství? Vždyť říkají, že nemůžou jednat o Donbasu, že je to vnitřní věc. Proč vybízí k takové podobě schůzky, aby s tím pozvaný nesouhlasil? O čem pak jednat? Vždyť (Lavrov) je dospělý, prý s bohatými zkušenostmi. Proč navrhuje něco, co nepovede k žádnému výsledku? Asi je mu jedno, zda na hranici lidé umírají. Je to tupý cynismus," rozhořčil se Zelenskyj a zdůraznil, že jako ukrajinský prezident musí o Donbasu jednat. Současně ujistil, že se nebojí schůzky s ruskými představiteli. Zdůraznil, že je pro seriózní jednání, které by mělo smysl.

Agentura Unian připomněla, že Lavrov označil ukrajinského prezidenta za "mládežníka" a "našeho odchovance", protože svého času jako herec vystupoval v ruské televizi. Ministr prohlásil, že Rusko je připraveno jednat s ukrajinským vůdcem, ať v Moskvě, Petrohradu či v Soči, ale pouze o zlepšení a normalizaci bilaterálních vztahů.

Moskva označuje konflikt v Donbasu, který si od jara 2014 vyžádal podle odhadů přinejmenším 13.000 mrtvých, za "občanskou válku", zatímco podle Kyjeva jde o "agresi Ruska" a nevyhlášenou válku proti Ukrajině.

ON-LINE 89. den války: Ruská armáda chce podniknout útok na Slovjansk

23.05.2022 08:50 Rusko na Ukrajině soustředí své síly u východoukrajinského Severodoněcku, od Izjumu chystá další…

Ukrajinský soud odsoudil ruského vojáka za zastřelení civilisty na doživotí

23.05.2022 13:28 Ukrajinský soud dnes odsoudil na doživotí ruského vojáka za zavraždění neozbrojeného civilisty,…

Na Ukrajině byly zřejmě nasazeny proti ruským okupantům i raketomety z…

22.05.2022 22:07 České raketomety RM-70 byly již nasazeny do bojů proti ruským invazním silám, které napadly…

Kavárna dostala pokutu poté, co na ni zákazník zavolal policii kvůli ceně…

22.05.2022 11:27 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Počasí bude mít tento týden do tropů daleko. Ochlazení s sebou přinese déšť

23.05.2022 06:30 Letní teploty z minulého týdne se v tom nadcházejícím opakovat nebudou. Ochladí se a v některých…

Ruský diplomat v OSN dle médií odstoupil kvůli nesouhlasu s válkou na…

23.05.2022 15:35 Aktualizováno Představitel ruské mise při OSN v Ženevě Boris Bondarev dnes odstoupil kvůli nesouhlasu s válkou na…

Ukrajinci tvrdí, že Putin byl terčem atentátu. Útok se nezdařil

23.05.2022 15:21 Ruský prezident Vladimir Putin se stal před časem terčem atentátu. K pokusu došlo po ruské invazi…

Putin přiznal, že Rusko má ekonomické potíže

23.05.2022 14:29 Komplikovaná situace v ruské ekonomice vyžaduje zvláštní úsilí vlády, ale Rusko dopady západních…

První případy opičích neštovic dnes oznámilo Dánsko a Skotsko

23.05.2022 14:03 První případy opičích neštovic dnes oznámilo Dánsko a Skotsko. S odvoláním na místní zdravotnické…

Zelenskyj promluvil o náletu na vesnici Desna, zemřelo 87 lidí

23.05.2022 13:36 Ruský letecký úder na ukrajinskou obec Desna v Černihivské oblasti z minulého týdne si vyžádal 87…

Ruský voják dostal za zastřelení civilisty u soudu v Kyjevě doživotí

23.05.2022 13:28 Aktualizováno Ukrajinský soud dnes odsoudil na doživotí ruského vojáka za zavraždění neozbrojeného civilisty,…

Hladomor ve světě nehrozí kvůli Rusku, ale kvůli sankcím, myslí si Kreml

23.05.2022 12:04 Zdrojem problémů, které hrozí vypuknutím hladu ve světě, není Rusko, ale ti, kdo proti němu zavedli…

Zelenskyj podepsal zákon o sankcích, umožňuje zabavovat majetky přívrženců…

23.05.2022 10:34 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal nový zákon o sankcích, který umožňuje zabavovat…

OSN: Některé zprávy o opičích neštovicích posilují homofobní nebo…

23.05.2022 09:40 Některé mediální zprávy o opičích neštovicích posilují homofobní nebo rasistické stereotypy a…

ON-LINE 89. den války: Rusko soustředí síly u Severodoněcku a chystá útok…

23.05.2022 08:48 Rusko na Ukrajině soustředí své síly u východoukrajinského Severodoněcku, od Izjumu chystá další…

Související:

Právě se děje

reklama