Při náletech v Sýrii zahynulo 57 lidí, za noční operací patrně stojí izraelská armáda

Při nočních náletech na muniční sklady a armádní pozice ve východní Sýrii přišlo o život 57 lidí. Oznámila to dnes s odvoláním na exilovou Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR) agentura AFP. Útok se připisuje Izraeli, jehož armáda se k němu nevyjádřila. Izraelské sdělovací prostředky uvádějí, že byl útok proveden s využitím informací americké rozvědky.

Dvě F-15I Ra'am izraelských vzdušných sil (Israel Defense Forces)
doporučujeme

Izrael v Sýrii útočil na proíránské cíle už několikrát, podle SOHR ale nebyly žádné z předchozích akcí tak smrtící jako ty noční.

Podle SOHR je mezi oběťmi náletů 14 syrských vojáků a 43 bojovníků z proíránských milicí včetně 16 Iráčanů.

Podle izraelských médií o útocích hovořil americký ministr zahraničí Mike Pompeo při pondělním setkání ve washingtonské restauraci se šéfem izraelské tajné služby Mossad Josim Cohenem.

Útok byl ze Sýrie ohlášen několik hodin po návštěvě izraelského ministra obrany Bennyho Ganze na syrské hranici. Řekl, že Izrael bude pokračovat v akcích proti "vzdáleným i blízkým" nepřátelům. "Nesedíme a nevyčkáváme. Jsme aktivní v politice, obraně i ekonomice," řekl.

SOHR uvedla, že izraelské letouny uskutečnily více než 18 náletů na několik cílů v provincii Dajr az-Zaur blízko irácké hranice. O útocích informovala také syrská státní tisková agentura SANA. Podle ní byly zasaženy cíle u měst Dajr az-Zaur, Majádín a Búkamál, kde působí milice podporované Íránem.

Při předchozích podobných útocích zemřeli na jihu Sýrie 7. ledna tři spojenci Íránu.

Izraelská armáda své aktivity v Sýrii bezprostředně nekomentuje a neudělala to ani nyní. Podle izraelských médií ale Izraelci na tuto oblast útočili už v minulosti, protože jí prochází trasa spojující Írán s Libanonem přes území Iráku a Sýrie. Írán jí podle Izraele posílá zbraně a rakety libanonskému Hizballáhu.

Od počátku konfliktu v Sýrii v roce 2011 provedl Izrael stovky útoků proti silám syrského režimu i jeho spojencům, Íránu a Hizballáhu, uvádí AFP. Podle výroční zprávy, kterou na konci prosince vydala izraelská armáda, zasáhl Izrael v roce 2020 v Sýrii zhruba 50 cílů.

Mezi zabitými z dnešní noci jsou podle Syrské organizace pro lidská práva členové íránských revolučních gard, Hizballáhu a zřejmě také proíránští bojovníci původem z Afghánistánu.

Válka v Sýrii, která vypukla po brutálních zákrocích proti protivládním protestům, si vyžádala více než 380.000 mrtvých a miliony lidí kvůli ní uprchly ze svých domovů, připomněla AFP.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Loď Ocean Viking zachránila u Libye přes 250 migrantů

22.01.2021 20:12 Loď Ocean Viking francouzské nevládní organizace SOS Méditerranée zachránila při dvou zásazích…

Íránský prezident Rúhání uvítal konec vlády Donalda Trumpa

20.01.2021 08:56 Íránský prezident Hasan Rúhání uvítal konec americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.…

Exploze v syrské rafinerii. Média píší o "obřím požáru" tankerů

19.01.2021 20:50 Syrská civilní obrana se snaží uhasit velký požár, který zachvátil ropné tankery v rafinérii poblíž…

Na severu Afghánistánu padlo při útocích Tálibánu 20 vojáků

19.01.2021 12:54 Nejméně 20 vládních vojáků zemřelo v severoafghánské provincii Kunduz při nočních útocích bojovníků…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama