Expremiér Boris Johnson oznámil, že se vzdává mandátu poslance britského parlamentu. Kvůli večírku

Bývalý britský premiér Boris Johnson překvapil svým oznámením, že se okamžitě vzdává svého poslaneckého mandátu. Jeho rozhodnutí přichází jako reakce na nedávnou zprávu, kterou zveřejnil parlamentní výbor o událostech nazvaných Partygate. Informaci přinesl The Guardian.

Boris Johnson, bývalý premiér, se rozhodl rezignovat na svůj poslanecký mandát v reakci na zprávu parlamentního výboru, který vyšetřoval jeho jednání během pandemie covidu-19. V rámci vyšetřování se soustředili na aféru spojenou s pořádáním večírků v době nejpřísnějších omezení kvůli pandemii. Dotazovali se také na to, zda Boris Johnson úmyslně klamal poslance, když popřel porušení vládních protipandemických opatření.

Odstoupení Borise Johnsona, který ukončil svou premiérskou funkci loni, vyvolá vypsání doplňujících voleb volebního obvodu Uxbridge a South Ruislip, který zastupoval jako konzervativní politik v Dolní sněmovně od roku 2015.

Už v březnu přišel Imunitní výbor britského parlamentu s předběžnou zprávou, která obsahovala důkazy, jež by mohly svědčit proti  Johnsonovi. Hlavním předmětem vyšetřování bylo tvrzení tehdejšího premiéra z prosince 2021, že jeho kancelář neporušila žádná koronavirová opatření tím, že pořádala večírky. Zpráva se zaměřila na to, zda Boris Johnson věděl o porušování pravidel ve svém úřadu a zda poté úmyslně lhal poslancům.

Boris Johnson vyjádřil svou kritiku na adresu zprávy výboru, kterou označil za plnou nepřesností a předsudků. Podle něj byl jejich záměr od začátku jednostranně obvinit ho, bez ohledu na skutečnosti. S výrazem smutku konstatoval, že opustit Parlament je pro něj velmi obtížné a momentálně se cítí zmatený a ohromený.

"Nelhal jsem a věřím, že i (členové) výboru to v srdci vědí... Vědí velmi dobře, že když jsem mluvil ve sněmovně, říkal jsem to, co jsem tehdy považoval za pravdivé," uvedl dnes Johnson. "Stále nepředložili jediný kousek důkazu, že jsem vědomě a lehkovážně uvedl sněmovnu v omyl," dodal.

Expremiér byl v souvislosti s aférou známou jako Partygate již dříve potrestán pokutou, stejně jako více než 80 dalších osob. Tato aféra se týkala celkem 16 večírků a dalších setkání, která proběhla koncem roku 2020 a v první polovině roku 2021 v úřadovně premiéra v Downing Street v Londýně. Tyto události byly předmětem nezávislého vyšetřování, které bylo vedené úřednicí Sue Grayovou a následně se do vyšetřování zapojila také policie.

Související

Více souvisejících

Boris Johnson Velká Británie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy