Putin pod palbou: Tajné služby řeší kritiky Kremlu a ne skutečnou hrozbu. Katastrofální nekompetentnost

Opozice v Rusku v neděli ostře kritizovala prezidenta Vladimira Putina za nedostatečnou reakci na nedávné útoky na moskevský koncertní sál a označila jeho sliby v oblasti bezpečnosti za nesplněné. 

Kritici opozice upozornili, že ruské tajné služby jsou příliš zaměstnány pronásledováním kritiků Kremlu místo koncentrace na aktuální bezpečnostní hrozby.

Páteční útok na koncertní sál Crocus City Hall v Moskvě byl nejsmrtelnějším v Rusku za posledních dvacet let a vyvolal otázky ohledně schopnosti vlivného bezpečnostního aparátu země zabránit mu - ačkoliv některé západní země dokonce jen dva týdny před útokem vydaly veřejná i soukromá bezpečnostní varování, jak uvádí AFP.

Ivan Ždanov, blízký spolupracovník zesnulého ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného, zdůraznil, že "je zarážející, jakou katastrofální nekompetentností se vyznačují naše bezpečnostní služby."

"Desítky let jsme slyšeli, že omezování našich práv je nezbytné pro naši bezpečnost," napsal Ždanov na platformě Telegramu. "Teroristické útoky však neustále pokračují a FSB se zabývá vším možným, kromě toho, za co by měla být přímo zodpovědná - pronásledováním politických oponentů, špehováním občanů a stíháním lidí, kteří jsou proti válce na Ukrajině," dodal.

Spojené státy vydaly prostřednictvím svého velvyslanectví v Moskvě varování před možnými teroristickými útoky v Moskvě dva týdny před útokem. Tři dny před incidentem Putin označil tato varování jako "provokativní" a "vyděračská", zaměřená na podněcování a destabilizaci ruské společnosti.

Po útoku na Crocus City Hall kritici Putina tvrdí, že jeho transformace ruských bezpečnostních služeb na nástroje špehování a obtěžování vlastních občanů vystavila Rusko skutečným hrozbám. 

Související

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

Více souvisejících

Rusko Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Aktualizováno včera

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy