Jakkoli tato otázka nebyla na oficiální agendě Evropské rady, průtahy ve schvalování plánu, který by vyřadil z prodeje nová auta na benzin a naftu, zastiňují dvoudenní jednání premiérů a prezidentů Evropské unie. Napsal to dnes web Politico, podle kterého Německo ve čtvrtek odmítlo nejnovější nabídku Evropské komise týkající se výjimky pro spalovací motory na syntetická paliva.
Na summitu v Bruselu zaznívaly obavy z narušení důvěry mezi unijními hráči, český premiér Petr Fiala ve snaze upravit již téměř hotový návrh nevidí problém.
Diskuse kolem plánu, který bývá označován jako zákaz spalovacích motorů od roku 2035, se nepromítly do čtvrtečních závěrů summitu a předsedkyně komise Ursula von der Leyenová uvedla, že lídři věc neprobírali, tahanice ale zřejmě pokračovala i během zasedání Evropské rady.
Plán omezování a zpoplatnění uhlíkových emisí v automobilové dopravě již dospěl ke kompromisní podobě dojednané členskými zeměmi s Evropským parlamentem a chybí mu už jen definitivní razítko od unijních vlád, které často bývá formalitou. Německo ovšem na poslední chvíli přišlo s požadavkem na silnější ukotvení výjimky pro spalovací motory, které by využívaly jiná než fosilní paliva, a k jeho úsilí se přidaly další vlády včetně té české.
"To co se teď odehrává, je legální součást toho procesu," řekl dnes Fiala novinářům při příchodu na druhý den summitu. Podle něj je dobré, že se o návrhu dál diskutuje, protože slíbená výjimka pro e-paliva "se nezdá být dostatečně ošetřená". "Je pravda, že většinou v této fázi (legislativního procesu) už nedochází ke změnám," uznal nicméně český premiér.
U jiných evropských lídrů vyvolává postup tábora vedeného Berlínem kritiku. "Tohle není směr, kterým bychom se měli vydávat. Celá architektura rozhodovacího procesu by se zhroutila, kdybychom to udělali," řekl lotyšský premiér Krišjánis Kariňš. Šéfka Evropského parlamentu Roberta Metsolaová zase varovala, že v sázce je důvěra mezi unijními institucemi a důvěryhodnost legislativního procesu.
Končící summit v Bruselu podle Politico průlom ve složité otázce nepřinesl. "(Německý kancléř) Olaf Scholz ve čtvrtek dorazil do Bruselu s prohlášením, že EU učinila slib a musí jej dodržet. O několik hodin později mu to EU vrátila, když v zásadě řekla, že německý kancléř lže. Do konce dne Německo odmítlo nabídku ke kompromisu, zatímco se pokoušelo svalit vinu na EU," shrnul web ve svém článku.
Von der Leyenová na tiskové konferenci po prvním dni summitu uvedla, že jednání mezi komisí a Berlínem naberou na intenzitě. "Nemáme v tomto případě času nazbyt," dodala.
Související
Summit Evropské unie průlom nepřinesl. Maďarsko a Slovensko se přesvědčit nepodařilo
Historický zlom nastal. Éra spoléhání se na USA definitivně skončila, shodli se v tichosti evropští lídři
Summit EU , auto , EU (Evropská unie) , Německo
Aktuálně se děje
před 50 minutami
Ruský bezpilotní letoun vážně poškodil jednu z budov Černobylu
před 2 hodinami
Příběh, který plnil přední stránky světových médií, skončil tragicky. Amerického studenta našli v Japonsku mrtvého
před 3 hodinami
Rusko je ochotno opět jednat s USA. Míč je ale na straně Američanů, tvrdí
před 4 hodinami
Válka se začíná vracet zpět do Ruska. V tamní společnosti začíná bublat nespokojenost
před 5 hodinami
Rusko, nebo Západ? Arménie v klíčových volbách rozhoduje o své budoucnosti
před 7 hodinami
Americká armáda sestřelila v Hormuzském průlivu íránské útočné drony
před 8 hodinami
Počasí příští týden tropické teploty nepřinese, hrozí ale bouřky
včera
USA nepustily do země klíčové členy íránské fotbalové reprezentace. Teherán vyzval FIFA, aby zasáhla
včera
Pentagon hluboce znepokojují špionážní aktivity Izraele v USA
včera
Americký lékař nakažený ebolou byl propuštěn z nemocnice
včera
Francie v slzách. Zemřela Bernadette Chiracová
včera
Trump: Írán na dohodu o ukončení války nepřistoupil, ale nebude mít jinou možnost
včera
Den D pro Kosovo se blíží. Voliči v neděli určí směřování země, exprezidentka důrazně varuje
včera
Oficiální statistiky eboly klesají. Pozitivní to ale není
včera
Nevycházejte ven, slyšeli obyvatelé Petrohradu. Město čelí masivnímu ukrajinskému útoku
včera
Putin se vyjádřil k nabídce Zelenského na osobní setkání
včera
Mezi EU a USA bují spor o Bosnu a Hercegovinu. Odhaluje skutečné americké motivy na Balkáně
včera
Americké síly zaútočily na íránské radarové stanice, Teherán vyslal balistické rakety
včera
Předpověď počasí pro vodáky. Poslední dny zlepšily situaci
5. června 2026 22:00
Novinky v případu nálezu části těla na Sokolovsku. Padlo obvinění z vraždy
Policie po čtvrtečním nálezu části lidského těla na Sokolovsku obvinila zadrženou osobu z vraždy. V případu hrozí až výjimečný trest, soud bude rozhodovat o vazebním stíhání podezřelého člověka.
Zdroj: Jan Hrabě