Orbán začal kampaň do europarlamentu. Vytáhl billboardy se Sorosem a von der Leyenovou

Maďarská vládní strana Fidesz premiéra Viktora Orbána nechala v zemi nainstalovat billboardy, které cílí na šéfku Evropské komise Ursulu von der Leyenovou. Upozornila na to agentura Reuters. Pro Fidesz jde o začátek kampaně před volbami do Evropského parlamentu, které proběhnou v červnu 2024.

Von der Leyenová je na billboardech s Alexem Sorosem, synem finančníka a filantropa maďarského původu George Sorose, který je opakovaně cílem útoků ze strany Fideszu. "Netancujme, jak pískají," stojí ve sloganu. Agentura připomněla, že Sorosovi jsou Židé, proto někteří lidé považují útoky na ně za důkaz antisemitismu strany maďarského premiéra Viktora Orbána. Fidesz to však odmítá. 

Maďarská vláda také v minulém týdnu rozeslala občanům anketu, ve které se jich ptá na vyčleňování pomoci pro Ukrajinu z unijních fondů. Další otázky se týkají migrace či práv komunity LGBT+.

Orbánova vláda odmítá vojenskou pomoc Ukrajině a udržuje kontakty s Kremlem. Zároveň má od Evropské komise pozastavenou výplatu části peněz z EU kvůli porušování demokratických principů a právního státu. 

Fidesz podobné billboardy nepoužívá v kampani poprvé. V roce 2019 se na obrázku s Georgem Sorosem objevil tehdejší předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Evropská lidová strana tehdy Orbána přesvědčila ke stažení billboardů tím, že pohrozila vyloučením z frakce. 

Volby do Evropského parlamentu se v zemích sedmadvacítky mají uskutečnit od čtvrtka 6. do neděle 9. června 2024. Poslední eurovolby proběhly 24. a 25. května 2019. Šest mandátů v nich získalo vítězné hnutí ANO, čtyři místa obsadila ODS. Po třech europoslancích mají Piráti i Starostové a nezávislí, po dvou KDU-ČSL a SPD. Jednu židli obsadili také komunisté.

Související

Více souvisejících

Viktor Orbán Ursula von der Leyenová fidesz EU Maďarsko

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Senioři, ilustrační foto

Jak žijí čeští důchodci? Využívají moderní technologie, roste počet pracujících

České seniory lze stále více považovat za aktivní členy společnosti, kteří se zapojují do různých činností. Tendence ukazují na nárůst pracujících seniorů, skupiny těch, kteří uzavírají manželství, a těch, kteří využívají moderní technologie, jako jsou chytré telefony. Uvedla to analýza s názvem "Senioři v ČR v datech 2023," kterou zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie

Prognózy Wall Street pro akciový trh v roce 2024

„Wall Street se neshodne na vývoji akciových trhů v dalším roce, ovšem převažují optimistické hlasy, které vyhlížejí dosažení nových historických maxim,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Terapeut Honza Vojtko v Hovorech s PN. Prohlédněte si galerii

Hovory s PN a terapeut Honza Vojtko: Vztahy jsou fuška…

Párový terapeut Honza Vojtko byl dalším hostem talkshow Hovory s Petrem Nutilem v Nymburce. A bylo to fajn. Povídali jsme si nejen o bludných kruzích, vztazích s výhodami a lásce na celý život, ale i nedorozumění v komunikaci mezi partnery. Za mediální partnerství bych chtěl poděkovat knihovně Nymburk a serveru EuroZprávy.cz.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy